Papež Benedikt XVI. sprejel člane Krožka svetega Petra
Cerkev po svetu | 24.02.2012, 20:32
„Tako danes kot včeraj, se pričevanje ljubezni na poseben način dotika srca ljudi. Nova evangelizacija, predvsem v prestolnici kot je Rim, zahteva veliko odprtost duha in modro razpoložljivost za vse,“ je papež Benedikt XVI. dejal članov Krožka svetega Petra, združenja, ki se že več kot 140 let posveča skrbi za ljudi v potrebah.
Papež je po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan, 35. članov krožka spomnil na njihovo delo v javnih kuhinjah, nočnem azilu, družinski hiši in večnamenskem centru ter prav tako omenil pomoč bolnikom in njihovim družinam v rimskem hospicu ter misijonarsko prizadevanje v Laosu. Prav postni čas nas vabi k premišljevanju o središču krščanskega življenja, in to je dejavna ljubezen, je zatrdil papež: „Postni čas je primeren, da se s pomočjo Božje besede in zakramentov obnovimo v veri in ljubezni, tako na osebni ravni kot na ravni skupnosti. Je pot, zaznamovana z molitvijo in razdeljevanjem, tišino in postom, v pričakovanju velikonočnega veselja.“
Karitativno delo je prednostna oblika evangelizacije
Sveti oče je nadaljeval, da se pristnost naše zvestobe evangeliju preizkuša tudi na ravni pozornosti in konkretne skrbi, ki jo izkazujemo do bližnjega, predvsem do najšibkejših in odrinjenih ljudi. Pozornost do drugega pomeni, da mu želimo dobro v vseh pogledih: fizičnem, moralnem in duhovnem. Tudi če se zdi, da je sodobna kultura izgubila občutek za dobro in slabo, je treba odločno poudariti, da dobro obstaja in da zmaguje, je poudaril papež. Po njegovih besedah odgovornost do bližnjega pomeni, da mu hočemo delati dobro ter želimo, da bi se tudi bližnji odprl logiki dobrega. "Zanimati se za brata in sestro pomeni, da odpremo oči za njegove potrebe in presežemo trdoto srca, ki nas dela slepe za trpljenje drugih," je zatrdil papež. Karitativno delo tako postane prednostna oblika evangelizacije, in sicer v luči Jezusovega nauka. Naše srce je treba uskladiti z Jezusovim srcem, da se bo ljubeča pomoč drugim spremenila v soudeleženost in bližino v njihovem trpljenju in upanju. Na ta način bosta postala vidna tako neskončno Božje usmiljenje do vsakega človeka, ki sije s Kristusovega obličja, kot naša vera vanj. "Srečanje z drugim in odprto srce za njegove potrebe sta priložnosti za zveličanje in blaženost," je dejal papež.
Člani Krožka svetega Petra papežu izročili Petrov novčič
Člani Krožka svetega Petra so Benediktu XVI. med avdienco tudi izročili izkupiček nabirke Petrov novčič, ki vsako leto poteka po rimskih župnijah. Kot je dejal papež, ta nabirka predstavlja konkretno pomoč Petrovemu nasledniku, da se lahko odzove na številne prošnje, ki prihajajo iz vsega sveta, še posebej iz najrevnejših držav. Papež se je članom Krožka svetega Petra zahvalil za širokosrčno dejavnost, ki jo opravljajo v duhu žrtvovanja in ki se rojeva iz njihove vere ter odnosa z Gospodom. „Vera, ljubezen in pričevanje naj so še naprej smernice vašega apostolata,“ je še spodbudil sveti oče.
Krožek svetega Petra ustanovljen v podporo papežu Piju IX.
Člane Krožka svetega Petra papež sprejme vsako leto okoli praznika Svetega sedeža. Ta se obhaja 22. februarja, ki pa je letos padel na pepelnico, zato ga je Cerkev praznovala prejšnjo nedeljo. Krožek svetega Petra je bil ustanovljen leta 1869 na pobudo skupine mladih, ki so pripadali pomembnim rimskim plemiških družinam ter se zbirali okrog kardinala Jakobinija. Z združenjem so namreč želeli pokazati zvestobo papežu Piju IX., ki je sredi 19. stoletja bil deležen močnega nasprotovanja. Vrsto dejavnosti v znamenje podpore papežu, ki je vključevala objavljanje katoliškega tiska, zbiranje podpisov in razne geste solidarnosti, je Pij IX. hvaležno sprejel. Kmalu jim je zaupal prvo veliko karitativno dejavnost, namenjeno revnim ljudem. Tako so se začele številne karitativne pobude in konkretna pomoč, ki jih je Krožek svetega Petra opravljal v papeževi škofiji. Brezpogojna zvestoba Cerkvi in rimskemu papežu sta tudi danes glavni smernici tega združenja, ki že dobrih 140 let sledi motu: Molitev, delo, žrtev.