Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Po letu preizkušenj v leto negotovosti

Svet | 07.02.2012, 15:43

Predsednik republike Danilo Türk in predsednik vlade v odhajanju Borut Pahor sta na Brdu pri Kranju sprejela diplomatski zbor. Na tradicionalnem sprejemu ob začetku leta je Türk dejal, da je za nami leto zahtevnih preizkušenj, v tem letu pa nas čakajo številne negotovosti.

Na sprejemu diplomatskega zbora je predsednik Danilo Türk spomnil, da mednarodni gospodarski položaj ostaja negotov in odpira številna vprašanja o prihodnjem razvoju ter vlogi države, tržnih sil in finančnega sektorja pri tem. "Vse to so velika vprašanja, ki zadevajo vse države, vsako na svoj način. Z njimi je soočena tudi Slovenija. V preteklem letu nam je uspelo ohraniti socialno kohezivnost in obnoviti gospodarsko rast, še naprej pa nas čakajo naloge na področju javnih financ ter nujnih ekonomskih in socialnih reform."

Ključno vlogo pri tem bo imela nova vlada, ki je trenutno v fazi oblikovanja, kateri je Türk zaželel uspeh pri opravljanju teh zahtevnih nalog.

Predsednik republike je poudaril, da je v tem času pomemben trden mednarodni položaj države, ki ga Slovenija po njegovih ocenah ima. Omenil je vlogo naše države v Združenih narodih in Evropski uniji. Ob tem ni mogel mimo težkega položaja, v katerem se je znašla skupnost evropskih držav. "Evropska unija, še posebej območje evra prestaja težke čase. Slišati je napovedi o skorajšnjem propadu evra. Slišati je očitke o krizi odločanja, krizi vodenja. Sam verjamem, da v Evropski uniji premoremo dovolj modrosti in odločnosti, da s skupnimi močmi presežemo izzive."

Nuncij Juliusz Janusz
Nuncij Juliusz Janusz © ARO
Predsednikov poudarek je bil na besedi skupaj. To je v imenu diplomatskega zbora poudaril tudi apostolski nuncij v Sloveniji, nadškof Juliusz Janusz. "Za reševanje krize obstajajo sicer številni predlogi, vendar ena sama rešitev ne more biti zadostna. Združiti moramo naše moči, našo dobro voljo."

Juliusz Janusz je ob tem potegnil vzporednico s stanjem v svetovnih vojnah, ko je vladalo pomanjkanje dobrih, bedna socialna in zdravstvena pomoč ter fašistični in komunistični ideologiji. Človekova svoboda, še bolj pa dostojanstvo sta bila prezrta, a kljub temu so ljudje imeli pogum,da so živeli, imeli otroke in se borili za boljši jutri.

"Kako so lahko to zmogli? Ker so bili vajeni živeti pošteno in skromno, značilnost njihovega delovanja pa sta bili dobrodelnost in solidarnost. To so vrednote, ki bi jih morali prenesti na našo mlado generacijo, na generacijo, ki si želi takojšnje izpolnitve želje po dobrem in lagodnem življenju," je pozval apostolski nuncij v Sloveniji.

Svet, Škofovska konferenca, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...