Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar

Sudanski škofje o spravi

Cerkev po svetu | 08.11.2011, 15:02

Konec oktobra je prvič po razglasitvi neodvisnosti Južnega Sudana potekalo plenarno zasedanje sudanskih škofov. Sudanska škofovska konferenca namreč še naprej ostaja združena in povezuje škofe in vernike v obeh državah, v Sudanu in Južnem Sudanu, ki se je osamosvojil julija letos, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Sporočilo medsebojne povezanosti in solidarnosti je odmevalo tudi na zasedanju škofovske konference. Kot so škofje zapisali v sklepni izjavi, bo katoliška Cerkev še naprej igrala javno vlogo pri obeh narodih. Ta vloga ni v nobenem smislu politične narave, ampak pomeni povezovanje obeh narodov v skladu z evangelijskimi vrednotami in v približevanju resnici, pišejo sudanski škofje.

Izpostavljajo, da so vsi Božji otroci, ne glede na geografske, etnične, verske, kulturne in politične razlike, ter da je medsebojno različnost treba spoštovati. Cerkev bo do obeh narodov še naprej solidarna, poudarjajo škofje in državljanom Južnega Sudana zagotavljajo nadaljnjo pomoč in podporo.

Škofovska konferenca je namreč imenovala dva generalna tajnika, s sedežema v Jubi in v Khartoumu, da bi tako olajšali pastoralno delo v posameznima državama. Škofje tudi poudarjajo svojo zavzetost na področju zaščite človekovega dostojanstva, svetosti človeškega življenja, skupnega dobrega, solidarnosti in temeljnih človekovih pravic, ter pozivajo k spoštovanju človeške raznolikosti, ki jo je ustvaril Bog.

V sklepni izjavi je med drugim omenjajo še pomembno vloga sprave znotraj naroda. Cerkev je že po svoji naravi misijonarska in torej znamenje sprave, trdijo škofje ter dodajajo, da je Južni Sudan dokazal veliko zmožnost sprave. Sprava znotraj Južnega Sudana je namreč bistvena za izgradnjo novega naroda, za kar so ključnega pomena tudi druga področja, na primer izobraževanje, varnost ter politična stabilnost in zrelost. Sudanska Cerkev zagotavlja svoje nadaljnje prizadevanje, da bi se narod povezal v resnici, pravičnosti, miru, usmiljenju, odpuščanju in ljubezni, še piše v izjavi.

Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...