Kranjski furmani s Primskovega pri Kranju
Častimo tudi mi Boga
Slovenija | 22.10.2011, 18:00
V oddaji iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te smo predvajali odlomke z regijskega srečanja pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž Osrednje Slovenije in Gorenjske, ki je bilo 16. oktobra na gradu Bogenšperk.
Nastope skupin, ki so se predhodno predstavili na območnih srečanjih, si je ogledala strokovna spremljevalka Katarina Šetinc in pripravila izbor za regijsko srečanje. Prireditev je pripravil Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Litija.
Na srečanju so nastopili Kranjski furmani, ki že 18 let delujejo pod okriljem Akademske folklorne skupine Ozara s Primskovega pri Kranju. Njihov repertoar obsegajo zlasti pesmi z Gorenjske, posežejo pa tudi po gradivu ostalih slovenskih pokrajin.
Iz Račne in Čušperka na Dolenjskem prihaja mešana skupina Zarja, ki v organizirani obliki deluje od leta 1998. Zbirajo pesmi domačega kraja in bližnje okolice in jih predstavljajo v različnih slovenskih krajih. Druženja pevcev in godcev pa, v svoje lastno veselje ter zadovoljstvo poslušalcev in obiskovalcev, pripravljajo tudi v domačem kraju. Zapeli so šaljivo pesem o stvarjenju sveta in pripovedno nabožno o grešni duši, ki si ni zaslužila nebes, ker je veseljačila, pijančevala in plesala med sveto mašo. Ljubezen do ljudske glasbe pa so podedovali tudi njihovi otroci; Klara, Veronika, Sandra, Luka, Matic in Benjamin, združeni v skupino Mlada Zarja.
Želja po ohranjanju in poustvarjanju pesemskega izročila je združila pevce ljudskih pesmi pri Kulturno-umetniškem društvu Triglav s Slovenskega Javornika in Kulturnem društvu Folklorne skupine Karavanke iz Tržiča, ki gradivo za svoje delovanje iščejo v različnih publikacijah, v starih zapisih, zvočnih posnetkih, pa tudi na terenu. Zapeli so napev o uboju iz ljubosumja, zapisan v Goričici pri Ihanu, in novoletno kolednico iz Železnikov.
V oddaji smo slišali še pevke Trlce iz Ligojne, družino Erčulj iz Zagorice, pevke Cintare iz Ljubljane, skupino Kerlci iz Ljubljane, Fante od Fare iz Šmartna pri Litiji in Alpski godčevski sestav Akademske folklorne skupine Ozara s Primskovega pri Kranju, ki so na violino, klarinet in kontrabas zagodli ceperle, štajeriš in Mihovo polko.