Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Evropski večer; Peterle, Fink, Boscarol (foto: www.peterle.eu)
Evropski večer; Peterle, Fink, Boscarol

Boscarol in Fink s Peterletom o težavah slovenskega gospodarstva

Slovenija | 24.02.2012, 11:25

Evropski poslanec Lojze Peterle je na evropskem večeru, na katerem je gostil direktorico Trima Trebnje Tatjano Fink in direktorja Pipistrela Iva Boscarola dejal, da bodo odpuščanja v javnem sektorju boleča, a jih mora vlada po njegovih besedah izpeljati na pravičen način. Finkova in Boscarol pa sta poudarila, da slovensko gospodarstvo v teh kriznih časih potrebuje več inovativnosti, pri tem sta pokazala na slovenske banke češ, da morajo bolj zaupati slovenskim podjetjem.

Peterle je pred začetkom srečanja dejal, da so ljudje v kriznih časih pripravljeni marsikaj podpreti, sprejeti in celo dati, če vedo, da to pomeni investicijo za boljšo prihodnost. „Če pa imajo vtis, da se še naprej krade, da se bo kradlo, da bodo od te politike eni še naprej profitirali eni pa pristajali med reveži potem za tako politiko ne more biti podpore,“ je bil kritičen Peterle. Dodal je še, če bodo pri vladi ljudje videli pravično politiko, jo bodo tudi sprejeli. Kot je poudaril, bo morala nova vlada storiti največ na gospodarski rasti, kar prejšnji ni uspelo. „Država bi morala izrazito usmeriti podporo tja, kjer lahko čimprej pride do novih delovnih mest in nove gospodarske rasti. Tri leta smo bili priče uspavalom, pomirjevalom in dajanjem sredstev proti bolečninam, kupovalo se je socialni mir. Slovenija ni šla v prestrukturiranje, ki je bilo nujno, zato so jo druge države, tudi nekdanje komunistične, prehitele. Sedaj bo potrebno marsikje delati hkrati in zelo povezano. Če bo delovala koalicijska zaveza, partnerski odnos, potem bo ta vlada prihajala z uspehi,“ je ocenil Peterle.

S podobnimi težavami, predvsem s pomanjkanjem trga, ki jih ima država po razpadu skupne države, se soočajo tudi podjetja, je na evropskem večeru poudarila direktorica Trima Tatjana Fink. „sedaj je izziv, kako iz nič narediti veliko,“ je dejala Finkova, ki kljub gospodarski krizi verjame v zaposlene in v uspeh podjetja. „Če je delavec zadovoljen je projekt dober in če ti zaupaš delavcem je uspeh zagotovljen,“ pa je kljub slabemu gospodarskemu stanju v državi optimističen podjetnik Ivo Boskarol. Direktorja Pipistrela žalosti, da v Sloveniji ni prave vizije. „Če imate vizijo potem lahko gradite in če je vizija lahko gradite na uspešnosti, ki je pogoj, da preživiš.“ Ob tem je posvaril, da si danes ne smeš postavljati ovir, ker so te samo v glavi.

Boscarol: 20 let niso bili inovativni

„Hvala Bogu, da se dogajajo krize, ker če ne bi vsi zaspali. Kriza je najbolj pozitivna stvar, ki se lahko gospodarstvu zgodi,“ je v nadaljevanju poudaril Boscarol. Spomnil je, da tiste, države, ki so se znale soočiti s krizo, so iz nje tudi izšle močnejše. „Nemčija je imela dve taki krizi, da je bila dotolčena do tal, dve vojni in po obeh je ponovno postala svetovna velesila. Če ohranimo znanje v ljudeh, nacionalno samozavest in izzive, potem je kriza lahko samo dobrodošla. Poglejte, kaj se je dogajalo z našim gradbeništvom, ker ni bilo krize? 20 let niso bili inovativni. Edina inovativnost, ki je bila potrebna v gradbeništvu, je, da so zamenjali oranžno disketo z modro, zato so danes tam, kjer so. Tisti pa, ki imamo krizo vsak dan, smo prisiljeni delati in to močno delati.“

