Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Arhiv: 3. Nikodemov večer v Mariboru 2010 (foto: Igor Vojinovič)
Arhiv: 3. Nikodemov večer v Mariboru 2010

45. Nikodemovi večeri v Mariboru in Ljubljani

Slovenija | 12.11.2011, 23:36

V Mariboru in Ljubljani bodo v drugi polovici novembra potekali 45. Nikodemovi večeri, ki so namenjeni informiranju, izobraževanju in pogovoru katoliških laikov o aktualnih temah v Cerkvi. Letos bodo le-te povezane predvsem s pastoralnim letom družbenega nauka Cerkve, so sporočili iz Tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.

Zgodovina Nikodemovih večerov

Smernice za vzgojno-izobraževalno delo laikov je postavil in spodbudil II. vatikanski cerkveni zbor (1962–1965), ki je vlogo in pomen laikov v Cerkvi oziroma vizijo Cerkve kot Božjega ljudstva razumel na nov način.

Ta novost je bila tudi povod za začetek teološkega tečaja, ki ga je pred več kot štiridesetimi leti v Ljubljani začel prirejati Medškofijski odbor za študente. Postopno se je uveljavil tudi v Mariboru in kasneje še v nekaterih drugih mestih po Sloveniji. Tečaj je bil oblika neformalnega verskega izobraževanja katoličanov. Vse do zgodovinskih družbenih sprememb v devetdesetih letih preteklega stoletja je bil ena redkih javnih in dovoljenih verskih izobraževanj v slovenskem prostoru.

Ime se je pred nekaj leti preoblikovalo v Nikodemove večere – po svetopisemskem Nikodemu, ki je ponoči prišel k Jezusu iz Nazareta in ga spraševal o veri, življenju, smislu bivanja in delovanja (prim. Jn 3,1–21). Letošnji Nikodemovi večeri bodo v Mariboru potekali v obliki okroglih miz, v Ljubljani pa v obliki okroglih miz in nastopov posameznikov.

Nikodemovi večeri v Mariboru

V stiskalnici življenja

Nikodemovi večeri v Mariboru v organizaciji Katoliškega študentskega centra Sinaj bodo potekali od ponedeljka, 14. do četrtka 17. novembra 2011, v Slomškovi dvorani, na Slomškovem trgu 20 v Mariboru, vselej s pričetkom ob 19.30.

Letos imajo nekoliko poetičen naslov, čeprav njihova vsebina ni poetična. Zadeva namreč vprašanja življenja, trpljenja in smrti. Udeleženci bodo odgovarjali na vprašanja o pravičnosti in odgovornosti, ki so bistveni del družbenega nauka Cerkve. Poleg izpostavljenih izzivov bodo nakazovali tudi možne rešitve za sodobne stiske.

Ponedeljek, 14. november 2011, Zadela me je strela

Pred nekaj leti je v slovenščini izšla knjiga z naslovom Zadela me je strela, ki jo je napisala zobozdravnica iz Kolumbije dr. Glorija Polo Ortiz. Opisuje izkušnjo o tem, kako jo je zadela strela, ter svoje videnje in razumevanje življenja ob tem izrednem dogodku. Knjiga je množično razširjena, pri čemer nekatere navdušuje, pri drugih pa prebuja dvome. Na okrogli mizi bodo udeleženci predstavili svoje poglede na zapisano vsebino ter razmišljali o sprejemljivih in morda manj sprejemljivih poudarkih.

Gostje bodo Milena Pavuna Lampe, eksorcist Marijan Veternik, dr. med. spec. psih. in psihoterapevtka Cvijeta Pahljina, voditelj karizmatičnega gibanja Prenova v Duhu p. mag. Mio Kekić DJ in prof. dr. Avguštin Lah. Moderator pogovora bo teolog Sebastjan Kristovič.

Torek, 15. november 2011, Nasilje v družini

Lani so na Nikodemovih večerih v Mariboru v okviru okrogle mize obravnavali spolne zlorabe, letos pa bo tema posvečena naraščajočemu pojavu nasilja v družini. To potrjuje tudi potreba po ustanavljanju varnih hiš v Sloveniji, ki so v prvi vrsti namenjene ženskam, ki so poleg otrok najpogostejše žrtve nasilja. V Mariboru je bila odprta tudi varna hiša za moške. So žrtve nasilja tudi moški? Kaj vse lahko privede do pojavov različnih oblik nasilja v družini in kako se mu izogniti?

Na večeru bodo sodelovali vodja programa Varna hiša Milena Brumat, Aleksander Kamenik iz varne hiše Maribor, zakonska in družinska terapevtka Sara Jerebic ter dekan Teološke fakultete UL prof. dr. Stanko Gerjolj. Moderatorka bo psihoterapevtka dr. Barbara Simonič.

