Ankete: V parlament sedem strank
Slovenija | 20.11.2011, 22:54
Državljanska lista Gregorja Viranta izgublja podporo volivk in volivcev, kažeta javnomnenjski raziskavi Mediane in Ninamedie, ki sta ju objavili TV Slovenija in POP TV. Na prvem mestu ostaja SDS, sledi Lista Zorana Jankovića, Virantova lista pa je zdrsnila na tretje mesto. V parlament bi se uvrstile še SD, DeSUS, NSi in SLS.
Anketa Mediane kaže, da bi SDS volilo 27 odstotkov vprašanih, za Listo Zorana Jankovića bi glasovalo 19 odstotkov vprašanih, 14 odstotkov pa za Državljansko listo Gregorja Viranta. Ta je sicer v primerjavi s prejšnjo javnomnenjsko raziskavo Mediane izgubila največ podpore, in sicer šest odstotnih točk.
Po raziskavi Mediane bi se v parlament uvrstile še stranke SD z osmimi odstotki podpore, DeSUS (šest odstotkov), NSi (pet odstotkov) in SLS (štiri odstotke). Pod parlamentarnim pragom pa bi ostale stranke SMS - Zeleni, Stranka za trajnostni razvoj Slovenije, SNS in LDS, medtem ko ima Zares manj kot odstotek podpore.
Večina anketirancev (54 odstotkov) sicer voli tisto stranko, ki jim je najbližja, 35 odstotkov svoj glas nameni stranki, ki ima realne možnosti, da pride v parlament, 11 odstotkov pa ne ve, zakaj izbere kakšno stranko. Največ (34 odstotkov) vprašanih meni, da bo najpomembnejša vloga nove vlade ustvariti nova delovna mesta, četrtina pravi, da bi bilo najprej treba pospešiti gospodarsko rast, 19 odstotkov pa bi želelo, da nova vlada najprej vzpostavi pravno državo.
Inštitut Mediana je anketo opravil za RTV Slovenija med 14. in 17. novembrom na vzorcu 609 vprašanih.
Tudi glede na rezultate javnomnenjske raziskave, ki jo je za POP TV in časopis Dnevnik opravila agencija Ninamedia, bi največ glasov, in sicer 30,8 odstotka, dobila stranka SDS. Sledi lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija z nekaj manj kot 20 odstotki glasov, nato pa stranka Gregorja Viranta, ki bi dobila 13,6 odstotka glasov volivcev, je poročal POP TV.
Prvim trem strankam sledi stranka SD z 12,6 odstotka, stranka DeSUS s 6,4 odstotka, NSi s 4,9 odstotka ter stranka SLS s 4,8 odstotka glasov. V državnem zboru bi bilo tako glede na rezultate ankete sedem strank, parlamentarnega praga pa ne bi dosegli stranki TRS in SNS, ki bi dobili nekaj več kot dva odstotka glasov, LDS in Zares z nekaj več kot enim odstotkom glasov ter Zeleni Slovenije in Demokratična stranka dela, so povedali na POP TV.
Volilna udeležba na predčasnih volitvah bi bila več kot 60-odstotna.
Telefonska javnomnenjska raziskava agencije Ninamedia je bila opravljena med 16. in 18. novembrom na vzorcu 1000 oseb.