Sveti oče s študenti molil večernice
Cerkev po svetu | 18.12.2011, 00:42
Papež Benedikt XVI. je v četrtek popoldne v vatikanski baziliki vodil slovesne večernice skupaj s študenti rimskih univerz. V homiliji je spregovoril o povabilu apostola Jakoba, ki pravi: „Bratje, potrpite do Gospodovega prihoda.“ (Jak 5,7)
Jakob nato kot podobo, ki jo je potrebno posnemati, navede poljedelca, ki potrpežljivo čaka na dragocen sad zemlje. Ta podoba se danes lahko zdi nekoliko zastarela, toda papež je ob tem izpostavil vprašanje, ali je povabilo k pričakovanju Boga zares lahko zastarelo? Apostolova spodbuda v resnici predstavlja pot globokega sprejetja vprašanja o Bogu, pomena, ki ga ima v življenju in zgodovini. Kajti prav v potrpežljivosti, zvestobi in vztrajnosti iskanja Boga ter odprtosti zanj On razodene svoje obličje.
Sveti oče je nato poudaril še eno vprašanje, in sicer kje mi Bog prihaja naproti in razodeva svoje obličje, svojo skrivnost, ter tako vstopa v mojo zgodovino? Povabilo apostola Jakoba nas spominja na gotovost velikega upanja, ki nam je podarjeno. Spominja nas, da nismo sami in da tudi svoje zgodovine ne gradimo sami. Bog ni daleč, ampak se je sklonil k človeku, se učlovečil, da bi človek dojel, kje je trden temelj vsega in izpolnitev njegovih najglobljih hrepenenj: v Jezusu Kristusu.
Potrpežljivost je vrlina tistih, ki zaupajo v to navzočnost v zgodovini in se ne pustijo premagati skušnjavi, da bi svoje upanje položili v stvari, ki so takojšnje. Papež je nato omenil še en vidik Jakobovih besed. Bog je z učlovečenjem izkusil človeški čas. On je tisti, ki je prvi potrpežljiv, vztrajen in zvest v svoji ljubezni do nas. On je pravi poljedelec, ki zna čakati. Biti vztrajni in potrpežljivi torej pomeni učiti se graditi zgodovino skupaj z Bogom. Kajti le, če gradimo z Njim in na Njem, je zgradba dobro utemeljena in resnično vredna človeka.
V Betlehemu je človeška samota torej premagana. Osebno zgodovino in zgodovino človeštva lahko začnemo načrtovati v gotovosti, da je Bog navzoč in nas spremlja. Sveti oče je rimske študente zato spodbudil, naj z veseljem in zaupanjem pohitijo v Betlehem in sprejmejo Otroka. Gospod vsem naroča, naj sodelujejo pri gradnji človeškega mesta. Zato je potrebno vedno potrpežljivo iskati pravo Božje obličje. Papež je homilijo zaključil z željo, da bi se razširilo oznanilo, da je pravo Božje obličje v Otroku iz Betlehema, ki je tako zelo blizu vsakomur izmed nas, da se nihče ne bi mogel počutiti izključenega ali dvomiti v možnost srečanja. Kajti On je potrpežljivi in zvesti Bog, ki zna čakati in spoštovati našo svobodo.
Ob koncu večernic je bila predstavnikom univerze La Sapienza izročena ikona Sedes Sapientiae. Le-ta je tako začela svoje romanje po rimskih univerzitetnih kaplanijah, ki se bo zaključilo junija 2012 z mednarodnim simpozijem.