Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V Sloveniji „sibirskega mraza“ ne bo

Slovenija | 31.01.2012, 14:00

Iz jugovzhodne Evrope še naprej poročajo o hudem mrazu. V Srbiji je temperatura padla že do 28 stopinj pod ničlo, pod -10 jih imajo celo v Grčiji. V Sloveniji po napovedih vremenoslovcev hladneje od -15 stopinj Celzija ne bo.

Evropa je še vedno v primežu "sibirskega mraza", ki jo je zajel zaradi zelo hladne zračne fronte iz zahodne Sibirije. Samo v minulih dneh je zaradi mraza umrlo okoli 50 ljudi, večinoma na Poljskem in v Ukrajini.

Po nekaterih državah, predvsem na Balkanu, se živo srebro še naprej spušča. V Sjenici v Srbiji so danes izmerili -28 stopinj Celzija, le nekaj stopinj topleje je bilo v Kruševcu in Kragujevcu, medtem ko se je v Beogradu živo srebro ustavilo pri enajstih stopinjah pod ničlo. Tudi čez dan temperature ostajajo globoko pod ničlo, enako pa vremenoslovci napovedujejo še za ves teden. Znova naj bi tudi snežilo.

O mrazu poročajo tudi iz Črne gore, kjer poleg tega piha močan, ponekod celo orkanski veter.

Mraz je zajel tudi Grčijo, kjer so se temperature na severu države ponoči spustile na -12 stopinj C. Zaradi mraza je več šol zaprtih, orkanski veter pa ovira ladijski promet v Egejskem morju. Temperatura je minulo noč celo v Atenah padla pod ničlo, zato so za okoli 20.000 brezdomcev v mestu odprli nekatere javne prostore, prostovoljci pa jim delijo čaj in odeje. Da je državo res zajel neobičajen mraz, dokazuje tudi napoved za Kreto, kjer naj bi v prihodnjih dneh snežilo.

 

Slovenija še naprej brez snežne odeje

Temperature pod ničlo beležimo tudi v Sloveniji, kar za ta letni čas ni nič neobičajnega. V prihodnjih dneh se utegne še ohladiti, a največ do -15 stopinj C, napoveduje dežurni prognostik pri Agenciji Republike Slovenije za okolje Andrej Velkavrh. "Vedeti moramo, da se, če je nad nami mrzla zračna masa, ekstremno nizke temperature pozimi pojavljajo, ko imamo snežno odejo. Pri nas te ni, tako tudi izredno nizkih temperatur ne bo. Drugače je na južnem Balkanu, kjer pa imajo snežno odejo in enako temperaturo zračne mase, zato so in bodo tam temperature bistveno nižje pri enaki temperaturi zračne mase kot pri nas. Tako da pri nas pod -15 ne bo šlo. To pa ni nikakršna ekstremnost za zimo."

Velkavrh napoveduje, da bodo v Sloveniji po nižinah od -7 do -13 stopinj C. Temperature bodo sicer odvisne od stopnje oblačnosti; bolj ko bo jasno, hladneje bo. Hladno bo tudi na Primorskem, saj tudi ob morju utegne temperatura tudi čez dan ostati blizu ničle. "To je tudi edino, kar je malo bolj izjemno," pravi Velkavrh.

O izredno nizkih temperaturah bi v Sloveniji poročali, če bi imeli snežno odejo. Te pa še vsaj naslednjih 10 dni ne bo oziroma sploh ne bo nikakršnih padavin. Zakaj je Slovenija v tej zimi, ko so po Evropi zapadle ogromne količine snega, za zdaj ostala brez snega, pa Velkavrh pojasnjuje: "To območje neposredno na južni strani Alp – Slovenija, severna Italija, severna Hrvaška, jug Avstrije – je letos ostal brez snega, ker so bili procesi taki, da je v višinah prevladoval severni in severozahodni zračni tok. Vse vremenske fronte so potovale od severozahoda čez Alpe nad Balkan in proti jugovzhodu. Tako ob takih situacijah neposredno za Alpami ti procesi oslabijo oz. se dobesedno posušijo in se potem zopet okrepijo šele južneje proti BiH, osrednji Srbiji, vzhodni Hrvaški, Romuniji itd."

 

IVZ: Napotki za ravnanje prebivalcev v mrzlem vremenu

Ob nizkih temperaturah je posebej treba poskrbeti za zdravje. Mraz namreč lahko povzroči omrzline, podhladitev telesa, upočasni mišljenje in povzroči težave z gibanjem. Tveganje za nastanek zdravstvenih težav lahko preprečimo z upoštevanjem napotkov, ki jih priporoča Inštitut za varovanje zdravja (IVZ).

Kadar so temperature izredno nizke in še posebej, če piha tudi veter, IVZ priporoča zadrževanje v zaprtih prostorih. Gibanje v naravi naj bo kratkotrajno, pri tem pa morate nositi topla oblačila, ki naj ne bodo vlažna. Najbolj priporočljiva so volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov, ki so toplejša od bombaža. Ko ste zunaj, bodite pozorni na mrazenje, saj je to pomemben znak, da telo izgublja toploto. Izogibajte se ledenim površinam, saj hoja po ledu lahko povzroči padec in s tem poškodbe.

Posebej previdni morajo biti kronični srčni in pljučni bolniki, astmatiki ter ljudje s povišanim krvnim tlakom, saj mraz za te bolnike pomeni dodatno obremenitev. Toplejši dom pa je treba predvsem poskrbeti predvsem dojenčkom in starejšim od 65 let, ki se ne gibajo dovolj.

Slovenija, Svet
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...