Dr. Borut Rončević
Sociolog dr. Rončević: Rezultat 4. decembra bo vplival na našo usodo
Slovenija | 02.11.2011, 19:48
Kampanja bo zanimiva in pestra. Vse lahko spremljamo z določeno mero zabave in humorja vendar se moramo zavedati, da rezultat ne bo nič zabaven in humoren. Rezultat bo vplival na našo usodo, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal profesor dr. Borut Rončević. Prepričan je, da bodo volitve 4. decembra usodno vplivale na prebivalce države.
Izredni profesor na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici dr. Rončević je glede javnomnenjskih anket povedal, da „se domet vseh anket precenjuje“. „Z vstopom novih akterjev se bodo karte zelo premešale, je pa vseeno dejstvo, da se bodo bolj premešale na strani, ki ji osebno raje rečem jesenska, ne pa leva, kajti v slovenskem političnem prostoru je beseda „levo“ zlorabljeno,“ je povedal Rončević. Dodaja, da ankete napovedujejo izpad iz parlamenta LDS-u in Zaresu, prav tako se manjša domet SD-ju. „Akterji okoli Zorana Jankovića se trudijo poseči v tisto, kjer je SD trenutno najmočnejša, in to je njihova močna in razvejana terenska mreža. To je tudi v mojih analizah tisto, kar vedno znova izpostavljam kot največjo moč, ki jo imajo stranke - mrežo lokalnih navdušenih aktivistov, ljudi, ki so pripravljeni delati za vsakega volivca,“ je povedal profesor dr. Rončević.
Na vprašanje, komu bosta stranki ljubljanskega župana in nekdanjega ministra za javno upravo največ odvzemali, pa je povedal: „Zoran Janković kot nek obraz, ki ni nov in se ga prikazuje kot novega, bo veliko škode naredil levici. Na strani pomladnih strank te spremembe ne bodo tako močne, kljub temu da nekateri zmotno sklepajo, da je Gregor Virant odigral zelo pomembno vlogo. Do neke mere prav gotovo.“ Dodaja, da bo lista Gregorja Viranta več „škode“ povzročila SLS-u kot SDS-u.
Potrebujemo dobro, kredibilno in močno vlado
Slovenija po besedah dr. Rončevića potrebuje dobro in kredibilno vlado. „Potrebujemo dobro, kredibilno in močno vlado, lahko je desna ali leva. Res pa je, da bodo v aktualnem stanju potrebni določeni rezi. V nekaterih točkah bodo boleči, ostri. Če do teh rezov ne pride, bomo v še veliko težji situaciji. In zaradi tega bi bilo za to državo dobro, da imam močno koalicijo, v kateri ne bo prihajalo do koalicijskih izsiljevanj, ki smo jih nekaj že imeli, in ki bo programsko sorodna. Pa naj bo leva ali desna. Je pa dejstvo ta hip, da so desnosredinsko konzervativno liberalni pristopi tisti, ki bodo morali najti rešitve.“
SDS je še vedno prvi kandidat za vlogo prve politične sile v Sloveniji
V nadaljevanju je dr. Rončević analiziral posamezne politične stranke. Za SDS je dejal, da "tudi če bo zmagala na volitvah, je zaenkrat še vedno prvi kandidat za vlogo prve politične sile v Sloveniji, ta zmaga prav gotovo ne bo tako prepričljiva, kot je kazalo še pred kakšnim mesecem dni. Je pa dejstvo, da je to stranka, ki že več kot 20 let dela zelo sistematično. Njeno največje bogastvo, ki ga ima, je zelo močno razvejana terenska mreža, ravno tako kot v SD-ju imajo tudi v SDS-u zelo razvito izobraževalno strukturo, in kar je zelo pomembno za to stranko, je to, da so v zadnjem času pridobili skupino zelo močnih strokovnjakov, tisto, kar se je v medijskem prostoru zelo dolgo predstavljalo kot slabost te stranke oziroma pomladne opcije, se pravi šibkost tega intelektualnega jedra“. Glede SDS-a je še dejal, da bo sicer nekaj izgubil zaradi Viranta, vendar ne veliko, saj ima „zelo negovano strukturo volivcev“.
SLS bi lahko predvsem zaradi močne lokalne mreže ostala v parlamentu
Glede SLS-a pa, da jo je njen predsednik Radovan Žerjav v zadnjem letu in pol zelo odločno usmeril v sredino, s tem pa stranki prinesel večjo podporo. „To se jim je obrestovalo, odstotki podpore so šli navzgor, seveda pa se mu je zgodil Gregor Virant, ki se je zelo uspešno umestil v prostor politične sredine. Vendar mislim, da bo SLS, predvsem zaradi močne lokalne mreže, vseeno ostala v parlamentu.“
NSi ima možnosti za vrnitev v parlament
Posebna zgodba je NSi, ki ima definitivno potencial biti parlamentarna stranka, je dejal dr. Rončević. „Za mene je osupljivo, da v slovenskem parlamentu ni krščanske demokracije. V kolikor bodo znali izkoristiti zelo močo civilno-družbeno infrastrukturo, ki jo v Sloveniji ima demokrščanska opcija, pa ne povezano s strankami ali Cerkvijo, in v kolikor bi se na teh volitvah zelo močno angažirala oseba, ki na nek način zelo dobro prodaja krščansko demokracijo, to je Lojze Peterle, v tem primeru imajo zelo dobre možnosti, da se kot prva stranka v Republiki Sloveniji vrnejo v državni zbor.“
SD pada, SNS je fenomen, DeSUS pa vseeno v parlamenta, a ...
Ocenil je tudi stranke SD, DeSUS in SNS. „DeSUS ima tisto svojo klientelo nekaj odstotkov volivcev, ki jih bo volilo, in sem skoraj prepričan, da se bodo uspeli uvrstiti v parlament. Je pa zelo očitno, da se Karlu Erjavcu kljub številnim poskusom biti simpatičen, duhovit in zanimiv, ni uspelo predstaviti kot alternativa, kot tisti, ki lahko slovensko levo opcijo potegne iz brezna, v katerega se je zalučala sama.“ Zelo zanimiv je fenomen SNS, ki je še pred kratkim v anketah nastopala kot ena močnejših strank, je poudaril dr. Rončević. Prepričan je, da se je SNS v parlament uvrščala zaradi lika in dela Zmaga Jelinčiča, ki je pobiral glasove med jeznimi na vse in pa v tistem delu volilnega telesa, ki občuduje tiste, ‘ki se znajdejo’. „In sedaj se dogaja zanimiv fenomen: Zoran Janković pobira glasove Zmagu Jelinčiču. Naše empirične analize so pokazale, da je ravno to profil pomembnega dela volivcev Zorana Jankovića: sploh se jim ne zdi problematično, da ‘se znajde’, da ‘poskrbi zase’. Zmago Jelinčič torej nima težav zato, ker ne zna pojasniti, od kod mu denar za nakup drage nepremičnine ob na obali. Gre preprosto za to, da se je našel nekdo, ki zna po mnenju Jelinčičevih volivcev še bolj ‘poskrbeti zase’,“ poudarja dr. Rončević, ki je glede do sedaj največje vladne stranke SD dejal, da „v kolikor bodo presegli tretjino rezultata iz zadnjih volitev, bodo lahko zelo zadovoljni".