Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Assisi (foto: p. Robert Bahčič)
Assisi | (foto: p. Robert Bahčič)

VIDEO: Assisi - mesto svetnika, ki je bil glasnik miru in sprave

Svet | 27.10.2011, 00:02

Assisi bo danes združil več kot 300 predstavnikov različnih svetovnih religij in verskih verskih skupnosti, ki bodo molili za mir. Papež se bo na romanje v Assisi podal zjutraj, in sicer z vlakom, ki bo iz železniške postaje v Vatikanu odrinil ob 7. uri.

Srečanje v Assisiju obeležuje 25. obletnico dneva molitve za mir, ki je 27. oktobra 1986 potekal v Assisiju na željo Janeza Pavla II. Letošnje srečanje je papež Benedikt XVI. poimenoval Dan premišljevanja, dialoga in molitve za mir in pravičnost na svetu, potekalo pa bo na temo Romarji resnice, romarji miru. Ob svetem očetu se bo v Assisiju zbralo približno 300 predstavnikov različnih svetovnih religij in verskih verskih skupnosti. V mestu svetega Frančiška Asiškega tako pričakujejo še 31 delegacij krščanskih cerkva in cerkvenih skupnosti ter 176 predstavnikov drugih svetovnih religij. Na dnevu molitve za mir bodo sodelovale tri osebe, ki ne izpovedujejo nobene vere, kar je tudi novost letošnjega srečanja.

Papež bo na asiško železniško postajo prispel ob 9. uri in 45 minut. Dan se bo začel v baziliki Marije Angelske, kjer se bodo Benedikt XVI. in predstavniki krščanskih cerkva in skupnosti ter drugih svetovnih religij spomnili prejšnjih srečanj v Assisiju. Nekateri verski voditelji – med njimi tudi Benedikt XVI. – pa bodo zbrane nagovorili. Sledilo bo skromno kosilo v samostanu Marije Angelske, ki bo obenem povabilo k zmernosti ter izraz solidarnosti do mnogih ljudi, ki ne poznajo miru.

Kosilu bo sledil čas tišine, namenjen osebni molitvi in premišljevanju – vsakemu udeležencu bo na razpolago tudi privatna soba v tamkajšnjem samostanu. Popoldne ob 14. uri in 30 minut se bodo verniki in ljudje dobre volje peš podali izpred bazilike Marije Angelske proti baziliki sv. Frančiška v Assiju. Tri kilometersko romanje bo potekalo v tišini in tako dalo prostor osebnim molitvam in premišljevanjem. V zadnjem delu poti se bodo romarjem pridružili tudi papež Benedikt XVI. ter ostale delegacije. Romanje bo simboliziralo hojo vsakega človeka, ki vztrajno išče resnico in se trudi graditi mir in pravičnost.

Sklepni del Dneva premišljevanja, dialoga in molitve za mir in pravičnost na svetu bo ob 16. uri in 30 minut začel pred baziliko sv. Frančiška. Vse delegacije bodo slovesno obnovile svojo zavzetost za mir, simbolično bodo prižgali svetilke, sledil bo trenutek tišine in sklepni nagovor papeža Benedikta XVI. Ob koncu se bodo tisti, ki bodo želeli, lahko na kratko zaustavili tudi pred grobom sv. Frančiška Asiškega. Povratek svetega očeta in vatikanske delegacije z vlakom nazaj v Rim je predviden ob 19. uri, v Vatikan pa naj bi prispel okoli 20. ure in 30 minut.

Sveti oče dan pred srečanjem v Assisiju o daru miru

Papež Benedikt XVI. je včeraj dopoldne v Avli Pavla VI. v Vatikanu vodil besedno bogoslužje kot pripravo na Dan premišljevanja, dialoga in molitve za mir in pravičnost na svetu, ki bo jutri potekalo v Assisiju.

