Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Pazljivo s pirotehniko

Slovenija | 18.12.2011, 17:14

V ponedeljek se začenja "pirotehnična sezona" oz. čas, v katerem je dovoljeno prodajati pirotehnične izdelke kategorije 1, katerih glavni učinek je pok. Vendar pa to ne pomeni, da je od ponedeljka že dovoljeno tudi uporabljati te pirotehnične izdelke - uporaba je namreč dovoljena samo med 26. decembrom in 2. januarjem.

Tako je od ponedeljka do konca leta dovoljena le prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, medtem ko so petarde, ki se po moči uvrščajo v višje kategorije, prepovedane.

Tisto pirotehniko, ki povzroča hrup, je prepovedano uporabljati tudi v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so proizvedeni, namenjeni in označeni za tako uporabo.

Prav tako ni dovoljeno prodajati pirotehnične izdelke kategorije 1 mlajšim od 14 let, izdelke kategorije 2 pa mlajšim od 16 let. Mladoletniki do 14. oz. 16. leta lahko te izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev oz. skrbnikov. Tiste pirotehnične izdelke kategorije 3, ki so dovoljeni za nabavo in uporabo posameznikom, pa lahko kupijo in uporabljajo le polnoletni.

Vsak pirotehnični izdelek mora biti označen v slovenskem jeziku in mora vsebovati navodila za varno uporabo. Pomembno je, da so pirotehnični izdelki kupljeni pri pooblaščenih trgovcih, ki so strokovno usposobljeni za tovrstno prodajo in kupcu lahko svetujejo.

Policisti tudi opozarjajo, da je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Ugotavljajo namreč, da je največ poškodb ravno pri prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa.

Za navedene kršitve posameznika je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov.

Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim sicer pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti. Pri nespametni uporabi pirotehničnih izdelkov pa prihaja tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard.

Nepremišljena, neprevidna ali objestna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči; moti živali, ki ob pokanju preživljajo hud stres; onesnažuje okolje ter povzroči materialno škodo.

Čeprav se število poškodb zaradi pirotehnike po sprejetju zakonskih sprememb leta 2008, ki omejujejo njihovo uporabo, pa so takšne poškodbe še vedno stalnica dežurnih ekip v bolnišnicah okoli novega leta.

"Po poškodbah s pirotehničnimi sredstvi so potrebne operacije, ki zahtevajo izjemno organiziranost. Potrebna je 24-urna dežurna služba, ekipa mikrokirurgov pa mora biti sredi noči sposobna izvesti izjemno zapletene operacije," pojasnjuje predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline kirurške klinike na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Uroš Ahčan.

Po njegovem mnenju je vsakršna uporaba pirotehničnih sredstev za proslave in obeleženje srečnih dogodkov popolnoma nepotrebna.

Simon Herman iz Kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana pa opozarja, da je pri uporabi pirotehnike potrebna podobna zbranost in odsotnost psihoaktivnih snovi - enako kot pri vožnji. Oba oddelka skupaj v prazničnih dneh odigrata ključno vlogo pri reševanju življenj in oskrbi poškodovancev ter poškodb, ki so posledica nepremišljenega ravnanja s pirotehničnimi sredstvi.

Zdravniki vsakoletno obravnavajo tako lažje poškodbe, kot so manjše opeklinske rane, zelo pogosto pa tudi obsežne in zapletene poškodbe, predvsem rok z dramatičnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Večinoma so poškodovane kosti (zdrobljeni, odprti zlomi) in vsa mehka tkiva: žile, živci, kite in mišice, prisotne pa so obsežne kožne vrzeli.

Področje takšnih poškodb je ponavadi zelo veliko, tkiva so zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi kasneje. Pri otrocih so poškodovane rastne stike kosti. Rane so umazane, zato je večja nevarnost okužb in zapletov po operaciji. V primeru amputacij replantacije največkrat niso izvedljive. Tudi izguba vida in/ali sluha so možne poškodbe zaradi napačne uporabe pirotehnike.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...