NSi: Vrnimo upanje Sloveniji
Slovenija | 03.11.2011, 14:08
Nova Slovenija na predčasne parlamentarne volitve prihaja z geslom Vrnimo upanje Sloveniji. V svojem volilnem programu so poseben poudarek namenili vrednotam, gospodarstvu in družini. Na volitvah pa pričakujejo dober rezultat.
Kot je na novinarski konferenci povedala predsednica stranke Ljudmila Novak, Slovenija v času krize potrebuje stranko, ki najbolj odločno zastopa krščanske demokratske vrednote. Spomnila je, da je krščanska demokracija v kritičnih trenutkih (pri osamosvajanju Slovenije, pri približevanju EU in sprejemanju evra) vedno pripravljala pot Sloveniji za nadaljnje korake.
Predsednica NSi je poudarila, da Slovenija potrebuje zmago strank slovenske pomladi, ki bodo prekinile bogatenje zgolj nekaterih elit in prekomerno zadolževanje države. NSi na volitvah pričakuje dober rezultat ne glede na javnomnenjske ankete, ki velikokrat javno mnenje ustvarjajo, ne kažejo. Volilne kandidate ima NSi v vseh volilnih okrajih, vseh 85 kandidatov pa se bo v predstavilo v nedeljo na kongresu stranke v Ribnici.
V volilnem programu NSi na prvo mesto postavljajo vrednote, saj so te gonilo posamezne družbe in postavljajo prioritete, na katerih bo Slovenija v naslednjih letih gradila svojo družbo, je dejala podpredsednica NSi Alenka Šverc. Omenila je primer človeka, ki gradi hišo na skali in tistega, ki gradi na pesku ter dala v razmislek, na čem je Slovenija v zadnjih 20 letih gradila svoje delovanje. Vrednote vsebuje Ustava RS, NSi pa je tista stranka, ki je v svoj program zapisala tudi to, kako vrednote uresničiti. "Poštenost, pravičnost, delavnost, pravna država so tiste vrednote, na katerih moramo graditi našo državo," je poudarila Šverčeva in opozorila, da so te vrednote sestavni del ustave in jih je potrebno dejansko uresničevati v vseh podsistemih in institucijah, kot so šolski sistemi in mediji.
Na gospodarskem področju je podpredsednik NSi Matej Tonin omenil pet ukrepov: uravnoteženje državnega proračuna, znižanje davkov, odprava plačilne nediscipline, reorganizacijo državne uprave in večje državne infrastrukturne investicije.
NSi si namerava prizadevati za boljše pogoje za slovensko gospodarstvo ter v tem okviru tudi za njegovo manjšo obremenitev, zato predlagajo znižanje davkov. Nižji kot bodo davki, več se jih bo pobralo, višji kot bodo, bolj se bodo ljudje upirali plačilu, je razložil Tonin. Prepričani so, da je potrebno presekati krog plačilne nediscipline in sive ekonomije, pri čemer je danes tudi država med največjimi neplačniki. V državni upravi so številni uslužbenci preobremenjeni, drugi pa ne vedo, kaj bi sami s sabo: ob reorganizaciji državne uprave si bo NSi prizadevala spremeniti tudi način plačevanja, da bi bolj motiviral tiste, ki delajo. Med infrastrukturnimi investicijami je Tonin izpostavil vlaganje v železniško infrastrukturo in v tretjo razvojno os.
Tretji poudarek volilnega programa je na družini. "Ne bomo pristali na to, da bi se sprejemali takšni ukrepi, ki bi zmanjšali, kar smo v preteklosti pozitivnega sprejeli v podporo družini," je poudarila predsednica NSi. "Družina je namreč temelj družbe, zato mora imeti največjo možno podporo države," je dodala. Zato se bodo zavzemali za usklajenost pri spremembi predpisov, ki urejajo poklicno in družinsko življenje, ter za ureditev cenovno dostopnega prvega stanovanjskega problema, s katerim bi mladim družinam omogočili, da se osamosvojijo in si ustvarijo družino. Od konkretnih predlogov so bili izpostavljeni tudi zavzemanje za uvedbo subvencije za predšolske otroke, ki ne obiskujejo vrtca, s čimer bi njihovim staršem dali večjo možnost izbire predšolskega varstva, spodbujanje delodajalcev za zaposlovanje staršev z majhnimi otroki, spodbujanje države, da bi se ženske prej odločale za otroke ter medgeneracijsko sodelovanje.