Splošno avdienco s katehezo je tako nadomestilo bogoslužje z molitvijo za uspeh srečanja v Assisiju, med katerim je papež imel pridigo. Kot je dejal, je najdragocenejši prispevek, s katerim kristjani lahko pripomorejo k dobremu, molitev. Zato so se dan pred srečanjem v Assisiju zbrali pri besednemu bogoslužju: da bi z vero prosili za dar miru. „Gospod lahko razsvetli naše misli in naša srca ter nas vodi, da postanemo graditelji pravičnosti in sprave v naši vsakdanji realnosti in v svetu,“ so bile papeževe besede. „Kot kristjani želimo Boga prositi za dar miru, želimo ga prositi, naj iz nas naredi orodje miru v svetu, ki je še vedno razkosan zaradi sovraštva, sporov, egoizma, vojn; želimo ga prositi, da bi jutrišnje srečanje v Assisiju vzpodbudilo dialog med osebami različne verske pripadnosti in prineslo svetli žarek, ki bo razsvetlil misli in srce vseh ljudi, da bo mržnjo nadomestilo odpuščanje, razdelitev sprava, sovraštvo ljubezen, nasilje blagost in bo na svetu zavladal mir.“

Papež je v sredini pridigi spomnil, da bo srečanje v Assisiju potekalo na temo Romarji resnice, romarji miru. Ta izraža pripravljenost za obnovitev zavzetosti na področju iskanja resnice, širjenja resničnega človeškega dobrega in izgradnje miru, in sicer skupaj s člani različnih religij in nevernimi osebami. „Kdor je na poti k Bogu, ne more, da ne bi prinašal miru, kdor gradi miru, ne more, da se ne bi približeval Bogu,“ je dejal papež.

Papeža se veseli vse mesto Assisi

Pred Dnevom premišljevanja, dialoga in molitve za mir in pravičnost na svetu, ki bo potekal v Assisiju, je generalni minister frančiškanov brat Jose Rodriguez Carballo svetemu očetu namenil pismo dobrodošlice. V pismu posebej izpostavlja tesne vezi med izbrano temo srečanja Romarji resnice, romarji miru in osebnostjo sv. Frančiška Asiškega. Ta svetnik je namreč „naravna oporna točka za vse, ki danes gojijo ideal miru, ideal spoštovanja do narave, dialoga med osebami, verstvi in kulturami“. Carballo hkrati omenja zavzetost frančiškanov, da bi bili tudi v današnjem svetu orodje miru in sprave.

Sicer pa svetemu očetu izreka predvsem dve besedi, ki sta se, kot pravi sam, porodili iz globine njegovega srca: „dobrodošli in hvala“. Dobrodošli v Assisiju, mestu miru, kjer zavetje najde celotno človeštvo. „Dobrodošli v naši in vaši hiši,“ tako v pismu papežu pravi generalni minister frančiškanov. Nato pa se mu tudi zahvaljuje, da nas z dnevom molitve za mir spominja, da je le-ta dar, ki prihaja od Boga, in zato tudi dar, za katerega je potrebno prositi. Zahvaljuje se mu, da je za kraj ponovne molitve izbral Assisi, mesto svetnika, ki je bil „glasnik miru in sprave“. V nadaljevanju navaja besede Benedikta XVI. o sv. Frančišku, in sicer da je bil človek, ki je „na zgleden način utelešal blagre, ki jih je v evangeliju razglasil Jezus: 'Blagor tistim, ki delajo za mir, kajti imenovani bodo Božji sinovi' (Mt 5,9).“

Carballo se svetemu očetu nato zahvaljuje, da nas spominja na neločljivost miru in resnice. Ker pa te neločljivosti še nismo dosegli, smo na poti, torej smo romarji: romarji resnice in romarji miru. Gre za prizadevanje, h kateremu smo obvezani vsi. Nasilje namreč nikoli ne more biti upravičeno z imenom Boga ali katerimkoli verstvom.

Brat Jose Rodriguez Carballo na koncu pisma v imenu vseh frančiškanov obljublja molitev po namenih svetega očeta in predvsem za današnji dan, da bi obrodil obilne sadove na poti miru. Hkrati obljublja zvestobo duhovni dediščini sv. Frančiška in izraža željo, da bi po njegovem zgledu „prinašali ljubezen, kjer je sovraštvo; mir, kjer vlada nasilje; zaupanje, kjer so dvomi; resnico, kjer vladajo zmote; in odpuščanje, kjer vlada krivica“.

 

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...