Sreda, 16. november 2011, Samomori – rana slovenske družbe

Vprašanje samomorov v Sloveniji je eno od perečih tem, saj se po številu samomorov uvrščamo v sam vrh članic Evropske unije. Samomorov pri nas je dvakrat več kot smrtnih žrtev v cestnem prometu, vendar za preventivo na cesti naredimo precej več, kot za preprečevanje samomorov. Kaj so vzroki in kaj povod, da si ljudje sami vzamejo življenje? Koliko je takih primerov med mladimi? Kaj storiti, da se ljudje ne bi odločali za ta usodni korak?

O problematiki bodo spregovorili predstavnica zaupnega telefona Samarijan Milena Jelen, prof. dr. psih. spec. logoterapevtka Zdenka Zalokar Divjak, dr. med. psihiater Jože Kociper ter bolniški duhovnik msgr. Miro Šlibar. Pogovor bo povezovala pastoralna delavka Fani Pečar.

Četrtek, 17. november 2011, Kristjani in vegetarijanstvo

Vegetarijanstvo je kot način življenja in prehranjevanja v svetu vse bolj razširjeno. Razlogi zanj so različni – od zdravstvenih, verskih, ideoloških, ekoloških do empatičnih (v odnosu do ljudi in tudi do živali). Kakšen odnos do tega vprašanja imamo kristjani? Kaj o načinu prehranjevanja in odnosu do živali pravi Sveto pismo? Je bil Jezus vegetarijanec? Bi morali biti kristjani vegetarijanci? Ali imajo tudi živali kakšne pravice ali pa le-te pripadajo samo ljudem? Bi (bolj razširjeno) vegetarijanstvo zmanjšalo ali povečalo lakoto v svetu?

Med udeleženci okrogle mize bosta sodelovala vegetarijanca dr. vet. med. Demitrij Osterman in dr. med. spec. psih. in psihoterapevtka Darja Škraba Krmelj, pridružila pa se jima bosta tudi biblicistka prof. dr. Snežna Večko OSU ter moralni teolog dr. Andrej Marko Poznič. Moderator bo p. mag. Ivan Hočevar DJ.

Nikodemovi večeri v Ljubljani

»Če pa se sol pokvari …« (prim. Mt 5,13)

Nikodemovi večeri v Ljubljani bodo potekali od ponedeljka, 14. do četrtka, 24. novembra 2011, v veliki dvorani Teološke fakultete na Poljanski cesta 4 v Ljubljani. Večeri, ki sta jih vsebinsko zasnovali Univerzitetna pastorala – Unipas in Socialna akademija, bodo vsak večer potekali ob 19.30.

Gostje letošnjih Nikodemovih večerov bodo v sklopu okroglih miz ali samostojnih prispevkov v osmih večerih spregovorili na temo osebne in družbene pravičnosti ter prizadevanja za človekovo dostojanstvo in skupno dobro, ki sodijo med temeljne vrednote družbenega nauka Cerkve. Organizatorji verjamejo, da bodo vsebine omenjenim načelom vdihnile konkretnost in boljšo prepoznavnost v vsakdanjem življenju.

Na uvodnem večeru, ki bo potekal v ponedeljek, 14. novembra 2011, bosta ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Anton Stres in direktor Socialne akademije Matej Cepin razpravljala, ali in kako je kristjan lahko aktiven državljan. Psihoterapevt Bogdan Žorž bo v torek, 15. novembra 2011, spregovoril o vzgoji in formaciji za kritičen odnos do sebe in drugih. V sredo, 16. novembra 2011, bo o domovinskem čutu skozi prizmo novinarke in zgodovinarke spregovorila novinarka Rosvita Pesek. Prvi teden Nikodemovih večerov se bo v četrtek, 17. novembra 2011, sklenil s predstavitvami osebnih izkušenj iz političnega življenja, ki jih bodo predstavili dr. Magdalena Alenka Šverc, Franci Kek, Jernej Vrtovec in France Cukjati.

Drugi teden Nikodemovih večerov bodo v ponedeljek, 21. novembra 2011, odprli ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik, rektor Univerze v Ljubljani dr. Radovan Pejovnik ter predsednik SAZU akad. dr. Jože Trontelj. Gostje bodo razpravljali o tem, na kakšen način lahko Cerkev spregovori o sodobnih etičnih vprašanjih ter na področju šolstva in vzgoje. V torek, 22. novembra 2011, se bo dramski igralec Gregor Čušin dotaknil provokativnega vprašanja, zakaj zahtevamo vrhunsko umetnost in hkrati pristajamo na slabo krščansko umetnost. V sredo, 23. novembra 2011, bosta predavatelj na Ekonomski fakulteti mag. Bernard Brščič ter filozof in teolog prof. dr. Edvard Kovač OFM govorila o ustvarjanju in delitvi skupnih virov ter kako ustvarjeno kot skupnost porabimo. Nikodemove večere bodo v četrtek, 24. novembra 2011, sklenili predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos, nekdanji direktor CNVOS Jože Gornik ter predsednik SKLS Tilen Mlakar. Gostje bodo predstavili, kako pri nas deluje civilna družba in kako lahko iz teorije preidemo v prakso.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...