V ZDA o ohranjanju vere v času predvolilne zmede
Svet | 26.10.2011, 08:08
Po zadnji anketi ameriške revije Time ima demokratski predsednik Barack Obama še vedno prednost pred republikanskimi nasprotniki. Ameriški volivci imajo tudi bolj pozitivno mnenje o gibanju Okupiraj Wall Street kot pa o Gibanju čajanke, ki je na zadnjih volitvah pomagalo republikancem do večine v predstavniškem domu kongresa.
O ohranjanju vere v času ameriške predvolilne zmede pa so v minulem tednu razpravljali na konferenci na jezuitski univerzi v Fordhamu.
Zadnja anketa o predvolilnem ameriškem vzdušju izpred 10-ih dni je v hipotetičnem dvoboju med Obamo in vodilnim republikanskim kandidatom Mittom Romneyjem pokazala, da ima Obama 46 odstotkov podpore, Romney pa 43 odstotkov. Proti guvernerju Teksasa Ricku Perryju Obama vodi s 50 odstotki proti 38, proti temnopoltemu poslovnežu Hermanu Cainu pa z 49 proti 37 odstotkom. Ostali republikanski kandidati so daleč zadaj. Obama uživa prednost pred republikanskimi nasprotniki kljub dejstvu, da njegovo delo odobrava le 44 odstotkov Američanov, le pet odstotkov pa ima pozitivno mnenje o položaju države. Dve tretjini Američanov podpirata demokratski načrt za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja s kombinacijo znižanja porabe in višjih davkov za premožne. Republikanci želijo le znižati porabo.
Govorniki na jezuitski univerzi v Fordhamu so prejšnji torek razpravljali o vlogi vere in načel pri kandidatih in pri volivcih. Osrednja pristojnost katoličanov v javnosti je ponoviti poudarek katekizma na grešnih neenakostih, je dejal profesor politične znanosti na univerzi v Pensilvaniji in prvi voditelj urada za pobude na osnovi vere in skupnosti v Bushevi vladi John DiIulio. Današnji kandidati ne govorijo veliko o nesorazmernosti med bogatimi in revnimi ali o potrebah slabotnih, je dejal, ampak to morajo prinesti na politično prizorišče ljudje, ki se napajajo pri katoliškem družbenem nauku. Tisti, ki sledijo načelom opisanim v Katekizmu katoliške Cerkve, so po njegovih besedah imuni na 'popolno zmedo' politične retorike. Po katoliškem izročilu ti ni dovoljeno biti na vlado ne alergičen ne biti z njo zasvojen. Vlada mora biti povezana s služenjem skupnemu dobremu. Demokrat Tom Perriello iz Virginije, ki je bil od leta v ameriškem kongresu 2008 do 2010, pa je dejal, da imata religija in vera svoje mesto v politiki. Pomembni so nagibi. Vera je med zadevami, ki oblikujejo vrednostne sisteme, je na konferenci zatrjeval demokrat Perriello.