Volitve 2011: Lahko po volitvah pričakujemo rešitve za skladen regionalni razvoj?
Slovenija | 19.11.2011, 07:00
V Sloveniji področja regij do zdaj ni uspelo urediti še nobeni vladi. Posledica je neenakomeren razvoj države. Kakšne rešitve ponujajo stranke, ki so stopile v volilni boj? Na soočenju, ki sta ga sredi minulega tedna v Mariboru pripravila Zavod Antona Martina Slomška in Radio Ognjišče, so na to vprašanje odgovarjali predstavniki SDS-a, Državljanske liste Gregorja Viranta, SLS-a, SD-ja, DeSUS-a in Nove Slovenije.
V SDS-u zagovarjajo decentralizacijo. "Menimo, da Slovenija ni samo Ljubljana in da bi z uvedbo pokrajin lahko prispevali k zmanjšanju regionalnih razlik," je povedala Romana Tomc. Kot je dodala, projekt podpirajo že dalj časa, tudi ko niso bili v vladi, so po njenih besedah predlagali številne zakone. Če bodo imeli možnost, bodo z njim nadaljevali. "Menimo, da bo zelo pozitivno vplival na enakomeren razvoj." Da se bodo zavzemali za enakomerno porazdeljen denar po regijah, so trdili tudi v Državljanski listi Gregorja Viranta. Kot je pojasnila Cvetka Žirovnik, "to ne pomeni, da bo država kar dajala denar, ampak se moramo absolutno zavzemati za to, da bodo vsi kraji imeli enake možnosti tako za zaposlitev kot tudi za izobraževanje in tako naprej". Prepričana je tudi, da imamo v Sloveniji preveč občin, posledično je preveč administracije. "Če bi mi uvedli pokrajine, se zavzemamo za to, da ne bi povečali javne porabe," je dodala.
V SLS-u ocenjujejo, da pokrajin še dolgo ne bo. Prepričani so, da se prav zato Slovenija različno razvija, različni so tudi dohodki prebivalstva. "Če bi pokrajine imeli, bi lahko združevali občine, ne samo administrativno, ampak bi lahko imeli boljše načrte na področju urejanja prostora, urejanja okolja v tako majhni državi, kot smo, tudi na področju turizma bi lahko veliko naredili," je dejala Olga Franca. Ob tem je spomnila tudi na črpanje evropskih sredstev, kot je dodala, bi to lahko veliko bolje izkoristili. "Evropska sredstva in njihovo črpanje so pomembna spodbuda, ki lahko spodbuja skladen regionalni razvoj in tu je treba tej vladi priznati, da je obseg črpanja teh sredstev bistveno izboljšala," je prepričan Boris Sovič iz SD-ja.
V DeSUS-u se zavzemajo za novi zakon o regionalizaciji. "Zavzemamo se za večje regije, ne za manjše, tako kot so bile predvidene, zato ker mora biti regija dovolj velika, da je sposobna sama financirati svoje razvojne programe," je povedal Janez Ujčič. Tako kot Žirovnikova je poudaril, da imamo preveč občin, ki neracionalno porabljajo sredstva. "So takšne, da v bistvu porabijo ves denar za plače svojih funkcionarjev, pa še za kaj, ne pa za razvoj in potrebe občanov, tako da neracionalna organizacija občin povečuje stroške države in s tem tudi breme vseh davkoplačevalcev," je dodal. V Novi Sloveniji pa se zavzemajo za to, da bi tudi v času, ko še nimamo regij, določene pristojnosti iz države prenesli na občine. "Občine so tiste, ki pravzaprav omogočajo še najbolj skladen razvoj Slovenije, sploh v zadnjem času, ko smo dobili tudi več manjših občin, zato bi bilo smiselno, da nekatere pristojnosti države prenesemo na občine in na ta način decentraliziramo državo," je poudarila predsednica stranke Ljudmila Novak. Ocenjuje tudi, da se o tej temi težko sporazumevamo, mogoče tudi za to, ker se srečujemo z drugačnimi težavami.