Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Podelitve sta se uspela udeležiti le Asma Mahfouz in Ahmed al Senusi (foto: Evropski parlament)
Podelitve sta se uspela udeležiti le Asma Mahfouz in Ahmed al Senusi

Nagrada Saharov petim arabskim aktivistom

Svet | 15.12.2011, 11:20 Petra Stopar

V Evropskem parlamentu je minuli teden pet arabskih aktivistov prejelo prestižno nagrado Saharov za svobodo misli za vlogo v vstajah v arabskem svetu. Kot je poudaril predsednik parlamenta Jerzy Buzek, je nagrada priznanje za prizadevanja vseh, ki so se borili za človekove pravice, dostojanstvo in politične spremembe v Severni Afriki.

Nagrado Saharov za svobodo misli so letos prejeli egiptovska aktivistka Asma Mahfuz, libijski oporečnik Ahmed al Senusi, sirska odvetnica Razan Zeituneh, njen rojak karikaturist Ali Farzat in Tunizijec Mohamed Buazizi, kateremu je bila nagrada podeljena posmrtno. Spomnimo, da se je pred letom dni v protest zažgal in tedne zatem poškodbam podlegel. Postal je simbol tunizijske revolucije, prve v nizu vstaj v arabskem svetu, ki je januarja s položaja odnesla dolgoletnega voditelja Ben Alija. Udeležba na sredini slovesni podelitvi v Evropskem parlamentu je uspela le egiptovski aktivistki in libijskemu oporečniku.

Mahfuzova, ki je po besedah predsednika Evropskega parlamenta Jerzyja Buzeka spodbudila Egipčane, da svoje pravice zahtevajo na trgu Tahrir v Kairu, je, kot še pravi Buzek, svetel zgled in simbol tega, kako posameznik lahko spreminja svet. Sama pa je dejala, da je nagrada odprla novo pot med Evropo in arabskim svetom: „To je nagrada za vse mlade Egipčane, ljudi, ki so žrtvovali svoja življenja v imenu svobode za vse, in so bili pogumnejši od mene.“ Ob tem je opozorila, da je treba ukrepati vsakič, ko se zgodi napad na ljudi. Že en človek je dovolj, da vidimo, da gre za kršitve človekovih pravic, je dejala. „Ponosna sem na vse mučenike arabske revolucije. Ne bomo odnehali, nadaljevali bomo pot, ki so jo začrtali, ter uresničili cilje,“ je sklenila govor in požela bučen aplavz.

Egiptovska aktivistka Asma Mahfouz; foto: EP
Egiptovska aktivistka Asma Mahfouz; foto: EP © Evropski parlament

Libijec Al Senusi, ki je v političnem zaporu preživel 31 let, pa je ob prejemu nagrade dejal, da ima to veliko simbolično in moralno vrednost ter libijskemu ljudstvu veliko pomeni: „Vsa ta leta diktature so mlade ljudi na koncu spodbudila, da žrtvujejo svoja življenja in kri, tudi če brez orožja. Edino orožje, ki so ga imeli, sta bila predanost in prepričanje in to je na koncu zmagalo, zahvaljujoč podpori mednarodne skupnosti in tega parlamenta.“ Tako kot Mahfouzova, je tudi on novinarje pohvalil za pomembno vlogo poročanja o arabskih vstajah. Po njegovih besedah so govorili resnico in pomagali, da je lahko svet videl pravi obraz Moamerja Gadafija.

Libijski oporečnik in nekdanji politični zapornik Ahmed al Senusi; EP
Libijski oporečnik in nekdanji politični zapornik Ahmed al Senusi; EP © Evropski parlament

Sirski karikaturist Farzat je v video sporočilu dejal, da misli na žrtve upora v Siriji. Dodal je, da se tamkajšnji protestniki zavedajo, da je njihovo početje tvegano, a obenem vedo, da je končna nagrada tega vredna. Zeitunehova je poslancem poslala sporočilo, katerega vsebine pa Buzek na podelitvi ni razkril.

Svet, Evropska Unija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...