Prodaja Mercatorja zastala
Slovenija | 21.12.2011, 15:02
Saga o prodaji Mercatorja se nadaljuje oziroma bolje rečeno – je zastala. Po včerajšnjih sejah nadzornih svetov Pivovarne Laško, NLB in NKBM večjih izkupičkov ni. Zapleti so zahtevali tudi prve žrtve na vodilnih položajih.
Danes bi sicer morali poročati, da so bankirji in uprava Pivovarne Laško po mesecih pogajanj le podpisali sporazum o prodaji večinskega deleža največjega slovenskega trgovca hrvaškemu konkurentu. Splet okoliščin pa je namesto do podpisa pripeljal do novih zapletov, ki jim ni videti konca. Prodajo petodstotnega deleža so včeraj podprli le nadzorniki NKBM. NLB in Pivovarna Laško sta odločitev o tem odložila.
"Nadzorni svet glede na finančno situacijo, v kateri se Skupina Pivovarna Laško nahaja, podpira postopek povezan z odprodajo, ki je v končni fazi tudi obligacija do bank." A po navedbah prvega nadzornika Vladimirja Malenkovića naj bi v Laškem končno besedo rekli jutri, ko bodo na mizi imeli odgovore uprave pivovarne o tem, ali ji je uspelo doseči izboljšanje pozicije ali ne. Načrte o prodaji je včeraj dodatno prekrižala družba Etanos Capital iz Nevade v ZDA, ki je nepričakovano objavila namero za prevzem Pivovarne Laško. Namera je po pisanju Financ nekoliko sumljiva: prvič, oddana je bila na pošti v Trzinu, drugič, lastništvo ameriške družbe ni znano in tretjič, družba je bila vsaj še sredi septembra mirujoča, in to že dve leti. Poznavalci lastništvo Etanos Capital celo pripisujejo nasprotnikom prodaje Mercatorja, saj je namera za prevzem postopek prodaje zavlekla vsaj do februarja. Zaradi vsega tega se pojavi vprašanje manipulacije, s čimer se že ukvarja Agencija za trg vrednostnih papirjev.
Vse bolj pa se v tančico zavija odločitev NLB. Njeni nadzorniki so odločanje o prodaji preložili za nedoločen čas. Pomisleke so dobili potem, ko je državo zapekla vest ob prodaji slovenske lastnine južnim sosedom. Prodaji že vseskozi nasprotuje kmetijski minister Dejan Židan, ki ga skrbijo posledice za slovenske pridelovalce in predelovalce hrane. Da bi bila prodaja velika škoda tako za slovensko gospodarstvo kot javne finance je tik pred zdajci ugotovil finančni minister Franc Križanič. Sledili so pozivi k ukrepanju Agencije za upravljanje kapitalskih naložb, ki pa za zdaj bolj ali manj le nemo opazuje situacijo. Trdi pa, da bo ukrepala z vsemi zakonitimi pravnimi sredstvi. S katerimi, ni razkrila. Omeniti velja, da zadevo zaradi sumov storitve kaznivih dejanj spremlja policija, na preži je tudi protikorupcijska komisija. Iz vseh zapletov pa ni mogoče napovedati, ali bo v Sloveniji zmagal nacionalni interes ali lastnikom ugodna prodaja tujcu.
Odstop Jašoviča in Kovačiča
Matjaž Kovačič je s položaja člana nadzornega sveta Mercatorja odstopil danes. V svetu je zastopal NKBM in ker se umika z vrha banke, odstopa tudi od nadzorovanja v trgovcu. Precej bolj pa je skrivnosten sinočnji nepreklicni odstop Boža Jašoviča s položaja predsednika uprave NLB. V ozkih krogih naj bi sicer že dlje časa tarnal zaradi vmešavanja interesnih skupin v njegovo delo. Ob analizi včerajšnjega dne pa postavljajo nova vprašanja. Jašovič je svoj nepreklicni odstop je najavil sinoči ob 21.24. Dobre tri ure prej, točno ob 18. uri pa je Zoran Janković, nekdanji prvi mož Mercatorja, zdaj poslanec in najverjetnejši mandatar, izjavil, da sam prodaji nasprotuje. Kot pišejo današnje Finance, Janković upravi NLB-ja pod vodenjem Boža Jašoviča nikoli ni bil naklonjen. Neuradno zato, ker ni brezpogojno zagotovila denarja za dokončanje Stožic – glavnega projekta Jankovićevega županovanja. Finance navajajo še eno naključje v povezavi z Jankovićem: v ponedeljek je s položaja ljubljanske podžupanje odstopila Jadranka Dakić. Gre za nekdanjo prvo finančnico Mercatorja, zdajšnjo nadzornico, za katero je Janković večkrat dejal, da je "najboljša finančnica v državi". V Financah se sprašujejo, ali se nemara pripravlja za ustoličenje na vrh največje slovenske banke.