Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Hrvaška bo podpisala pristopno pogodbo z EU

| 09.12.2011, 00:30

V senci razprav o reševanju dolžniške krize bo Hrvaška danes v Bruslju slovesno podpisala pogodbo o pristopu k Evropski uniji. Po njej naj bi polnopravna članica evropske družine postala 1. julija 2013.

Pogodbo bosta podpisala hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik Ivo Josipović. Nato se bodo začeli postopki ratifikacije v članicah povezave in na Hrvaškem. Vstop države v Unijo bodo morali Hrvati potrditi na referendumu. Kot je znano, so glede tega precej zadržani, javnomnenjske raziskave kažejo, da jih članstvo podpira nekaj več kot polovica.

Južna soseda še nekaj časa pod drobnogledom Evropske komisije

Bruselj bo v obdobju po podpisu pogodbe do vstopa Hrvaške v povezavo pozorno spremljal uresničevanje zavez, sprejetih v pogajanjih, še posebej poglavja pravosodje in temeljne pravice, konkurenčnost ter svoboda, pravica in varnost. Če bo Evropska komisija ugotovila, da južna soseda ne izpolnjuje svojih zavez, ji lahko pošlje opozorilno pismo, vendar posebnih težav ne pričakuje.

Pogajanja zastala zaradi nerešenega vprašanja meje s Slovenijo

Hrvaška pot v Unijo se je začela novembra 2000. Kandidatka za članstvo je postala junija 2004, pogajanja pa je po zapletih glede sodelovanja s haaškim sodiščem začela oktobra 2005. Tri leta pozneje je takratni slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel Hrvaško prvič javno opozoril, da mora iz stališč v pogajanjih s povezavo izločiti tista, ki kakor koli prejudicirajo potek meje, kar je bil uvod v leto zastojev Hrvaške na poti v povezavo. Del rešitve, ki je omogočil nadaljevanje pogajanj, je bil arbitražni sporazum o reševanju vprašanja meje, ki sta ga Slovenija in Hrvaška podpisali 4. novembra 2009 v Stockholmu. Postopki iz arbitražnega sporazuma bodo začeli teči prav po jutrišnjem podpisu pristopne pogodbe.

Zbor za republiko opozarja na nova dejstva glede arbitražnega sporazuma

Zbor za republiko je sicer opozoril, da na WikiLeaksu objavljene ameriške diplomatske depeše razkrivajo nova dejstva v zvezi s sklepanjem arbitražnega sporazuma. Nekatere bi lahko nakazovale, da je prišlo do dogovarjanja med stranema glede enostranske izjave južne sosede, da ta z ničemer v arbitražnem sporazumu ne pristaja, da ima naša država teritorialni stik z odprtim morjem. V zboru so prepričani, da bi moral premier Borut Pahor najprej doseči umik takšne izjave in šele nato podpisati pristopno pogodbo. Prav tako želi spomniti, da se z začetkom arbitražnega postopka za vedno zapira tudi možnost dvostranske rešitve spora. Zunanje ministrstvo v odzivu pravi, da novih dejstev ni, tako tudi ni razloga, da Pahor ne bi podpisal pristopne pogodbe. Premier je medtem zagotovil, da je Slovenija pripravljena za začetek arbitražnega postopka.

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...