Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Papež sprejel novega nemškega veleposlanika pri Svetem sedežu

Cerkev po svetu | 07.11.2011, 20:24

Papež Benedikt XVI. je sprejel poverilna pisma novega nemškega veleposlanika pri Svetem sedežu Reinharda Schweppa. Sveti oče je v nagovoru spomnil na svoje nedavno potovanje v rodno Nemčijo, med drugim se je dotaknil prispevka, ki ga krščanstvo lahko da pluralni nemški družbi, ter izpostavil, da Cerkev ne brani lastnih interesov, ampak človekovo dostojanstvo, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Papež je dejal, da se je med njegovim apostolskim potovanjem v Nemčijo lepo videlo, kako ljudje iščejo resnico. Izpostavil je, da so kristjani poklicani pričevati za resnico na osebni, družinski in skupnostni ravni. Katoliška Cerkev po papeževih besedah predstavlja tudi kulturno skupnost in na ta način deluje v različnih družbah. Cerkev se tudi zaveda, da po svoji veri spoznava resnico o človeku in življenju, zato se zavzema za tiste vrednote, ki so pomembne za človeka kot takega. Prav tako zna razločevati med specifičnostjo svoje vere in resnico razuma, kateri vera odpira pogled, je dejal papež. Pri tem je spomnil na pomembno vlogo nemške ustave iz leta 1949 in Splošne deklaracije človekovih pravic, ki sta bili sprejeti po drugi svetovni vojni, ko so ljudje spoznali splošno vrednost vrednot, ki so utemeljene na antropološki resnici. Dodal je, da pa so danes nekatere temeljne vrednote človeškega življenja, ki ščitijo človekovo dostojanstvo, ponovno predmet razprav. In ravno tukaj katoliška Cerkev vidi svojo dolžnost, ki sega onkraj prostora njene vere, da v družbi kot celoti brani tisto resnico in tiste vrednote, brez katerih bi človekovo dostojanstvo bilo ogroženo. Benedikt XVI. je izpostavil, da se samo tista družba, ki spoštuje in brezpogojno brani dostojanstvo vsake osebe od spočetja do naravne smrti, lahko imenuje človeška družba. Če pa se odloči za selekcijo svojih najšibkejših članov in človeku ne priznava, da je človeška oseba, postane delovanje družbe v celoti nehumano in prav tako neverodostojno glede enakosti dostojanstva vseh oseb in v vsaki življenjski fazi. Če Sveti sedež posega na področje zakonodaje, tega ne počne zaradi posrednega vsiljevanja svoje vere drugim, je poudaril papež, ampak zato, da ščiti vrednote, ki so temeljnega pomena za vse ljudi.

Benedikt XVI. se je med drugim dotaknil še problema spolne diskriminacije žensk. Vsaka oseba, tako moški kot ženska, je namenjena biti za drugo osebo. Odnos, ki ne upošteva dejstva, da imata moški in ženska enako dostojanstvo, predstavlja veliko pomanjkanje človeškosti, je poudaril papež. Pri tem je izpostavil, da je prišel čas, ko je treba odločno zaustaviti prostitucijo ter tudi splošno razširjeno pornografijo, tudi na svetovnem spletu. Sveti sedež se bo preko katoliške Cerkve v Nemčiji še bolj odločno zavzemal za prekinitev te vrste zlorab, je še izpostavil papež.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...