Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Pastor Toni Mrvič, imam Samir Jusić in župnik Tone Gnidovec (foto: Simona Fajfar)
Pastor Toni Mrvič, imam Samir Jusić in župnik Tone Gnidovec

Voditelji različnih verskih skupnosti pozvali k nenasilju in strpnosti

Slovenija | 03.11.2011, 15:19 Andrej Šinko

V Kočevju so nedavni nasilni dogodki verske voditelje spodbudili, da so skupaj spregovorili proti nasilju in pozvali k strpnosti. Kočevski župnik Tone Gnidovec, pastor Toni Mrvič in imam Samir Jusić so vsak s svojega zornega kota in na podlagi verskega prepričanja spregovorili o nesprejemljivosti nasilja. Prav tako pa so poskušali orisati pot, ki vodi v nenasilno družbo in strpnost.

Verski voditelji so sporočili, da so veseli kočevske družbe, ki je v vsej svoji pisanosti dovolj odprta, demokratična in strpna, da navkljub razlikam premore dovolj smelosti, da enotno nastopi za skupno dobro. To so dokazali tudi sami, s tem, da so se povezali voditelji različnih verskih skupnosti in pozvali k graditvi miru in strpnejše družbe.

Župnik Tone Gnidovec je povedal, da je največji uspeh tega srečanja, da so se zbrali trije različni verski voditelji v Kočevju, da spregovorijo o teh vrednotah. „To je zelo dober zgled za ljudi. To pomeni, da lahko ljudje različnih nazorov, različnih pogledov, živimo med sabo spoštljivo in strpno.“

Pastor Toni Mrvič je izpostavil, da nasilje zanj ni sprejemljivo, saj je Kristus učil drugače. „Zame kot kristjana je nasilje nesprejemljivo, ker je Kristus učil blagor, ker je Kristus učil odpuščanje, ker je Kristus učil pomoč, in ne zlorabo. In zato se mi zdi pomembno, da vzdignemo svoj glas in rečemo, da smo proti nasilju in da tudi rečemo 'tišina ne privede nikamor'. Tudi Kristus ni bil tiho ter se je odzval in pomagal ljudem, ki so bili izkoriščani.“

Imam Samir Jusić pa se je dotaknil predvsem strpnosti. „Na začetku moramo povedati, da moramo vsakemu človeku zagotoviti njegove pravice. Vsak si namreč zasluži normalno življenje. V slučaju, da se to ne zgodi, pa ne smemo takoj ukrepati z nasiljem. Moramo počakati, moramo biti strpni.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...