Poziv Zbora za republiko novi vladi
| 09.02.2012, 14:53
Po zaslišanjih ministrskih kandidatov bo sklepno dejanje oblikovanja nove vlade Janeza Janše jutri, ko naj bi državni zbor po pričakovanjih potrdil ministrsko ekipo. Ker pa je med njimi kar sedem poslancev, bo moral državni zbor jutri potrditi še mandate nadomestnih poslancev. Zbor za republiko pa novo vladno ekipo opozarja, naj takoj opravi pregled stanja, javnosti odkrito predstavi razmere in se odgovorno loti ukrepov za izhod iz hude krize, da ne bomo šli po poti Grčije.
Vlado čakajo veliko težje zadeve, kot se je kazalo še pred pol leta, meni France Cukjati, ki je v imenu Zbora za republiko novo vlado pozval, da čim prej po prevzemu poslov analizira stanje v državi in slovenskemu narodu prestavi realno sliko.
„Pričakujemo, da bo proti krizne ukrepe zastavila pogumno, jih uskladila so socialno ekonomskimi partnerji nato pa jo odločno izpeljala ne glede na vso javno kritiko, ki se ji v nobenem primeru ne bo mogla izogniti. Pričakujemo, da se tudi socialni partnerji, mediji in sploh vsi, ki oblikujejo javno mnenje zavedajo resnosti časa v katerega vstopa nova vlada in vsi mi z njo. Če ne bomo zmogli minimalne enotnosti in iskrenega sodelovanja, ne bomo zaustavili padanja naše skupne Slovenije v grški scenarij.“
"Opravka imamo z vrsto kriz, ki so med seboj povezane," pa je dejal Jože Rant in dodal, da je kriza tako resna, da se je moramo zavedati vsi, če ne želimo, da Slovenija postane mala Grčija. „Ni čas za politični terorizem. Vsak se mora zavedati, da del vremena mora vsak nositi.“
Publicist Boštjan M. Turk meni, da bi bilo trenutni čas najbolje ponazoriti kot čas odprtih vrat, ki daje nove priložnosti. Opozoril je na dve temeljni nalogi. Prva je, da država da možnosti za razvoj potencialov kot drugo pa omenil delovanje pravne države. „Pravna država mora zaživeti,“ je dejal Turk, ki meni, da je dediščina pretekle vlade zelo slaba, stanje pa zaskrbljujoče. „Ljudi, ki so odgovorni za kazniva dejanja gospodarska kriminala, mora država začeti procesirati. Pa naj si bodo to anonimneži, župani prestolnic ali pa predsedniki političnih stran.“
Andrej Aplenc je med ključnimi ukrepi za rešitev iz krize omenil vlaganja v mala in srednja podjetja, ki zajemamo dve tretjini vsega gospodarstva. Drugi ključni dejavnik pa je po njegovih besedah finančna transparentnost v vseh podjetjih. „Brez tega izhod iz krize ali drugih težav ni mogoč, “ meni Aplenc.
Pravnik Matej Avbelj pa je izrazil skrb, češ da se še ne zavedamo resnosti krize, v katero je zabredla ne samo Slovenija ampak ves svet. V nadaljevanju je Avbelj predstavil tudi poziv zbora za za republiko novi vladi in tudi vsem akterjem: „Od bodoče vlade pričakujemo, da takoj po prevzemu poslov celovito analizira dejansko stanje v državi in ga odkrito predstavi slovenski javnosti. Na osnovi dejanskega stanja od vlade pričakujemo, da bo nemudoma predstavila in izvedla ključne ukrepe. To mora storiti v sodelovanju s socialno-ekonomskimi partnerji, a upoštevaje objektivne ekonomske razmere pri nas in v svetu. Pri tem se mora vlada naslanjati na svojo odgovornost in legitimnost za zagotovitev boljšega jutri. Od vsega slovenskega javnega prostora pričakujemo delovanje v skupno dobro.“
Franci Cukjati pa je ob sklepu še dejal, da od nove vlade pričakujejo, da bo pogumna in da ne bo klonila pod pritiski posameznikov. Člani sveta Zbora za republiko so se odzvali tudi na združevanje ministrstva za kulturo. Prepričani so, da kulturni resor zaradi tega ne bo prizadet, saj se bo kultura lahko kljub temu razvijala. Jože Rant je celo dejal, da bo približno sto tisoč evrov na leto več za ta resor, glede na to, da ne bo potrebno odmeriti plače za ministra za kulturo.