Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Pričevanje Williama Neala Moora o vprašanju smrtne kazni

Slovenija | 04.12.2011, 15:28

Ob vsakoletnem dnevu za odpravo smrtne kazni, ki ga obeležujemo 30. novembra, bosta Skupnost sv. Egidija iz Trsta in Škofijska klasična gimnazija iz Ljubljane tudi letos organizirali dogodek, s katerim želijo prispevati k večji občutljivosti in prepoznavnosti teme smrtne kazni.

V Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano bo v ponedeljek, 5. decembra 2011, ob 19.00, nastopil nekdanji obsojenec na smrt William Neal Moore, ki je bil kot edini morilec, obsojen na smrtno kazen, pomiloščen. Leta 1974 je namreč umoril človeka in bil obsojen na smrtno kazen. V zaporu je preživel 16 let in pol. Trinajstkrat so mu določili izvršitev smrtne kazni na električnem stolu, a so jo vselej preložili. Nekaj tednov pred zadnjo napovedano izvršitvijo je napisal pismo, v katerem se je opravičil svojcem žrtve. Ti so se zavzeli za njegovo pomilostitev, prav tako tudi Mati Terezija. Ko je bil William že v celici za pripravo na izvršitev smrtne kazni, kjer je čakal 72 ur, je 7 ur pred izvršitvijo prišel ukaz pomilostitve. Bil je izpuščen in od takrat pričuje za neprecenljivo vrednoto življenja. Srečanje bo priložnost tako za razmislek o smrtni kazni, kot tudi o vrednotah vere in odpuščanja v primerih, ko se le-ti se srečata s skrajnimi oblikami zla.

Toscana v Italiji je 30. novembra 1786 kot prva država na svetu v zgodovini odpravila smrtno kazen. Skupnost sv. Egidija v sodelovanju z Amnesty International in drugimi sorodnimi organizacijami organizira zbiranje podpisov za popolno odpravo smrtne kazni po svetu. Ob 30. novembru vsako leto po mestih, ki so se pridružila pobudi, prižgejo posebno osvetlitev ali storijo kakšno drugo simbolno dejanje.

Zahvaljujoč prizadevanjem oblasti in državljanov so do danes zbrali že več kot pet milijonov podpisov, ki so jih posredovali Združenim narodom. Zahteva pobude je, da se smrtna kazen kot zločin proti človeštvu odpravi po celem svetu. Več sto podpisov v podporo pobudi so zbrali tudi v Ljubljani, ki je postala pridruženo mesto v mednarodni kampanji Mesto za življenje – mesto proti smrtni kazni. Akciji se je doslej pridružilo že več kot 1400 mest.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...