Večina strank stavi na kandidate
Slovenija | 04.11.2011, 16:58
Čeprav je danes šele prvi dan uradne volilne kampanje pred predčasnimi državnozborskimi volitvami, je večina prepoznavnih strank že predstavila svoj program, te dni pa so začele s predstavitvijo kandidatnih list. Tudi stranke, ki jim javnomnenjske raziskave trenutno ne kažejo najboljše, stavijo prav na kandidate, med njimi na znane obraze.
SDS
SDS je kandidatno listo, tuje in domače podpornike stranke predstavila danes. Nekaj je znanih obrazov, denimo predsednik odbora za razvoj pri strokovnem svetu SDS Žiga Turk, pevka Elda Viler in mariborski mestni svetnik ter predsednik Liste za pravičnost in razvoj Stojan Auer. Kandidirata tudi evropska poslanca Milan Zver in Romana Jordan Cizelj.
Pozitivna Slovenija
Ljubljanski župan je v četrtek le sporočil, da bo tudi sam kandidiral za poslanca. K njemu so prestopili nekateri aktualni poslanci, med drugim iz SD Melita Župevc in Renata Brunskole. Slednja bo skupaj s poslancem DeSUS Matjažem Zanoškarjem in nepovezanim poslancem Alojzom Posedelom Jankoviću s podpisom tudi omogočila kandidaturo.
SD
V soboto bo kandidatno listo predstavila tudi SD, ki ji javnomnenjske raziskave ne kažejo ravno obetavno. Toda v SD poudarjajo, da je njihov program realen, prav tako stavijo na njihovo delo v iztekajočem se mandatu, ki ga nameravajo nadaljevati. Ob nizki podpori se je SD v minulih mesecih soočila tudi z odhodi nekaterih poslancev. Poleg Župevčeve in Brunskoletove je kandidaturo pri DeSUS napovedala nekdanja poslanka SD Julijana Bizjak Mlakar, stranko pa je zapustila tudi Janja Klasinc.
DSD
Tudi Demokratična stranka dela, ki ji predseduje nepovezani poslanec Franc Žnidaršič bo kandidatno listo za volitve predstavila v soboto, prav tako Stranka za trajnostni razvoj Slovenije, ki ji predseduje Matjaž Hanžek.
LDS
LDS kandidatne liste še ni predstavila, v ponedeljek jo bo določil svet stranke. Presenečenje na listi je sicer nekdanji vodja kriminalistične policije Aleksander Jevšek, zato pa za poslanca ne bo več kandidiral predsednik državnega zbora in poslanec LDS Ljubo Germič. Vidnejših prestopov iz LDS v druge stranke ni bilo.
NSi
Vnovičen vstop v parlament po treh letih načrtuje Nova Slovenija (NSi), ki prav tako stavi na kandidate. Med njimi bosta poleg predsednice stranke Ljudmile Novak tudi direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič in direktor bolnišnice Slovenj Gradec Janez Lavre, ne bo pa med njimi evropskega poslanca Lojzeta Peterleta. NSi je svoj program je naravnala v krepitev družine, vrednot in zagona gospodarstva.
Državljanska lista Gregorja Viranta
V stranki Državljanska lista Gregorja Viranta izpostavljajo, da bodo šli na volitve z novimi imeni v političnem prostoru, vendar so imena njihovih znanih kandidatov hitro pricurljala v javnost, med drugim sta kandidata ekonomist Janez Šušteršič in nekdanji direktor Urada za varstvo konkurence Jani Soršak. Stranko je podprl podjetnik Ivo Boscarol.
SLS
Predsednik SLS Radovan Žerjav na volitvah pričakuje vrhunski rezultat. Po njegovi oceni SLS kaže dobro učinkovitost in vrhunsko organiziranost. Presenečenje na kandidatni listi SLS je nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik, kandidiralo bo tudi sedem županov iz vrst SLS.
Zares
Zaenkrat še ni jasno, kakšna bo kandidatna lista Zares, bodo pa kandidirali vsi aktualni poslanci stranke, pod vprašajem je le Alojzij Potočnik. Kandidiral bo tudi nekdanji poslanec Vito Rožej. Zares gre na volitve z novim imenom Zares - socialno liberalni.
DeSUS
DeSUS, ki zase pravi, da so edina prava socialna stranka, je kandidate že predstavil, na njihovi listi pa bodo tudi nekateri člani stranke Slovenska unija, ki jo vodi Vlado Dimovski. Od aktualnih poslancev DeSUS poleg Zanoškarja na njihovi listi prav tako ne bo Vasje Klavore, ki se poslavlja iz poslanskih klopi iz osebnih razlogov.
SNS in Avion
SNS programa in kandidatne liste še ni predstavila. Se je pa v volilno tekmo presenetljivo tik pred zdajci s stranko Avion vključil koprski župan Boris Popovič. Na volitve bo šel v partnerstvu z eno od strank, a zaenkrat Popovič še ni izdal s katero.
Kako kažejo ankete?
Volilno kampanjo bo sodeč po najaktualnejših javnomnenjskih raziskavah iz tega tedna najbolj zaznamovala tekma med dvema novima strankama, Gregorja Viranta in Zorana Jankovića ter SDS, ki jim ankete kažejo najboljše. Sledita SD in DeSUS, za njima SLS in SNS, ki sta po večini anket na robu parlamentarnega praga. Volilne napovedi se sicer med seboj precej razlikujejo, vendar večina anket kaže, da bodo pod volilnim pragom najverjetneje ostale LDS, Zares in NSi.
Slika po državnozborskih volitvah leta 2008 je bila precej drugačna - SD je dobila 29 poslanskih sedežev, SDS 28, Zares 9, DeSUS 7, SLS, LDS in SNS pa po 5 poslancev.