„Biti prostovoljec danes ni enostavno“
Cerkev na Slovenskem | 13.01.2012, 11:47 Petra Stopar
V leto 2012 je z novimi cilji in voljo po pomoči vstopilo tudi 9000 prostovoljcev Karitas. V januarski oddaji smo spregovorili o prostovoljstvu in pomoči mladih. „Velikokrat se niti ne zavedamo, da sodelujemo z različnimi generacijami,“ je o dopolnjevanju mladih prostovoljcev s starejšimi in z otroki povedala Mojca Urh.
Letovanja so v rokah mladih
Same številke, ki bi povedale, koliko mladih je vključenih v delo Karitas po Sloveniji, Mojca Urh – nekoč tudi naj prostovoljka leta – ni znala povedati, meni pa, „da je mladih veliko in nekateri niti ne vejo, da so vključeni v programe Karitas“. Izpostavila je program Letovanje Biserov, kjer otrokom počitnice na morju polepša od 80 do 100 mladih prostovoljcev. V sklopu škofijskih Karitas vsako leto potekajo tudi letovanja za družine in starejše „in tudi tu vodijo programe mladi“.
Mladi se lahko družijo v župnijskih mladinskih centrih
Mojca Urh je svoje prostovoljno delovanje začela v domačem kraju, Cerkljah na Gorenjskem, kjer je danes družinski mladinski center. Tovrstnih mladinskih centrov je po njenih besedah v Sloveniji več. „V Cerkljah smo ustanovili center potem, ko smo si ogledali dnevni center v Pivki, ki mu je podoben. Tam smo črpali ideje, povedali so nam, kako vodijo stvari, in to je bil naš začetek.“
V omenjenem centru imajo ob torkih dopoldne igralne urice za najmlajše in njihove varuhe – starše, stare starše. Skupaj se igrajo, ustvarjajo, družijo. Popoldnevi so namenjeni učenju, delanju domačih nalog, biljardu, drugim družabnim igram in pogovorom. Zelo dobrodošla je brezplačna učna pomoč mladih. Četrtkovi popoldnevi so namenjeni mlajšim osnovnošolcem, ki ustvarjajo v različnih delavnicah. „Sobotni večeri so rezervirani za mlade po letih in mlade po srcu. Druženje, plesi, pogovori, športni turnirji, zanimivi gosti, medgeneracijske delavnice, angleški večeri, jezikovni tečaji, zakonske delavnice ... Vsakdo najde kaj zase,“ še o MC Cerklje pravijo na Karitas.
„Danes ni enostavno biti prostovoljec“
Med vrednotami, po katerih se mladi prostovoljci zgledujejo, ko delajo z ljudmi, je po Mojčinih besedah zagotovo zaupanje, nato pa tudi spoštovanje in iskrena pohvala, „saj se ti velikokrat kakšen od starejših zahvali, ko vidiš, da je iskreno hvaležen, da si ga obiskal, mu pomagal in mu prisluhnil“. Kot pravi, je ravno zaradi nasmeha na obrazu sočloveka lepo biti prostovoljec. Ob tem priznava, da zaradi različnih pogledov v družbi in med sovrstniki danes ni enostavno biti prostovoljec, še posebej v Katoliški Cerkvi.