Papež afriškim škofom izročil apostolsko spodbudo
Svet | 20.11.2011, 15:08 Izidor Šček
Obisk papeža Benedikta XVI. v Beninu je svoj vrh dosegel z dopoldansko sveto mašo v Cotonuju. Ob sklepu maše je papež afriškim škofom izročil Posinodalno apostolsko spodbudo Africae Munus. S papežem je somaševalo 1500 duhovnikov in 180 škofov iz vse Afrike, med njimi 40 predsednikov afriških škofovskih konferenc, na stadionu in pred njim pa je bilo več kot 110 tisoč vernikov.
Sveti oče se je ob izročitvi apostolske spodbude zahvalil vsem sinodalnim očetom, ki so se oktobra 2009 v Vatikanu udeležili škofovske sinode za Afriko. Kot je dejal, je namen dokumenta v katoliški Cerkvi v Afriki pospešiti, spodbuditi in okrepiti različne že obstoječe lokalne iniciative ter navdihniti nove. Škofje bodo namreč prejeto apostolsko spodbudo ponesli v svoje krajevne Cerkve, kjer se bo začelo izvajanje teoloških, duhovnih in pastoralnih vsebin, o katerih govori apostolska spodbuda.
Papež: Po Kristusovem zgledu so vsi kristjani poklicani, da odsevajo Očetovo usmiljenje
„Eno od prvih poslanstev Cerkve je oznanjevanje Jezusa Kristusa in njegovega evangelija med narodi, oziroma evangelizacija tistih, ki so na tak ali drugačen način oddaljeni od Cerkve,“ je papež dejal preden je posinodlani dokument izročil afriškim škofom. Ob tem je izrazil željo, da bi spodbuda bila vodilo v oznanjevanju Jezusovega veselega sporočila v Afriki.
„Ne gre zgolj za sporočilo in besedo ampak gre za odprtost in sprejemanje učlovečene Besede, Jezusa Kristusa. Samo on ima besede večnega življenja,“ je dejal papež. „Po Kristusovem zgledu so vsi kristjani poklicani, da odsevajo Očetovo usmiljenje in luč Svetega Duha. Evangelizacija predpostavlja in vsebuje tudi spravo ter pospešuje mir in pravičnost,“ je dejal papež, ki je nagovor ob izročitvi izrekel v francoskem, angleškem in portugalskem jeziku.
Papež Benedikt XVI. v posinodalni apostolski spodbudi za Afriko zahteva posebno zaščito in obrambo za družine, da bo, kljub ogroženosti s strani napačnega pojmovanja zakonske zveze, razvrednotenja materinstva, običajnosti splava, lažje možnosti ločitve, relativizma 'nove etike', postala 'domača cerkev', ki je sposobna prinašati v družbo mir in soglasje. Prav tako zahteva zaščito žene, ki imajo nenadomestljivo nalogo v družbi in Cerkvi, otrok, ki so Božji dar a se pogosto znajdejo v nedopustnih in sramotnih situacijah, kot otroci – vojaki, zaporniki, tisti, ki so prisiljeni delati, seveda pa se je papež zavzel tudi za zaščito življenja.
Cerkev je namreč proti splavu, mamilom, alkoholizmu. Je med najbolj uspešnimi, ki se soočajo s pandemijami malarije, tuberkuloze predvsem pa AIDS-a, je papež zapisal v spodbudi. Na obolele z aidsom je spomnil tudi med sveto mašo, ko je dejal, da si bolniki z aidsom zaslužijo ljubezen in spoštovanje. Bolnike pa je pozval, naj bodo pogumni, saj jim z molitvijo stoji ob strani.
„Bog te blagoslovi, draga Afrika!“
Ob sklepu je papež po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan Cerkev v Afriki spodbudil, naj bo vedno sol afriške zemlje, ki jo je Jezus blagoslovil s svojo navzočnostjo. „Bodi sol afriške zemlje, blagoslovljene s krvjo mnogih mučencev, mož, žena in otrok, pričevalcev krščanske vere vse do darovanja svojega življenja,“ je dejal papež. „Bodi luč sveta, luč Afrike, ki preko preizkušenj pogosto išče pot miru in pravičnosti za svoje prebivalce. Tvoja luč je Jezus Kristus, ki je Luč sveta. Bog te blagoslovi, draga Afrika!“
Papež med pridigo: Z navdušenjem bodite goreči pričevalci vere, ki ste jo prejeli
S papežem je somaševalo dvesto škofov iz vse Afrike in približno tisoč duhovnikov iz Benina. Sodelovali so verniki iz vse države in skupine romarjev, ki so prišle iz Nigerije, Toga, Gane in Burkine Faso. Prisotnih je bilo 110 tisoč vernikov med nimi tudi beninski predsednik in drugi predstavniki političnega življenja. Sveta maša slovesnega praznika Kristusa, Kralja vesoljstva se je začela s pozdravnim nagovorom predsednika škofovske konference Benina, nadškofa metropolita Antona Ganyé. Svoje sporočilo Beninu in prebivalcem vse Afrike pa je sveti oče strnil v nagovoru med sveto mašo in v uvodu v opoldansko molitev angelovega čaščenja.
