Jezus se je rodil med ubogimi
Pogovor o: Božič prinaša upanje med uboge
Cerkev na Slovenskem | 21.12.2011, 17:55 Petra Stopar
Glavno sporočilo božiča je, da se Jezus rodi v hlevčku, med najbolj ubogimi, zato ne ogroža nikogar. „Prihaja kot otrok, da se navadimo nanj,“ je v sredinem Pogovoru o poudaril moralni teolog dr. Andrej Marko Poznič. Sogovorniki s Karitas pa so se strinjali, da kljub naraščajočim stiskam mnogo Slovencev v praznikih najde upanje in se zave solidarnosti do socialno ogroženih.
Po besedah moralnega teologa dr. Andreja Marka Pozniča „je ena izmed največjih tragik v vsem tem času da, da o Jezusu kot vzroku in razlogu božičnega praznika ne slišimo ničesar, da se poudarja odkrito in načrtno, da je božič poganski praznik“ in pozabljamo na vsebino. O močnem sporočilu praznika pravi: „Šele, ko je Jezus rojen, ima družina razlog, da se zbere, da je okoli njega, kakor se zberemo ob vsakem otroku, ki se rodi. Iz vsakega, še tako trdega človeka izvabi nasmeh, otrok prinaša toplino. Ker je odvisen od nas.“
Glede zunanjega, potrošniškega blišča, ki pride s prazniki, kot je božič, so se strinjali, da so košare in vozički v trgovskih centrih v tem času bolj polni. Toda med njimi so tudi taki, ki z veseljem darujejo za otroke, je dejala sodelavka Škofijske Karitas Koper Jožica Ličen: „Poznam ženo, ki gre s hčerko v trgovino, kupi čokoladi in reče hčerki, 'ena bo pa za uboge otroke'.“ Toda za globljo in širšo spremembo miselnosti v družbi, ki bi pri razdeljevanju dobrin temeljila na pravičnosti v ljubezni, je potrebna dolgotrajna vzgoja.
Predsednik Nadškofijske Karitas Maribor Branko Maček je dejal, da je stisk več kot včasih, kar se vidi tudi v naraščanju števila prosilcev na Karitas. Opaža pa, „da sredi teh stisk tudi mi vedno bolj razmišljamo, kako bi drug drugemu pomagali, kako bi drug z drugim znali živeti, da bi znali deliti“. Poleg redne pomoči in pogovorov z bolnimi, starejšimi in osamljenimi bodo tudi letos v kuhinji Betlehem praznike socialno ogroženim polepšali z božičnimi kosili in silvestrsko večerjo.
Da je bilo število prosilcev letos večje kot prejšnja leta, se je strinjala socialna delavka Škofijske Karitas Ljubljana Alenka Petek, ki o najpogostejših prejemnikih pomoči pripoveduje: „Težko ali hudo je, ko vidiš, da oseba, ki je zaposlena in prejema dohodek, nekako ne zmore preživeti družine. Še hujše pa je, ko vidiš, da ljudje delajo in ne dobijo rednega plačila za to svoje delo.“ Tako so opazili porast števila tistih, ki za majhen odstotek prekoračijo socialni minimum.
Sogovorniki so v pogovoru izrazili tudi nestrinjanje in dvome o pravičnosti nove socialnovarstvene zakonodajo, ki se obeta z januarjem. Podrobnostim lahko prisluhnete v posnetku oddaje ali v ponovitvi v četrtek ob 23. uri.