Prilika o talentih
| 12.11.2011, 23:51 Blaž Lesnik
Jezus govori o zgodovini, za razvoj katere vsak posameznik nosi svojo odgovornost. Življenje lahko živimo dejavno in podjetno, lahko ga pa tudi prespimo. Jezus za to uporabi priliko iz sveta podjetništva. To je podjetništvo, ki temelji na subsidiarnosti, se pravi, na zaupanju podjetnika, da njegovi podrejeni samostojno in korektno opravljajo njegovo delo.
Tistim, ki jim bolj zaupa, jim da v upravo večje posle, tistim, ki jim zaupa manj, manjše. Dober poslovnež bo poizkušal narediti z denarjem, ki ga ima, čim več in bo tvegal; slab poslovnež pa nima poguma za tveganje, zato mu ne uspe s kapitalom narediti nič pametnega. Jezus prvega podjetnika imenuje dobri in zvesti služabnik, drugega pa malopridni in leni služabnik.
Primerjava življenja s podjetništvom se morda na prvi pogled zdi nenavadna. Kako to, da je Jezusu prišla na misel takšna prilika? Odgovor je v tem, da če prilika želi biti uspešna, mora spregovoriti o temi v prenesenem pomenu, takem, ki poslušalcem nekaj pomeni. Denar in upravljanje z njim je naša vsakodnevna izkušnja in vsak od nas je na tem področju že kdaj uspel ali pa se je opekel. Če preko takšnih izkušenj pogledamo tudi na vse naše življenje, bomo spoznali, da smo v njem doslej naredili nekaj modrih, nekaj pa tudi nespametnih odločitev.
Prilika pa prinaša še en pogled na življenje, in sicer, da življenje ni zares v naši lasti, temveč nam je zaupano, kot nekaj dragocenega, v kar moramo vlagati naprej. To pomeni, da ga moramo skušati živeti v polnosti, v skladu talentov, ki so nam zaupani. Če je Bog lastnik našega življenja, potem za to, kako živimo življenje, dajemo odgovor njemu. V evangeljskem smislu to pomeni, da življenje živimo v večjo Božjo slavo, kot bi rekel apostol Pavel. Svetopisemska modrostna literatura govori o tem, da je največji zaklad, ki ga lahko pridobimo, življenjska modrost, ki prihaja iz izkušnje in premišljevanja Božje postave. Kristjani bi k temu dodali še življenje po Jezusovem zgledu in nauku. Na voljo imamo torej dovolj sredstev, s pomočjo katerih nase življenje pomembno doprinese k izboljšanju tega sveta. To so talenti, ki so nam dani, kaj bomo naredili z njimi, pa je naša izbira. Vsaka izbira pa prinaša svoje posledice. Ne živeti svojega življenja, pa je gotovo največja napaka, ki si jo človek lahko privošči.
Razmisli
Kako razumeš svoje življenje, kakšno odgovornost sprejemaš zanj?
Kam so te doslej pripeljale tvoje odločitve?
Kakšne so posledice tvojih odločitev, dobre in manj dobre?
Kateri so talenti, ki so ti dani in kako jih uporabljaš?
Kako bi jih lahko uporabil še bolje?
Kakšno življenjsko modrost si si v svojem življenju pridobil? Ali ta upošteva Jezusova zgled in nauk?
Molitev
Jezus, ti mi želiš, da bi živel svoje življenje v polnosti in bi s pripravljenostjo sprejemal tveganje. Uči me, kako naj to storim. Pokaži mi, kako lahko s svojim življenjem slavim Boga, ki je moj stvarnik in lastnik mojega življenja. Pomagaj mi verjetni, da si tisti, ki tvega, v življenju pridobi modrost.