Prizor iz enega od romskih naselij | (foto: Tamino Petelinšek / STA)
Centri za socialno delo brez glasu pri pripravi novega zakona
Slovenija Rok Mihevc Slovenska tiskovna agencija
Šutarjev zakon posega tudi v socialno varstvo. Po novem bo v primeru, ko otrok rodi mladoletno dekle, z otroškim dodatkom do njene polnoletnosti upravljal center za socialno delo, spremembe prinašajo tudi možnost, da se denarna socialna pomoč in družinski prejemki izplačujejo v naravi, če otrok ne obiskuje šole ali če je prejemnik mladoletni starš. Direktorica Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina Irena Kralj je za naš radio povedala, da niso bili vključeni v pripravo zakona, spremembe pa po njenem mnenju ne prinašajo bistvenih izboljšav, temveč dodatno obremenitev centrov, ki so že zdaj kadrovsko podhranjeni.
Socialna pomoč v materialni obliki
Če bo otroka rodilo mladoletno dekle, bo otrok še vedno upravičen do otroškega dodatka, vendar pa bo z njim do polnoletnosti matere upravljal pristojni center za socialno delo in ne več zakoniti zastopnik matere, kar so bili marsikdaj starši očeta otroka. Če bo šlo za mamico, mlajšo od 15 let, bo moral center predložiti predlog za presojo o potrebnosti izdaje ukrepov za zaščito koristi otroka. Če bodo pristojni ugotovili, da so življenjski pogoji matere in otroka popolnoma neprimerni, ali pa da sta oba dva žrtev zlorab, bodo oba umaknili v varno hišo. Hkrati bo center za socialno delo prevzel začasno skrbništvo, socialni delavec pa bo otroške dodatke porabljal v najboljšo korist tako matere kot otroka.
Spremembe bodo tudi pri izplačilu denarne socialne pomoči. Upravičencu se bo v primeru, če njegov otrok ne bo obiskoval šole, ta pomoč tri mesece izplačevala v naravi. Tudi mladoletni osebi, ki postane starš, se bodo družinski prejemki izplačevali v materialni obliki.
Spremembe ne prinašajo bistvenih izboljšav
Za komentar na spremembe na socialnem področju smo poklicali direktorico Centra za socialno delo Dolenjska – Bela krajina Ireno Kralj, kjer razmere dobro poznajo. »Mi nismo bili vključeni v pripravo tega zakona, šele danes smo iz medijev ugotovili za kaj sploh gre. Bistvenih sprememb nam ne nalaga, pooblastila, kako ukrepati v primeru mladoletnih oseb, že imamo in po presoji ta del že izvajamo. Tukaj žal ne vidim učinkov, da bi bilo boljše. Nekaj sprememb je predvidenih na področju obiskovanja pouka, težko govorimo o nekih učinkih. Mogoče bo izvedba malo lažja, ker so roki krajši. Kar nekaj dela nam bo naloženo v povezavi z denarno socialno pomočjo in izplačevanjem le te v materialni obliki. Me skrbi, kaj to pomeni za obremenitev na centrih, že tako smo kadrovsko podhranjeni, nisem pa zaznala, da bi bilo kaj govora, kolikšne finančne posledice so predvidene za ta zakon oz. ali je predvidena kakšna kadrovska okrepitev za naše delo.«
Me skrbi, kaj to pomeni za obremenitev na centrih, že tako smo kadrovsko podhranjeni, nisem pa zaznala, da bi bilo kaj govora, kolikšne finančne posledice so predvidene za ta zakon oz. ali je predvidena kakšna kadrovska okrepitev za naše delo.
Opozorila je še, da se na centrih za socialno delo dnevno srečujejo z grožnjami nasilja. »Moram reči, da občudujem sodelavce, ki to prenašajo. Vem, da jim je težko, to dejstvo nas žalosti. Tukaj bi želeli zavedanja, da smo na centru za socialno delo zaposleni z namenom, da ljudem pomagamo, tako da nam tak odziv gotovo ni v korist,«je še dejala direktorica Centra za socialno delo Dolenjska – Bela krajina Irena Kralj.



