Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Papež sprejel evangeličansko ekumensko delegacijo iz Finske

Cerkev po svetu | 21.01.2012, 18:13

Papež Benedikt XVI. se je v minulem tednu sestal z ekumensko delegacijo evangeličanske cerkve na Finskem, ki je v Rim prišla na letno ekumensko romanje. Kot je papež zatrdil v pozdravnem nagovoru, vsakoletni obisk finske ekumenske delegacije kaže na naraščajoče občestvo med krščanskimi tradicijami, ki so navzoče na Finskem.

Sveti oče je izrazil upanje, da bi to občestvo še naprej raslo ter obrodilo bogate sadove med katoličani, evangeličani in ostalimi kristjani. „Naše globoko prijateljstvo in skupno pričevanje o Jezusu Kristusu – še posebej v današnjem svetu, ki mu tako pogosto primanjkuje prave usmeritve in ki hrepeni po tem, da bi slišal sporočilo odrešenja – mora pospešiti napredek glede reševanja razlik med nami in glede vseh zadev, ki ločujejo kristjane,“ je dejal papež.

V nadaljevanju je omenil etična vprašanja, ki so po njegovih besedah v zadnjem času postala točka razhajanj med kristjani, predvsem glede pravega razumevanja človeške narave in dostojanstva. Kristjani morajo doseči pomembno soglasje glede antropoloških zadev, je poudaril papež in dodal, da bi to lahko pomagalo družbi in politikom pri modrem in pravičnem odločanju glede pomembnih vprašanj na področju človeškega življenja, družine in spolnosti. Benedikt XVI. je pri tem spomnil na nedavno sprejeti dokument o bilateralnem ekumenskem dialogu v finsko-švedskem kontekstu. Dokument, kot je zatrdil, odraža ponovno zbližanje med katoličani in evangeličani glede pojmovanja nauka o opravičenju, obenem pa kristjane tudi spodbuja, da obnovijo svojo zavzetost za posnemanje Kristusa v življenju in delovanju. „Zaupamo v moč Svetega Duha, da bo naredil to, kar se morda še vedno zdi onkraj našega dosega: splošna obnova svetosti in javno prakticiranje Kristusovih kreposti, po zgledu velikih pričevalcev, ki so hodili pred nami,“ je dejal papež.

Benedikt XVI. je ob koncu nagovora še dejal, da nas spoznanje o ljubečem poseganju Boga v našo zgodovino uči, da ne dajemo prevelikega poudarka tistemu, kar lahko dosežemo preko lastnega napora. „Naše hrepenenje po vidni krščanski edinosti zahteva potrpežljivo in zaupno čakanje, ne v duhu nemoči ali pasivnosti, ampak z globokim zaupanjem, da je edinost vseh kristjanov v eni Cerkvi zares Božji dar in ne naš dosežek,“ je povedal Benedikt XVI. in dodal, da nas tako potrpežljivo čakanje spreminja in pripravlja za vidno edinost, ki je ne načrtujemo mi, ampak jo podarja Bog.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...