Boscarol je bil ob tem kritičen tudi do države češ, da je že 30 let podjetnik, v tem času pa ni bilo še nobenega razpisa za blagovno znamko. Prepričan je, da imamo v Sloveniji dovolj blagovnih znamk, ki jih ne znamo prodati in tudi ne spromovirati. „Krize so pozitivne in mislim, da tudi vsi tisti, ki so danes uspešni so na nek način izšli iz krize.“

Fink: Prišli smo do neke prelomnice, ko se moramo ozavestiti, kje smo

„Svet je prišel v krizo zato, ker nismo vedeli postavljati meja in to povsod. Tako v finančnem kot v ostalih sektorjih ter tudi v privatnih življenjih. Prišlo je do razvrednotenja vrednot, ne samo v poslovnem in finančnem sektorju ampak povsod. Prišli smo do neke prelomnice, ko se moramo ozavestiti, kje smo, svet se tega še ni zavedel. Tudi v Sloveniji se zelo otepamo sprejeti stanje takšno kot je,“ je bila kritična Finkova. Direktorica Trima Trebnje je izrazila skrb, da se preveč časa pogovarjamo, kako bomo delili, ne pa koliko časa bomo ustvarjali, kdo bo ustvarjal in inoviral in kdo je pripravljen delati tako kot svetovna konkurenca. „To so številna vprašanja s katerimi se ne želimo soočiti.“ Po njeni oceni Slovence čaka zelo zahtevno obdobje „Ne v smislu naših spodobnosti in fleksibilnosti, mi to vse imamo, ampak v smislu tega, da bi mi stopili ven iz udobja, ki smo ga imeli in ga še imamo.“

Bosacrol: Zakaj bom jaz kot davkoplačevalec ohranjal banke, ki za gospodarstvo niso pomembne?

Boscarol in Fnkova sta komentirala tudi odnos bank do slovenskih podjetij. „Mislim, da bi bilo potrebno državne banke gledati v širšem kontekstu in nekatere stvari ocenjevati bolj realno. Nekatere stvari so bile dejansko posledica mogoče tudi nepremišljenih odločitev s strani bank, nekatere so pa posledica širšega konteksta, tako slovenskega kot svetovnega. Meni osebno se zdi zelo pomembno, da vsaj ena banka ostane v slovenski lasti. Če pogledate, kaj se dogaja s tujimi bankami, veste, da imajo te navodila, da bodo plasirale toliko sredstev v Sloveniji, kot bodo zbrale depozitov. Mi se srečujemo s konkurenco po svetu in lahko povem, da tuje banke financirajo svoje, če pa bomo mi prepustili vse v roke tujim lastnikom, kdo bo potem financiral slovensko gospodarstvo,“ se je spraševala Finkova.

„Kaj meni kot gospodarstveniku koristi domača banka, če mi pa nobena ni bila sposobna dati protikorupcijske garancije za posel v Indiji, ker je enostavno nobeden ne prizna,“ pa je bil kritičen Boscarol. Kot je dejal, je pri tujih bankah s podružnicami v Sloveniji, garancijo dobil brez problema. „Zakaj bom jaz kot davkoplačevalec ohranjal banke, ki za gospodarstvo niso pomembne? Slovenske banke se držijo tako kot pijanec plota in se niso nič naučile. Še vedno je praksa, da če hočete dobiti kredit, je prva stvar prvovrstna garancija, hipoteka na nepremičnino. Še sedaj se niso naučile, da so imele 500 kamionov, ki jih niso mogle prodati ter na milijone kvadratnih metrov nepremičnin pa to niso bile nobene garancije. Zunaj dobite kredit na podlagi sklenjenega posla. Prinesete pogodbo in dobite 40 ali 50 odstotkov obratnih sredstev, da lahko poslujete, brez dodatne garancije.“

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.