Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Volitve 2011: Stranke o socialnem dialogu

Slovenija | 26.11.2011, 02:00

Tisti, ki bodo po 4. decembru prevzeli oblast v Sloveniji, se bodo morali resno lotiti reševanja položaja, v katerem se je znašla naša država. Stranke in liste, ki so se podale v volilni boj, v svojih programih poudarjajo neizbežne reforme. Večina poudarja, da pri tem ne bo šlo brez socialnega dialoga. Pogled na njegovo vlogo in pomen so različni.

V SD-ju so prepričani, da je socialni dialog nujen za sprejemanje ključnih razvojnih odločitev družbe. Poudarjajo, da mora potekati neprestano, prav tako mora biti enakopraven in konstruktiven v iskanju skupnih rešitev. V tem pogledu bi bilo treba po njihovem razmisliti o vlogi ekonomsko-socialnega sveta, njegovih pristojnostih in njegovi sestavi.

V SDS-u menijo, da je treba vzpostaviti ravnotežje med socialno državo, tržnim gospodarstvom in delujočo pravno državo. Takoj želijo sprožiti oblikovanje novega socialnega sporazuma in medgeneracijskega dogovora ter socialne partnerje povabiti k sooblikovanju rešitev, ki bodo izboljšale konkurenčnost slovenskega gospodarstva, ponudbo in kakovost delovnih mest.

Socialni dialog je proces, pri katerem gre za dogovarjanja, usklajevanja in sprejemanja stališč med različnimi interesnimi skupinami oziroma socialnimi partnerji: delavci in sindikati, delodajalci in združenji delodajalcev ter državo, pravijo v Zaresu. Njihova skupna točka je, tako dodajajo, sklenitev socialnega sporazuma. Da bi ga dosegli, se morajo socialni partnerji po njihovem odpovedati delu svojih zahtev v zameno za uresničitev skupnega cilja.

Da reform ni mogoče izpeljati brez vsaj minimalnega konsenza socialnih partnerjev, opozarjajo v DeSUS-u.

Za SNS je stalen socialni dialog pogoj za uspešno delovanje vlade. V stranki tudi trdijo, da je pri iskanju soglasij za korenite spremembe potrebna trdna volja in spodnja meja popuščanja socialnim partnerjem, ki še dovoljuje dobre rezultate.

V SLS-u si težko predstavljajo sprejem bistvenih strukturnih reform brez socialnega dialoga. A k temu država nikakor ne sme pristopiti s pozicije moči, opozarjajo, ampak si mora vzeti čas in z argumenti pojasnjevati posledice odločitev danes ali s prelaganjem daleč v prihodnost.

Želja LDS-a je boljši dialog med vlado in sindikati, kot je bil v tem mandatu. Prepričani so, da se tudi slednji zavedajo nujnosti sprememb na področju delovanja javne uprave.

Socialni dialog na ravni države, dejavnosti in posameznega delodajalca spoštujejo in podpirajo v Novi Sloveniji. Kot dodajajo, je nujni del regulativnega okvirja za socialno-tržno gospodarstvo.

SMS-Zeleni Slovenije ocenjujejo, da lahko brez socialnega dialoga ter vpliva civilne družbe na odločevalske procese in nosilce javnih funkcij, pričakujemo, da bomo znova končali v totalitarnem sistemu ter delali in živeli po tujem diktatu.

Za odprt, transparenten in javen socialni dialog se zavzemajo v Stranki enakih možnosti.

Da se brez socialnega dialoga ne da izpeljati reform, se strinjajo tudi v Pozitivni Sloveniji. Poleg tega pa bi se morala po njihovem okrepiti tudi solidarnost in pravičnost.

Da brez socialnega dialoga ni družbene pogodbe, pa poudarjajo v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije.

Slovenija, Sociala
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...