Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Madžarski se obetajo sankcije Bruslja

Svet | 15.01.2012, 11:00

Evropska komisija ima vse več težav z Madžarsko. Državi namreč grozita dve vrsti sankcij. Prvo kar bode v oči so sporne politične reforme, ki niso v skladu z evropsko zakonodajo. Ukrepi Budimpešti grozijo tudi, ker ni sprejela učinkovitih ukrepov za znižanje proračunskega primanjkljaja.

Evropsko unijo vse bolj skrbijo politične spremembe, ki jih uvaja vlada Viktorja Orbana. Ta je namreč sprejela novo ustavo, ki je v veljavo stopila s 1. januarjem. Na novo je urejena vrsta področij, med drugim centralna banka in javne finance, ustavno sodišče, organizacija sodstva in državnega tožilstva in volilna zakonodajo. Ob novi ustavi je bila z ustavno večino sprejeta še vrsta posebnih zakonov, ki po oceni opazovalcev posegajo v neodvisnost centralne banke oziroma sodstva. S tem, ko uvaja celo vrsto šest-, devet- in celo dvanajstletnih mandatov, pa je nova ustava tudi močno otežila delo prihodnji vladi. Če ta v parlamentu ne bo razpolagala z dvotretjinsko večino, bo imela namreč v veliki meri zvezane roke, saj ustava za mnoge ključne odločitve po novem zahteva dvotretjinsko podporo.

V Bruslju so že pred časom izrazili zaskrbljenost nad novo zakonodajo, ki utegne biti celo v nasprotju z evropsko. Evropska komisija je že sprožila analizo in če bo ugotovila kršitve, utegnejo že v torek proti Budimpešti sprožiti postopek. Pomisleki se pojavljajo predvsem glede neodvisnosti madžarske centralne banke, njenega pravosodja ter državnega regulatorja za zaščito podatkov. V Bruslju upajo, da bo madžarska vlada sama popravila tiste zakone, ki so problematični. V tem primeru ji namreč ne bi bilo treba iti skozi zapleten postopek opozoril državi. Predstavnica komisije pravi, da je žogica na madžarski strani.

V zadnjem tednu so v Bruslju opozorili tudi, da Madžarska ni sprejela nobenih učinkovitih ukrepov za znižanje primanjkljaja pod maastrichtsko mejo treh odstotkov BDP. Finančne ministre EU je zato pozvala, naj v skladu z novo evropsko zakonodajo, katere cilj je okrepiti proračunsko disciplino v uniji, proti Budimpešti sprožijo sankcije.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«