Pogovor o; Gabrovšek in Turk
Turk in Gabrovšek o prvih potezah nove vlade in o volitvah v Ljubljani
Slovenija | 22.02.2012, 19:50
V Pogovoru o smo tokrat največ pozornosti namenili prvim potezam nove vlade. Za naš radio sta jih komentirala publicist dr. Boštjan M. Turk ter kolumnist Časnika Matija Gabrovšek. Menjave na vladnem uradu za komuniciranje in verske skupnosti ju niso presenetile. »Mislim, da so zamenjali zelo malo ljudi, ki bi jih morali zamenjati,“ je dejal Turk.
Boštjan M. Turk je glede menjav v vladi dejal: "Zamenjali so zelo malo ljudi, ki bi jih morali zamenjati. Prvič: Aleš Gulič je deklariran motorist v znamenju Satanovih bratov in je nek ne bistroumni nesmisel na mestu predsednika te komisije za odnose z verskimi skupnosti. Drugič: Darijan Košir je tolikokrat kršil münhensko konvencijo, da v nekih normalnih evropskih razmerah ne more biti predstavnik vlade za informiranje.“
Da menjave niso nič posebnega, pa je dejal Mitja Gabrovšek. „Pri direktorju urada za komuniciranje gre gotovo za eno izmed ključnih funkcij, ki bo ob vseh izzivih, ki jih prihajajoči mandat prinaša, izjemnega pomena pri komunikaciji z javnostjo. Na tem mestu vlada potrebuje človeka, ki mu popolnoma zaupa, ki obvlada svoj posel in lahko h komunikaciji prinese neko dodano vrednost. Gospod Košir ni izpolnjeval niti enega teh pogojev. Kar pa zadeva direktorja urada za verske skupnosti, pa mislim, da je vlada želela pokazati, da bo zamenjala izrazito politično nastavljene ljudi. Gospod Gulič je tudi primerna izbira, ker je bil po eni strani imenovan popolnoma po politični liniji, po drugi strani pa po dveh letih nima ničesar pokazati, tako da se ne more igrati žrtve kadrovskega cunamija,“ je dejal Gabrovšek.
Turk: Potrebni bodo rezi v državo, kajti brez njih ne bomo preživeli
Da v vladi s petimi koalicijskimi partnerji ne bo lahko, pa je v nadaljevanju opozoril Turk. „Potrebno bo ogromno skupne volje, skupnih nastopov, iskanja skupnih konsenzov. Potrebni bodo rezi v državo, kajti brez njih preprosto ne bomo preživeli,“ meni. Na vprašanje, komu bodo tako imenovani strici iz ozadja po tem, ko LDS in Zares nista prišla v parlament, PS ter SD nista uspela sestaviti koalicije, ukazovali sedaj, pa je dogovoril: „Vse, to kaže neverjetno organizacijsko moč t.i. Kučanove skupine, ki je z ustoličenje Zorana Jankovića dobesedno prezirala vso konkurenco v levem bloku. Oni so naredili strahotno napako, ki se jim je šele zdaj začela obrestovati in se jim bo še zelo dolgo časa. Namreč, oni so hoteli po volilnem sistemu, ki ga je predlagal Janez Janša, to je večinski volilni sistem, zmagati v razmerah proporcionalnega volilnega sistema. Ta koalicija, katere predsednik je zdaj Janez Janša, je proporcionalna koalicija. To, kar si je zamislil Zoran Janković, da bo vladal z eno samo stranko, je uveljavljanje razmer večinskega volilnega sistema, ki pa ga ni. To je približno tako, kot bi s podmornico leteli na višini 10.000 metrov ali se z letalom spustili do enega kilometra pod vodo. Šele zdaj se bo to začelo kazati v vsej svoji grotesknosti.“
Gabrovšek o stricih iz ozadja: Videti je, da so že začeli pripravljati novega odrešenika oz. odrešenico
Gabrovšek je dodal, da ne verjame, da se bodo strici iz ozadja popolnoma umaknili. „Videti je, da so že začeli pripravljati novega odrešenika oz. odrešenico. Bo pa njihov vpliv zagotovo manjši, kot je bil do zdaj. Najboljši dokaz za to je rezultat predčasnih volitev. Druga stran jih je namreč prvič porazila na terenu, na katerem so bili do zdaj najbolj doma. V mislih imam to volilno mešetarjenje, ki jim je v neodločenih časih vedno znova uspelo prinesti oblast. Recimo zgodbe z Jelinčičem leta 1992, pa Ciril Pucko, manjšinca in ljudska stranka leta 1996, Jankovićev trojček 2008. Tokrat pa so dobili volitve in ostali brez oblasti, tako da so spremembe očitne. Nimajo več popolnega nadzora nad socialnimi demokrati, pa tudi v DeSUS je njihov vpliv vedno manjši,“ trdi Gabrovšek.
Turk o že videnem: „Već viđeno“ je Kučan
Na vprašanje glede odziva medijev oziroma komentatorjev, da smo z novo vlado dobili že videno, pa je Turk povedal: „Večinski slovenski mediji, so izjeme, in vi ste med njimi, so mediji, ki izvajajo postulate t.i. partijske države oz. države, v kateri se vlada iz zakulisja. Temeljni strukturni mehanizmi v Sloveniji se v dvajsetih letih niso spremenili na znotraj. Mi smo se spremenili navzven in ne navznoter.“ Glede že videnega pa dodal: „Tako da to, „već viđeno“ je Kučan. To pa je res „već viđeno.“
Turk o poslancih PS: To niso poslanci, to so kruhoborci
Turk verjame, da bo Janković kandidiral za župana Ljubljane. „Mislim, da Zoran Janković mora kandidirati na ljubljanskih volitvah, preprosto zato, ker kot vidimo sedaj v medijih, je zadolženost podjetij, ki so v njegovi lasti ali pa povezane z njim takšne, da ne gre drugače. Drugič pa je vprašanje, kakšna bo politična usoda Zorana Jankovića, ko se bo začel vrteti pravosodni stroj,“ je povedal Turk, ki še ocenjuje, da bo Janković izvoljen za župana. „Po moji oceni bo izvoljen, upati je da bo izvoljen zato, ker bo to sprostilo neko energijo v parlamentu in bo Slovenija lahko šla na pot neke normalnosti na katero bi morali stopiti konec 80.“ Na vprašanje, kaj bo izvolitev Jankovića pomenila za poslansko skupino Pozitivne Slovenije, pa je Turk dejal: „To niso poslanci, to so kruhoborci, ki z ustavno opredeljenim normativom poslanca nimajo nobene zveze. To so kruhoborci, ki so bili vsi že v vseh strankah, ki se pregrupirajo v strankah zato, da nekam pridejo.“