Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Božični poslanici iz Svete dežele

Cerkev po svetu | 25.12.2011, 00:01

V ospredju božične poslanice latinskega patriarha v Jeruzalemu Fouada Twala je povabilo h gradnji miru. Omenja tudi arabsko pomlad in dostojanstvo narodov v tem delu sveta, prav tako poziva k spoštovanju pravic manjšin in priznanju palestinske države. S poslanico se je pred Gospodovim rojstvom na vernike obrnil tudi kustos Svete dežele Pierbattista Pizzaballa.

Patriarh Twal je prepričan, da imajo pomembno vlogo pri gradnji miru verstva. Po njegovem je treba obsoditi vsako nasilje nad kraji bogočastja in tudi vsako zaničevanje verskih simbolov. Prav tako poudarja pomen medverskega dialoga, kot pravi, gre za prvi pogoj pri vzpostavljanju ozračja zaupanja, prijateljstva in sodelovanja. Da to drži, so po njegovem dokazala letošnja srečanja verskih voditeljev v Izraelu, Assisiju in Vatikanu. "Pričakujemo, da se s temi srečanji premaguje predsodke in da raste medsebojno spoštovanje, saj tako lahko oblikujemo skupne vrednote in potem lahko gradimo mostove,“ je zapisal.

Patriarh Twal v letošnji poslanici ni mogel mimo arabske pomladi. "Vedno sem podpiral spremembe za demokracijo in svobodo. Opozoril sem tudi na to, da kristjani niso zunaj takšnih gibanj," je poudaril. Kot je dodal, iskreno upa, da bodo spoštovane človekove pravice in dostojanstvo vsakega človeka ter da bodo oblasti napele vse moči, da bi pomirile strasti brez uporabe sile, prav tako pa zaščitile manjšine. "Ta čas moramo razumeti kot priložnost za graditev nove družbe na osnovi enakih državljanskih pravic za vsakogar," je prepričan.

Tudi prošnje Palestine za članstvo v Združenih narodih ni pozabil. Pri tem je opozoril, da so najboljši način za reševanje spora pogajanja. Opredelitev za eno od strani ne pomeni, da si proti drugi strani. "Podpiramo mir, medsebojno spoštovanje in dostojanstvo. Proces se je začel, a pot je še vedno dolga," je menil.

Ob koncu se je patriarh Twal ustavil še ob 230 tisoč tujih delavcih v Izraelu, ki so večinoma kristjan. Poudaril je pomen zagotavljanja verske oskrbe zanje.

Kustos Svete dežele Pizzaballa pa je v svoji poslanici spregovoril o moči vere. Kot je zapisal, jo lahko odkrijejo tisti, ki znajo odpuščati, sprejemati, poslušati in so solidarni. "Tisti, ki stopajo po tej poti, najdejo Boga in najdejo sebe," meni Pizzaballa. Tako se po njegovem tudi spreminja življenje. "Čeprav se na zunaj zdi, da se nič ne spremeni in da zgodovina, predvsem zgodovina naše Svete dežele, še naprej ostaja dramatična stvarnost, kakršno vidimo in jo doživljamo, skupaj s sovraštvom, razdeljenostjo, strahovi, sumničenji in predsodki, se vse spreminja," je prepričan. Njegova želja ob tokratnem božiču je, da bi ljudje iskali Boga in v svojem hrepenenju po Njem našli sebe.

Patriarh Twal je prepričan, da imajo pomembno vlogo pri gradnji miru verstva. Po njegovem je treba obsoditi vsako nasilje nad kraji bogočastja in tudi vsako zaničevanje verskih simbolov. Prav tako poudarja pomen medverskega dialoga, kot pravi, gre za prvi pogoj pri vzpostavljanju ozračja zaupanja, prijateljstva in sodelovanja. Da to drži, so po njegovem dokazala letošnja srečanja verskih voditeljev v Izraelu, Assisiju in Vatikanu. „Pričakujemo, da se s temi srečanji premaguje predsodke in da raste medsebojno spoštovanje, saj tako lahko oblikujemo skupne vrednote in potem lahko gradimo mostove,“ je zapisal.

Patriarh Twal v letošnji poslanici ni mogel mimo arabske pomladi. „Vedno sem podpiral spremembe za demokracijo in svobodo. Opozoril sem tudi na to, da kristjani niso zunaj takšnih gibanj,“ je poudaril. Kot je dodal, iskreno upa, da bodo spoštovane človekove pravice in dostojanstvo vsakega človeka ter da bodo oblasti napele vse moči, da bi pomirile strasti brez uporabe sile, prav tako pa zaščitile manjšine. „Ta čas moramo razumeti kot priložnost za graditev nove družbe na osnovi enakih državljanskih pravic za vsakogar,“ je prepričan.

Tudi prošnje Palestine za članstvo v Združenih narodih ni pozabil. Pri tem je opozoril, da so najboljši način za reševanje spora pogajanja. Opredelitev za eno od strani ne pomeni, da si proti drugi strani. „Podpiramo mir, medsebojno spoštovanje in dostojanstvo. Proces se je začel, a pot je še vedno dolga,“ je menil.

Ob koncu se je patriarh Twal ustavil še ob 230 tisoč tujih delavcih v Izraelu, ki so večinoma kristjan. Poudaril je pomen zagotavljanja verske oskrbe zanje.

Kustos Svete dežele Pierbattista Pizzaballa pa je v svoji poslanici spregovoril o moči vere. Kot je zapisal, jo lahko odkrijejo tisti, ki znajo odpuščati, sprejemati, poslušati in so solidarni. „Tisti, ki stopajo po tej poti, najdejo Boga in najdejo sebe,“ meni Pizzaballa. Tako se po njegovem tudi spreminja življenje. „Čeprav se na zunaj zdi, da se nič ne spremeni in da zgodovina, predvsem zgodovina naše Svete dežele, še naprej ostaja dramatična stvarnost, kakršno vidimo in jo doživljamo, skupaj s sovraštvom, razdeljenostjo, strahovi, sumničenji in predsodki, se vse spreminja,“ je prepričan. Njegova želja ob tokratnem božiču je, da bi ljudje iskali Boga in v svojem hrepenenju po Njem našli sebe.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia) p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia)

Veliki petek kot povabilo k sočutju, ki spreminja 

V jutru velikega petka, ko so v ospredju žalovanje, premišljevanje o preizkušnjah, trpljenju, pa tudi možnosti, ko se ob odpovedih lahko še bolj odpremo Bogu ter postanemo razpoložljivejši za ...