Ob prihodu svetega očeta na stadion je med množico izbruhnilo nepopisno veselje, izraženo s petjem in plapolanjem raznovrstnih barv afriških oblačil. Med njimi so izstopala bela in rumena izdelana prav za tokratno priložnost obhajanja 150. obletnice krščanstva v Beninu. V homiliji je papež Benedikt XVI. povabil k zavzetemu pričevanju vere, ki so jo nekoč prejeli v dar. Izražalo se bo v zvesti hoji za Kristusom, ki je kralj, vendar zelo drugačen od kraljev tega sveta. Kristus se istoveti z lačnimi, žejnimi, tujci, nagimi, bolnimi in jetniki. Papež je spomnil, da so se zaradi Kristusa mnogi možje in žene zoperstavili skušnjavam tega sveta in zvesto živeli svojo vero, včasih vse do mučeništva. „Dragi pastirji in verniki, po njihovem zgledu bodite Kristusova sol in luč na tej afriški zemlji,“ je spodbudil Benedikt XVI.
Vera v Kristusa nam pomaga vstopiti v nov svet
Papež je, nanašajoč se na današnji praznik Kristusa Kralja, dejal, da tudi danes lahko vidimo, kako vladajo uspeh, moč, denar in oblast, zaradi česar težko sprejmemo Kristusa Kralja, kralja, ki je postal služabnik najmanjših in najbolj ponižanih, kralja, katerega prestol je križ. Pa vendar se ravno tako razodeva Kristusova slava. V ponižnosti svojega zemeljskega življenja, najde oblast za sodbo sveta. Vladati je zanj služiti. Tudi mi moramo slediti to pot služenja, biti pozorni na krik ubogega, šibkega in odrinjenega. Krščeni ve, da ga njegova odločitev slediti Kristusu lahko vodi do velikih žrtev, včasih tudi do žrtvovanja življenja. Ampak Kristus je smrt premagal. Vodi nas v nov svet, v svet svobode in sreče. “Tudi danes nas mnoge vezi s starim svetom in mnogi strahovi držijo v ujetništvu in nam preprečujejo, da bi živeli svobodni in veseli. Pustimo Kristusu, da nas osvobodi tega starega sveta,“ je pozval papež.
„Naša vera v Njega, ki premaga vse naše strahove, vse naše nesreče, nam bo pomagala vstopiti v novi svet, v svet, kjer pravičnost in resnica nista le parodija, v svet notranje svobode in pomirjenosti s sabo, drugimi in Bogom. To je dar, ki nam ga je Bog podaril ob krstu,“ so bile papeževe besede. S spodbudo „Bodite pogumni!“ se je Benedikt XVI. posebej obrnil na vse trpeče osebe, na bolnike, obolele za aidsom in drugimi boleznimi, na vse, ki jih je družba pozabila. „Bodite pogumni! Jezus se je hotel poistovetiti z malimi, z bolnimi, želel je z vami deliti vaše trpljenje in v vas videti brate in sestre, da bi vas osvobodil vsega hudega in vsakega trpljenja. Vsak bolnik, vsak ubogi si zasluži naše spoštovanje in našo ljubezen, ker nam po njem Bog kaže pot v nebesa.“
Z navdušenjem bodite goreči pričevalci vere, ki ste jo prejeli
Benedikt XVI. je vse zbrane pozval, naj se z njim veselijo ob 150. obletnici začetka evangelizacije v Beninu. „Cerkev obstaja zato, da oznanja veselo novico,“ je dejal papež in nadaljeval, da je ta njena naloga vedo nujna. Po 150 letih je še mnogo ljudi, ki niso slišali sporočila Kristusovega odrešenja. Mnogi se tudi upirajo odpreti svoje srce za Božjo besedo. Vera mnogih je šibka in njihov način življenja ne upošteva evangelija. „Z navdušenjem bodite goreči pričevalci vere, ki ste jo prejeli,“ je papež pozval benineske vernike ter dodal, naj skrbijo za evangelizacijo v svojih deželah, na vsej afriški celini in po vsem svetu. Pozval jih je, naj okrepijo svojo vero v Jezusa Kristusa. Samo on nam daje resnično življenje in nas lahko osvobodi vseh naših strahov: "Ponovno najdite korenine svojega življenja v krstu, ki ste ga prejeli in ki iz vas dela Božje otroke!" Kristus Kralj je namreč tisti, ki obnavlja vse, kar ovira spravo, pravičnost in mir, je še dejal papež med pridigo.
Papež Afriko izročil Materi Mariji
Novo obdobje evangelizacije, ki se je z izročitvijo apostolske spodbude Africae Munus začelo za Cerkev v Afriki, je Benedikt XVI. pred molitvijo Angelovega čaščenja še izročil Mariji: „Marija je radostno sprejela Gospodovo povabilo in postala Jezusova mati. Naj nam pomaga odgovoriti na poslanstvo, ki nam ga je danes zaupal Bog!“ Ona je namreč Mati upanja. To upanje pa nam pomaga, da sprejmemo vsakdanjost z močjo, ki nam jo daje s Kristusom razodeta resnica, je še dejal sveti oče.