Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

V sredo ustanovna seja DZ, obrisi koalicije bi morali biti jasnejši

Slovenija | 18.12.2011, 17:15

Novoizvoljeni poslanci bodo v sredo prvič sedli v poslanske klopi, prihajajoči teden pa je pričakovati tudi intenzivnejša pogajanja in morda že kakšno dokončno odločitev o vstopu v koalicijo z najverjetnejšim mandatarjem predsednikom Pozitivne Slovenije Zoranom Jankovićem. Večina strank, ki se omenjajo kot potencialni koalicijski partnerji, vabila na vnovično srečanje še nima.

V SD so, kaže, kljub neodobravanju predsednika Boruta Pahorja, ki je še vedno v bolnišnici, večinsko naklonjeni sodelovanju v Jankovićevi koaliciji. Tako je sporočil tudi strankin podmladek, Mladi forum.

Dan po četrtkovem zasedanju predsedstva stranke, ki je pogajalski skupini podelil mandat za nadaljevanje pogajanj, se je ekipa SD vnovič sestala z Jankovićem. Pričakuje se, da se bo v začetku tedna znova sestalo predsedstvo SD, ki bo verjetno tudi odločilo, ali konferenci stranke, ki ima pri tem zadnjo besedo, predlaga vstop stranke v koalicijo ali ne.

Po prvem krogu srečanj strank z Jankovićem njegovo vnovično povabilo pričakujejo v Listi Virant. Gregor Virant je po svetu stranke v torek dejal, da je za vstop Liste Virant v koalicijo 50-odstotna možnost. Ponovil je zahteve, med katerimi izpostavlja nasprotovanje dvigu DDV in nasprotovanje dodatnemu zadolževanju. Lista Virant med drugim zahteva tudi, da se Janković odreče finančnemu resorju, resorju za notranje zadeve in za pravosodje. Pristali bi tudi, da finančni resor vodi neodvisni strokovnjak, pri čemer je Virant izpostavil Mojmirja Mraka.

V javnosti so se tako pojavile informacije o "ponudbah" in razdelitvi resorjev posameznim strankam. Janković naj bi že od začetka načrtoval 11 resorjev, od tega naj bi trije pripadali SD, dva Virantovi stranki, po eden pa SLS in DeSUS. Toda še zlasti zaradi negotovosti, katere stranke od naštetih bodo sploh v koaliciji, zaenkrat končna razdelitev resorjev še ni znana.

Po nekaterih neuradnih informacijah pa naj bi se SD pogovarjala o resorju sociale in dela, šolstva, pravosodja in resorju kmetijstva. Pojavljale so se tudi informacije, da je Janković predsedniku SLS Radovanu Žerjavu ponudil vodenje notranjega ministrstva, vendar je Žerjav to v izjavi za STA odločno zanikal.

V SLS poudarjajo, da se o koaliciji sploh niso pogajali, temveč so večkrat povedali, da vanjo ne gredo. "Najvišji organ SLS je svoje povedal," je bil v izjavi za STA jasen predsednik stranke Radovan Žerjav, ki je špekulacije o tem, da gredo v koalicijo, označil za grde.

Je pa res, pritrjuje Žerjav, da jih nekatere stranke želijo v koaliciji in "želja je velika". Če bo SLS od Jankovića prejel še eno vabilo na srečanje, pa se ga bodo po njegovih besedah "najbrž udeležili".

Prvak DeSUS Karl Erjavec je za STA zatrdil, da Jankovićevega povabila na vnovično srečanje nima. Vprašanj, ali pričakuje vnovično vabilo in če si še želi v koalicijo, pa, kot je sporočil, ne komentira.

Novoizvoljeni poslanci bodo sicer v sredo na ustanovni seji DZ potrdili svoje mandate in izvolili tudi predsednika DZ. S konstituiranjem novega državnega zbora pa bo prenehal mandat staremu sklicu državnega zbora, tistim novoizvoljenim poslancem, ki so župani, pa tudi županski mandat. Takih je 11, župana dveh mestnih občin med njimi - Ljubljane in Slovenj Gradca pa bosta odločitev o tem, kateri od podžupanov bo vodil občini do nadomestnih županskih volitev, predvidoma sporočila v ponedeljek.

Po ustanovni seji bo predsednik Türk začel pogovore s parlamentarnimi strankami o mandatarskem kandidatu, časa za predlaganje kandidata ima 30 dni. Po Türkovih besedah bi mandatarja morali dobiti do novega leta, vlado pa do praznika svetih treh kraljev (6. januar). Po neuradnih podatkih naj bi predsednik države sicer pogovore s strankami pričel takoj po božičnih praznikih.

Prva naloga novoizvoljenih poslancev bo verjetno odločanje o interventnih ukrepih, s katerimi bi med drugim preprečili dvig plač javim uslužbencem po novem letu. Janković je potrdil, da bo povabil sindikate na pogovor, različico predloga interventnega zakona pa naj bi že pripravljala vlada, ki opravlja tekoče posle, zaradi česar jo je del sindikatov javnega sektorja že prosil za sestanek.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...