Monti išče kandidate in podporo za italijansko tehnično vlado
Evropska Unija | 14.11.2011, 10:57
Italijanski predsednik Georgio Napolitano je po sobotnem odstopu Silvia Berlusconija mandat za sestavo vlade podelil Mariu Montiju. O sestavi svoje ministrske ekipe se bo najprej posvetoval s parlamentarnimi strankami, ekipo pa bo predvidoma predstavil že zvečer. Glavni nalogi Montijeve vlade bosta finančna sanacija države in oživitev gospodarske rasti.
Ključni nalogi: Finančna sanacija države in oživitev gospodarske rasti
Prvi korak k reševanju finančne in politične krize v Italiji je bil odstop Silvia Berlusconija in podelitev mandata za sestavo vlade nekdanjemu evropskemu komisarju Mariu Montiju. Ta je mandatarstvo za sestavo tehnične vlade z zadržkom prejel sinoči, saj želi pri strankah najprej preveriti podporo svojim ministrom. Ob tem je dejal, da nalogo sprejema z velikim občutkom za odgovornost in v službi države, ki se je znašla v težkih razmerah.
„Država si mora povrniti dober status Evropske unije, ki smo jo zasnovali. Spet si moramo pridobiti osrednjo vlogo v njej. Zato bomo skušali državo finančno stabilizirati, prizadevali si bomo za gospodarsko rast.“
Brezpogojno podporo so uglednemu ekonomistu in profesorju napovedali v levosredinski Demokratski stranki in katoliškem Tretjem polu. V Italiji vrednot Montija podpirajo le, če bo državo peljal na čimprejšnje parlamentarne volitve. Severna liga se seli v opozicijo. Za preživetje Montijeve vlade je ključno Ljudstvo svobode nekdanjega premierja Berlusconija. V stranki od mandatarja zahtevajo, da se z njimi posvetuje o izbiri ministrov in da se drži smernic iz pisma, ki ga je Evropski uniji poslala prejšnja vlada. Montijev program mora temeljiti na reformnih zahtevah Evropske centralne banke in obljubah, ki jih je Italija dala Bruslju. Podporo so pripravljeni v vsakem trenutku umakniti.
V novi tehnični vladi bo 12 ministrov, od katerih naj nobeden ne bi prihajal iz političnih krogov. Jutri bo o njih odločal senat, pojutrišnjem pa še poslanska zbornica. Premier napoveduje, da bo vlada posebno pozornost namenjala socialni pravičnosti.
Tudi Bruselj podpira „SuperMaria“
Imenovanje novega italijanskega mandatarja so pozdravili tudi v Evropski uniji. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in Evropskega sveta Herman Van Rompuy menita, da je to spodbuden znak, da so italijanske oblasti odločene premagati krizo. Ob tem sta poudarila, da bo Evropska komisija še naprej spremljala izvajanje italijanskih ukrepov za spodbujanje rasti in zaposlovanja.
V Italiji pa upajo, da bo hitro reševanje vladne krize pozitivno vplivalo na borzni položaj italijanskih vrednostnih papirjev. „Slabost naše države je javni dolg, ki je v preteklosti narasel. Nujno je, da si pridobimo zaupanje vlagateljev in evropskih institucij,“ je poudaril tudi predsenik Giorgio Napolitano. Prav izguba večine v parlamentu in hud pritisk mednarodnih vlagateljev na italijanske vrednostne papirje sta namreč premierja Berlusconija prisilila k odstopu.
Po najverjetnejši potrditvi v sredo bo morala nova vlada hitro zavihati rokave in prepričati EU, da se tretje največje gospodarstvo Evrope resno namerava lotiti visokega javnega dolga. Montija vseeno ne čaka dolgo vladanje, saj naj bi bile predčasne parlamentarne volitve izpeljane že v začetku februarja.