Nikodemovi večeri 2011 Maribor
V Mariboru sklenili Nikodemove večere v Ljubljani še ne
Slovenija | 21.11.2011, 19:22
Nikodemovi večeri v Mariboru so med 14. in 17. novembrom 2011 v organizaciji Katoliškega študentskega centra Sinaj deveto leto zapored potekali v obliki štirih okroglih miz.
Program večerov je v Mariboru od leta 2003 drugačen od programa v Ljubljani, razlog za to odločitev pa je bila potreba po spremembi, kajti oblika, kot so je bili navajeni, ni več pritegnila tamkajšnjih obiskovalcev. Bistvena razlika oz. novost je v načinu in trajanju. V zadnjih letih se je snov način obnesel, kako bo v naprej, pa je odvisno do organizatorjev.
Geslo večerov je bilo V stiskalnici življenja. Program so oblikovali vse leto. Okvir je bil narejen ob koncu lanskega akademskega leta, pri pripravi večerov pa so sledili naslednjim smernicam:
1. nagovoriti čim več različnih ljudi; od tistih, ki so povezanih s Cerkvijo, do tistih, ki niso;
2. aktualnost in zanimivost obravnavanega predmeta;
3. celosten pristop k tematiki;
4. odgovarjati na pereča vprašanja vernikov in poglabljanje njihove vere;
5. učenje pristnega dialoga med verniki, drugače verujočimi in neverujočimi.
Okrogle mize so potekale pod naslednjimi naslovi: Zadela me je strela (ponedeljek), nasilje v družini (torek), samomori – rana slovenske družbe (sreda) ter kristjani in vegetarijanstvo (četrtek). Program je bil kakovostno izpeljan.
Največ obiskovalcev je bilo v ponedeljek in tudi preostale tri dni je bila udeležba solidna. Refleksija o knjigi z naslovom Zadela me je strela je bila potrebna. Mnogi so bili nad njenim sporočilom navdušeni, nekateri zadržani. Pokazalo se je, da mnogim vernikom tovrstna duhovna literatura veliko pomeni, postanejo pa negotovi ali celo ogorčeni, če nekdo s strani Cerkve njeno vrednost postavi pod vprašaj.
V torek so se poglabljali v nasilje v družini. V Sloveniji je veliko dobrih in plemenitih družin, je pa tudi dosti takih, kjer imajo težave. K težkim in nevzdržnim odnosom nemalokrat pripomore tudi socialna stiska. Pomembno je, da ljudje o svojih stiskah spregovorijo in iščejo ustrezno pomoč.
V sredo so obravnavali najbolj občutljivo temo; v Sloveniji namreč vsako leto okrog petsto ljudi naredi samomor, za kar je več vzrokov. Največ samomorov je v vinorodnih krajih. Strokovnjaki so mnenja, da je potrebno poudarjati vrednost življenja in vzgajati otroke v samostojne in odgovorne ljudi.
V četrtek so na pojav vegetarijanstva pogledali z različnih zornih kotov. Družba ga sprejema z zadržanostjo, podobno pa velja tudi za Cerkev.
Organizatorji so zadovoljni z vsebino, potekom in odzivi publike. Po odmevih sodeč so bili zadovoljni tudi ljudje, ki so prihajali večer za večerom. Zavedajo se, da so okusi različni. Morda obstajajo tudi posamezniki, ki bi si v predvolilnem času želeli drugačnih vsebin.
Posebej so hvaležni mariborski nadškofiji, ki je kljub zahtevni finančni situaciji omogočila prireditev, zahvalo pa izrekajo tudi vsem drugim donatorjem in medijem. Posebna zahvala velja gostom, nastopajočim in sodelavcem. Prihodnje leto bodo v pripravo Nikodemovih večerov vključili nove sodelavce in odgovarjali na konkretne potrebe ljudi.
Poročilo je pripravil vodja Katoliškega študentskega centra Sinaj p. Ivan Hočevar DJ.
Nikodemovi večeri v Ljubljani
Drugi teden Nikodemovih večerov bodo v ponedeljek, 21. novembra 2011, odprli ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik, rektor Univerze v Ljubljani dr. Radovan Pejovnik ter predsednik SAZU akad. dr. Jože Trontelj. Gostje bodo razpravljali o tem, na kakšen način lahko Cerkev spregovori o sodobnih etičnih vprašanjih ter na področju šolstva in vzgoje.
V torek, 22. novembra 2011, se bo dramski igralec Gregor Čušin dotaknil provokativnega vprašanja, zakaj zahtevamo vrhunsko umetnost in hkrati pristajamo na slabo krščansko umetnost.
V sredo, 23. novembra 2011, bosta predavatelj na Ekonomski fakulteti mag. Bernard Brščič ter filozof in teolog prof. dr. Edvard Kovač OFM govorila o ustvarjanju in delitvi skupnih virov ter kako ustvarjeno kot skupnost porabimo.
Nikodemove večere bodo v četrtek, 24. novembra 2011, sklenili predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos, nekdanji direktor CNVOS Jože Gornik ter predsednik SKLS Tilen Mlakar. Gostje bodo predstavili, kako pri nas deluje civilna družba in kako lahko iz teorije preidemo v prakso.