Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Sudanski škofje o spravi

Cerkev po svetu | 08.11.2011, 15:02

Konec oktobra je prvič po razglasitvi neodvisnosti Južnega Sudana potekalo plenarno zasedanje sudanskih škofov. Sudanska škofovska konferenca namreč še naprej ostaja združena in povezuje škofe in vernike v obeh državah, v Sudanu in Južnem Sudanu, ki se je osamosvojil julija letos, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Sporočilo medsebojne povezanosti in solidarnosti je odmevalo tudi na zasedanju škofovske konference. Kot so škofje zapisali v sklepni izjavi, bo katoliška Cerkev še naprej igrala javno vlogo pri obeh narodih. Ta vloga ni v nobenem smislu politične narave, ampak pomeni povezovanje obeh narodov v skladu z evangelijskimi vrednotami in v približevanju resnici, pišejo sudanski škofje.

Izpostavljajo, da so vsi Božji otroci, ne glede na geografske, etnične, verske, kulturne in politične razlike, ter da je medsebojno različnost treba spoštovati. Cerkev bo do obeh narodov še naprej solidarna, poudarjajo škofje in državljanom Južnega Sudana zagotavljajo nadaljnjo pomoč in podporo.

Škofovska konferenca je namreč imenovala dva generalna tajnika, s sedežema v Jubi in v Khartoumu, da bi tako olajšali pastoralno delo v posameznima državama. Škofje tudi poudarjajo svojo zavzetost na področju zaščite človekovega dostojanstva, svetosti človeškega življenja, skupnega dobrega, solidarnosti in temeljnih človekovih pravic, ter pozivajo k spoštovanju človeške raznolikosti, ki jo je ustvaril Bog.

V sklepni izjavi je med drugim omenjajo še pomembno vloga sprave znotraj naroda. Cerkev je že po svoji naravi misijonarska in torej znamenje sprave, trdijo škofje ter dodajajo, da je Južni Sudan dokazal veliko zmožnost sprave. Sprava znotraj Južnega Sudana je namreč bistvena za izgradnjo novega naroda, za kar so ključnega pomena tudi druga področja, na primer izobraževanje, varnost ter politična stabilnost in zrelost. Sudanska Cerkev zagotavlja svoje nadaljnje prizadevanje, da bi se narod povezal v resnici, pravičnosti, miru, usmiljenju, odpuščanju in ljubezni, še piše v izjavi.

Cerkev po svetu
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...