Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Novkovič: Volivci očitno bolj spoštujejo poštenost kot učinkovitost

Politika | 22.11.2011, 11:17 Tanja Dominko

Predvolilne ankete Mediane, Ninamedie in Valicona kažejo na precejšen zdrs Virantove liste, presenetljivo dobro kotirata Nova Slovenija in Slovenska ljudska stranka, LDS in Zares pa bosta, kot kaže, parlament zapustila.

Anketa Mediane, ki jo je naročila RTV Slovenija, kaže, da bi 27 odstotkov vprašanih, ki bi šli na volitve, volilo SDS, 19 odstotkov Jankovičevo listo, 14 odstotkov Virantovo listo. Na 4. mesto so anketirani uvrstili SD z 8 odstotki, DeSUS s šestimi, NSi s petimi, SLS ima štiri odstotke, SMS Zeleni tri, TRS dva, SNS in LDS enega, Zares pa še manj. Sicer pa največ vprašanih, kar dobra tretjina, meni, da je najpomembnejša vloga nove vlade ustvariti nova delovna mesta. Četrtina pravi, da bi bilo treba najprej pospešiti gospodarsko rast, slaba petina pa bi si želela, da nova vlada najprej vzpostavi pravno državo.5 odstotkov anketiranih je zatrdilo, da se bo zagotovo udeležilo volitev, 10 odstotkov jih pravi, da se bodo volitev verjetno udeležili, šest pa jih verjetno ne bo šlo na volišča. 15 odstotkov jih zagotovo ne bo volilo.

O Virantovem zdrsu priča tudi poizvedba agencije Ninamedia za POP TV. Njegovo nadomestilo za brezposelnost, ki ga je prejemal kljub temu da je delal prek pogodbe, ga je drago stalo. Če je njegova lista, tokrat je prejela 13,6 odstotka, ob prvih napovedih še krepko dihala za ovratnik SDS-u, ki ima za 30,8 odstotka osvojenih glasov, je po zadnjih televizijskih soočenjih padla na 3. mesto z zaostankom 17 odstotnih točk. Na drugo mesto je tako prišla lista Jankovićeve Pozitivne Slovenije z 19,7 odstotki. Vendar tudi za za SDS ostaja za celih 11 odstotnih točk. SD imajo po merjenju Ninamedie 12,6 odstotka glasov, med parlamentarne stranke pa se bodo po tej napovedi uvrstili še DeSUS, SLS in NSi. Kot kaže pa televizijski nastopi niso kaj prida pomagali SNS-u, LDS-u in Zaresu, ki so še precej oddaljeni od štiriodstotnega praga.

Podobne rezultate je videti tudi pri raziskavi, ki jo je za Žurnal24 naredila družba Valicon. Urednik Goran Novkovič o Virantovem zdrsu pravi, da ga zaznavajo vse raziskave, vendar je vprašanje kaj se bo zgodilo v prihodnjih dveh tednih. O vzponu NSi in SLS pa priznava, da gre za svojevrstno presenečenje. „Definitivno sta ti dve stranki med presenečenji. Očitno je vzpon SLS-a posledica dobrih nastopov Radovana Žerjava, še večje presenečenje je Nova Slovenija. Zakaj se dogaja njen vzpon, pravzaprav ni povsem jasno, lahko pa je to tudi posledica iskanja nekih dodatnih alternativ. Videli bomo, kaj se bo zgodilo v bližnji prihodnosti.“

Predsednica NSi Ljudmila Novak cilja sicer na 10 odstotkov, je dejala na predstavitvi kandidatov v Kranju. „V tem mandatu ni bilo stranke, ki bi se jasno zavzemala za vrednote krščanske demokracije, kar pa je evropski standard, zato smo prepričani, da je tudi v Sloveniji potrebna stranka, ki izhaja iz vrednot krščanske demokracije.“ To po njenem mnenju pomeni mednarodno večji ugled in večjo možnost sodelovanja s sorodnimi strankami znotraj Evropske unije.

Dogajanje na levici, ko sta LDS in Zares na lestvicah povsem potonili, Novkovič pripisuje dejstvu, da ljudje bolj zamerijo nepoštenje kot pa neučinkovitost. „To, kar se dogaja na levici, je pravzaprav kaznovanje LDS in Zares za vlogo, ki sta jo imela v dosedanji vladi. Pravzaprav se je zdaj izkazalo, da bodo volivci očitno bistveno manj kaznovali Boruta Pahorja kljub neučinkovitosti, kot pa Katarino Kresal in Gregorja Golobiča, ki sta se zapletala v afere. Skratka, očitno volivci veliko bolj spoštujejo poštenost kot pa učinkovitost, bi lahko rekli temu.“

Novkovič tudi meni, da zadeva Patria ne bo pretirano vplivala na javnomnenjsko podporo, ki jo uživa SDS, čeprav ta po njegovem v zadnjem času spet pogreva nekatere stare prakse, ki se doslej niso obnesle. Na vprašanje, ali bo sojenje v zadevi Patria Slovensko demokratsko stranko pomaknilo kaj nižje na lestvici, urednik Žurnala24 Goran Novkovič odgovarja. „Ja, ta vpliv po našem mnenju ne bi smel biti velik. Tisto, kar je letos značilno in kar verjetno ni ravno dobro za politično podporo s strani SDS-a, pa je omenjanje možnih incidentov, in včeraj smo videli, da se pravzaprav ni nič zgodilo. Gre za pogrevanje, vzbujanje pozornosti, kar pa ni dobro, kajti verjetno bi morali biti usmerjeni predvsem v klasične in povsem praktične rešitve za to, kako bo Slovenija izplavala iz te krize.“ Kot je dejal Novkovič, si v teh zadnjih desetih dneh ne želimo aferaške, ampak vsebinsko razpravo.

Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...