V Črni vasi pri Ljubljani ekumensko bogoslužje v spomin na žrtve vojn
Slovenija | 11.11.2011, 15:51
V župnijski cerkvi sv. Mihaela na Barju v Črni vasi pri Ljubljani je bilo dopoldne spominsko ekumensko bogoslužje ob dnevu spomina na žrtve vojn. Dogodek je potekal ob obletnici razglasitve konca prve svetovne vojne in na simboličen način predstavlja spomin na vse žrtve vojn. Skupaj z župnijo Ljubljana – Barje so ga pripravili veleposlaniki Češke, Avstrije in Madžarske.
Po bogoslužju je sledila maša, ki jo je daroval apostolski nuncij v Republiki Sloveniji Juliusz Janusz, homilijo pa je imel ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Ta je v nagovoru spregovoril o odpuščanju. Kot je dejal, se „resnična krepost odpuščanja pokaže tedaj, ko se človek tudi spominja. Če bi namreč mogel pozabiti, mu navsezadnje sploh ne bi bilo treba odpustiti, saj za to ne bi bilo več razloga. Ker pa mu je zlo, ki se je zgodilo, še predobro v spominu, zato more tudi iz vsega srca odpustiti. In prav to je odločilna točka odpuščanja: nikakor ne gre za pozabljanje, ampak za osvoboditev od notranje jeze, želje po maščevanju, kar vse razjeda sleherno vlakno človekovega bitja.“
Kot je še dejal škof Jamnik z besedami bl. Janeza Pavla II. „na pragu tretjega tisočletja smemo upati, da se bodo odgovorni politiki in ljudstva, predvsem tisti, ki so vpleteni v dramatične konflikte, dali voditi tistemu duhu odpuščanja in sprave, za katerega pričuje Cerkev, in se bodo trudili za rešitev nasprotij s pomočjo iskrenega in odkritega dialoga "in priznana resnica je izvir sprave in miru, kajti, kakor trdi isti papež, 'ljubezen do resnice, iskane s ponižnostjo, je ena velikih vrednot, sposobnih, da znova združuje današnje ljudi. Hvaležni smo za krščanske korenine, iz katerih rastemo. Hvaležni smo Bogu, Stvarniku zgodovine, saj verujemo, da on s svojo ljubeznijo vodi zgodovino celotnega človeštva. Ponosni smo, da Evropa, katere del je tudi Slovenija, raste iz krščanskih korenin. V tej Evropi si vsi prizadevamo, da bi ohranjali in varovali človekovo dostojanstvo, spoštovanje življenja, človekove pravice, svobodo, prizadevanje za skupno dobro, mir, medverski in medkulturni dialog, strpnost, spravo med narodi in druge temeljne vrednote."
Slovesnosti so se med drugim udeležili še ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, protojerej Srbske pravoslavne cerkve Peran Bošković in škof Evangeličanske Cerkve Geza Erniša.