Smisel referenduma o loterijski noveli?
Slovenija | 18.11.2011, 14:40
Napoveduje se še en referendum. Nacionalni svet invalidskih organizacij je namreč začel z akcijo zbiranja 40 tisoč podpisov za referendum o loterijski noveli. A je pri akciji bolj kot ne izoliran. Štiri invalidske organizacije ter 92 humanitarnih organizacij so spremembe zakona z zadovoljstvom podprle.
Srž problema novele Zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki so jo poslanci potrdili tudi po vetu državnega sveta, je nova sestava sveta FIHO – Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, ki ima največji delež osnovnega kapitala Loterije Slovenije. Delnice imajo še športna fundacija ter Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe. Novela zakona FIHO spreminja tako, da število njenih članov zmanjšuje s 30 na 23. Po enega člana bodo imenovala ministrstva, pristojna za invalidsko varstvo, zdravje in finance. Ostalih dvajset bo določil državni zbor, in sicer po enega iz Rdečega križa, Slovenske karitas in Gorske reševalne zveze. Sedem mest bo pripadalo drugim humanitarnim organizacijam. Deset mest za invalidske organizacije pa bo sedaj na voljo vsem organizacijam na državni ravni, ne le Nacionalnemu svetu invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Člane tega prav to najbolj boli, poleg tega glavnega tajnika Štefana Kušarja moti tudi vmešavanje politike v civilno družbo.
"Po sedanji veljavni zakonodaji civilna družba avtonomno izbirajo svoje predstavnike in jih predlagajo v potrditev v državni zbor. Po novem bo politika arbitrarno izbirala med prijavljenimi kandidati za člane v svetu Fiho, torej bodo dobili večje število prijav kandidatov, kot je razpoložljivih mest in bo potem politika odločala, kdo bo sedel v svetu Fiho in kdo ne."
Kušar nasprotuje tudi izenačevanju števila predstavnikov invalidskih in humanitarnih organizacij. Nasprotno 92 humanitarnih organizacij združenih v nacionalni forum ter štiri invalidske organizacije YHD - Društvo za teorijo in kulturo hendikepa, Sonček - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije, Invalid - Zveza društev gibalno oviranih in oseb z invalidnostjo Slovenije in Sklad Silva - Društvo za kakovostno življenje ljudi loterijsko novelo podpirajo, saj naj bi končno omogočala partnersko sodelovanje med predstavniki dveh skupin uporabnikov. Predsednica foruma humanitarnih organizacij Tereza Novak: "Sprejete spremembe uravnotežujejo svet Fiha, saj je v sedanji obliki prevelika prevlada invalidskih organizacij, kar za delo v fundaciji ni bilo dobro. To je tudi botrovalo nepravilnostim, predvsem pa se ni dalo dogovoriti o uvedbi pozitivnih sprememb. Humanitarne organizacije pa so bile doslej nemočne pri sprejemanju pomembnih odločitev, kot je imenovanje direktorja ali nadzornega sveta, saj se to sprejema z navadno večino."
Novela bo tako omogočila vsaj sodelovanje in pogovarjanje med invalidskimi in humanitarnimi organizacijami. Glede delitve denarja - to je edina stvar, ki jo sprejemajo z dvotretjinsko večino – pa bodo spremembe uvedle bolj pravično delitev, kar NSIOS tudi najbolj boli, pravi Novakova.
Nacionalni forum humanitarnih organizacij ter štiri invalidske organizacije zaradi pozitivnih sprememb loterijske novele glasno nasprotujejo pobudi za referendum. "Gre za grobo zavajanje javnosti. Menimo, da gre za strašenje invalidov, kako se jim jemlje denar, kar sploh ni res," opozarja Novakova. V skupni izjavi za javnost pa so zapisali, da NSIOS in nekatere invalidske organizacije želijo še naprej ohranjati monopol nad porabo javnih sredstev FIHO, ki so pravzaprav namenjena invalidom oz. programom zanje in ne bogatenju funkcionarjev teh organizacij ali neracionalnemu kopičenju nepremičnin, kar je dejansko posledica večletne netransparentnosti delovanja in pomanjkanja nadzora.
Pobudnik za spremembo zakona Franco Jurij (Zares) državljane ob tem poziva, naj referenduma ne podprejo. Kot pravi, gre za eno hujših zlorab te pravice, saj bi z njim izpodbijali akte Komisije za preprečevanje korupcije, upravnega in računskega sodišča, ki so v delovanju Fiho zaznali nepravilnosti, protipravna dejanja in tveganje korupcije.
Dve prednosti loterijske novele sta še odprava nezdružljivosti funkcij ter da se lahko sredstva iz presežka prihodkov nad odhodki namenijo zgolj za povečevanje premoženja fundacije ali za financiranje programov in storitev invalidskih in humanitarnih oziroma športnih organizacij v naslednjem koledarskem letu.