Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

OECD Sloveniji: dvignite upokojitveno starost in olajšajte odpuščanja

Slovenija | 25.02.2012, 15:14

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj je v včeraj objavljenem poročilu o strukturnih reformah za okrepitev gospodarske rasti Sloveniji namenila več priporočil. Ugotavlja, da je naša država v zadnjih letih res dosegla nekaj napredka pri upravljanju z državnim premoženjem, nekaj reform pa je padlo v vodo. Pri teh je zdaj nujen korak naprej, če želi Slovenija spodbuditi rast in ustvarjati nova delovna mesta.

Razlika v razvitosti v primerjavi z najuspešnejšimi članicami OECD glede na bruto domači proizvod, ki jo je Slovenija v časih pred krizo uspešno zmanjševala, je znova v trendu povečevanja. Ta razkorak je skoraj izključno posledica zaostajanja Slovenije pri produktivnosti dela. Sloveniji je sicer uspelo napredovati na področju upravljanja državnega premoženja, negativni pa so neuspešni poskusi uveljavitve pokojninske reforme in sprememb delovnopravne zakonodaje. Ob tem OECD izraža potrebo po prožnejši zakonodaji na področju dela, kjer predlaga skrajšanje odpovednih rokov in zmanjšanje administrativnih ovir pri odpuščanju. Država naj se tudi odpove izplačilu preostale polovice za odpravo plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Organizacija namreč ugotavlja, da je plačna reforma v preteklosti povzročila nesorazmeren dvig plač javnih uslužbencev. Na tem mestu se je že odzval del sindikatov javnega sektorja, ki organizaciji očita vmešavanje v notranje sodstvo in vladi pravi, da ni njuno, da priporočila upošteva.

Nadalje bi Slovenija morala omejiti predčasno upokojevanje in zvišati zakonsko določeno upokojitveno starostno mejo. Na tem področju bi bilo dobro tudi izboljšati finančne spodbude za podaljševanje delovne dobe, pri indeksaciji pokojnin pa več poudarka nameniti inflacijskim vplivom.

OECD je znova predlagal vpeljavo šolnin v visokošolskih ustanovah, ki bi jih študentje lahko odplačevali s pomočjo študentskih posojil, glede na dohodke. Kot pomembno priporočilo pa omenja umik države iz slovenskega gospodarstva ob hkratnem oblikovanju pregledne in natančne strategije za upravljanje državnega premoženja.

Slovenija, Svet, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«