Lojze Peterle
Peterle: Pomembna bo širša podpora
| 26.01.2012, 17:39
Evropskega poslanca in predsednika prve slovenske vlade Lojzeta Peterleta veselijo napovedi konstruktivnega sodelovanja strank, ki bodo, tako kaže, prihodnja štiri leta opozicija. Širša podpora bo v težkih časih, ki se nam obetajo, zelo pomembna. Po njegovem ob tem ne gre zanemariti sporočila sožitja in politične kulture, ki sta bila v zadnjih časih na precej nizki ravni. Kot je dejal v telefonskem pogovoru za naš radio, smo končno v položaju, ko bomo verjetno le dobili vlado. Glede na to, da so bile volitve že pred dobrim mesecem in pol, Peterle opozarja, da bo zaradi zamude verjetno tudi izstavljen račun.
Peterle je prepričan, da smo končno na demokratični poti do vlade. Če izhaja iz javnih besed vseh, ki pri tem v imenu strank sodelujejo, je čutiti več odgovornosti. "Tudi DeSUS je jasno povedal, da bi drug razplet pomenil poslabšanje za Slovenijo. Menim da ni potrebe in tudi koristi v predčasnih volitvah," je dejal.
Novo vlado po njegovem čaka trdo delo, med drugim zaradi nenaklonjenih evropskih in globalnih razmer, ki jih še vedno zaznamuje kriza. "Takšnih preizkušenj po letu 1990, ko smo se odločili za osamosvojitev, ni bilo," je pojasnil, zato je pomembno, da ima koalicija jasen program, voljo in tudi pogum, da naredi tisto, kar je nujno za dobro Slovenije. Upa tudi, da bo koalicija ostala trdna "Poigravanja si Slovenija ne more dovoliti. Nihče iz koalicijskih strank ne more biti malo notri, malo zunaj," poudarja.
Peterle opozarja, da je treba strniti vrste, pri čemer se mu zdi pomembna tudi vloga, ki jo bo odigrala opozicija. Meni namreč, da stranke, ki so zdaj pristale v njej, niso odrešene odgovornosti, ki so jo prejele z izvolitvijo. "Rešujemo Slovenijo, ki je pred vprašanjem preživetja, ki si za visoke obresti lahko dobiva denar v težavnih pogojih. To pomeni, da mora biti zdaj vsak drug interes v ozadju."
SDS, Virantova lista, DeSUS, SLS in Nova Slovenija poudarjajo, da so protikrizna koalicija razuma in da ne bodo odpirali ideoloških vprašanj. Peterleta slednje nekoliko čudi. "Številni problemi, ki jih imamo, so namreč povezani z našim nerazčiščenim odnosom do preteklosti. Sam vidim tudi pomanjkljivo delovanje pravne države, korupcije in obsedenosti z lastninjenjem v tem smislu. Javno se lahko vprašamo, kdo so naši novi kapitalisti in kako so prišli do svojega imetja in moči," je prepričan. Upa, da to, da se tega ne bo odpiralo, ne pomeni, da tega ne želimo rešiti. Kot je dodal, tudi sam ni za ideološko obravnavanje, ampak za politično obravnavanje z vso odgovornostjo. Ključno za koalicijo, ki je bila dokončno oblikovana s podpisom Pogodbe za Slovenijo 2012-2015 tudi, se mu zdi, da ima ob viziji, strategiji in programu dovolj politične moči.