39. pohod za življenje v ZDA v znamenju zahteve po spoštovanju svobode vesti
Svet | 25.01.2012, 11:38 Marta Jerebič
Pred ameriškim vrhovnim sodiščem se je v ponedeljek ob 39. obletnici uzakonitve splava v ZDA zbralo na deset tisoče zagovornikov življenja. Pohod za življenje prirejajo že vse od leta 1974. To je eden največjih letnih protestov v Washingtonu, čeprav je bilo letos zaradi vlažnega in mrzlega vremena število udeležencev nekoliko nižje. Velik delež pri pripravah ima katoliška Cerkev - povabi k mašam, molitvenim srečanjem in shodom. Letošnji pohod za življenje je potekal predvsem v znamenju vprašanja verske svobode.
Obamova administracija je namreč prejšnji teden sprejela odlok, na podlagi katerega bo od prihodnjega leta naprej zdravstveno zavarovanje vključevalo tudi kritje stroškov za sterilizacijo, kontracepcijo in splav. Predsednik ameriške škofovske konference, bodoči kardinal, newyorški nadškof Timothy Dolan, je takšno odločitev označil za očitno odločitev proti svobodi vere in vesti v Združenih državah Amerike.
Newyorški nadškof Timothy Dolan je napovedal, da bodo sodelovali z vsemi Američani, da bodo tak zakon reformirali in spremenili to krivično odredbo. Meni, da je vlada na lažni strani ustave. Skoraj vsi Američani, tudi tisti z etičnimi ali verskimi ugovori, bodo morali v prihodnje z davki prispevati za sterilizacijo in kontracepcijo ter sredstva, ki povzročajo splav. Obamova vlada dovoljuje zgolj nekaj izjem za delodajalce, na primer za Cerkve. To pa ne velja za davkoplačevalce. In to je pravi zasuk, poudarja nadškof Dolan. Še nikoli ni ameriška vlada silila posameznikov in organizacij, naj kupujejo izdelke, za katere v vesti ne morejo sprejeti odgovornosti. To se ne bi smelo zgoditi v deželi, v kateri je svobodno uresničevanje vere prva pravica, za katero jamči ustava,“ je dejal predsednik ameriške škofovske konference in dodal, da vlada ne sme siliti državljanov, naj se obnašajo tako, kot da je nosečnost bolezen, ki jo je treba preprečiti za vsako ceno.
Sicer pa je tudi veliko katoličanov globoko razočaranih nad Obamovo odločitvijo. Ob zadnjih predsedniških volitvah leta 2008 so bili ameriški škofje v dvomih glede Obame, vendar ga je volila večina ameriških katoličanov. Ostre kritike so bili ob tem deležni predvsem vidni volivci Obame, zlasti v konservativnih krogih. Sedaj prav ti katoličani čutijo, da jih je Obama izdal. Analitiki zato menijo, da je predsednik s to svojo odločitvijo izgubil številne katoliške glasove pri vnovičnih predsedniških volitvah jeseni. Bela hiša je namreč zamudila priložnost, da bi zavarovala svobodo vesti. Tudi papež Benedikt XVI. je pretekli teden, ko je sprejel skupino ameriških škofov na obisku ad limina, dal jasno vedeti, da je v Združenih državah svoboda vere v nevarnosti. Opozoril je, da moralni konsenz spodkopavajo mogočni kulturni tokovi in radikalna sekularizacija, ter škofe pozval, naj se temu zoperstavijo.