Papež Benedikt XVI. na misijonsko nedeljo razglasil tri nove svetnike
Svet | 23.10.2011, 19:55
Cerkev je dobila tri nove svetnike. Papež Benedikt XVI. jih je razglasil med slovesnim evharističnim bogoslužjem na trgu sv. Petra v Vatikanu. Kot svetniki so občestvo Cerkve obogatili Guido Maria Conforti, škof in ustanovitelj Dobrodelne družbe sv. Frančiška Ksaverija za zunanje misijone; Luigi Guanella, duhovnik in ustanovitelj Kongregacije služabnikov ljubezni in Ustanove hčera svete Marije Božje previdnosti ter Bonifacija Rodriguez de Castro, redovnica in ustanoviteljica Kongregacije služabnic sv. Jožefa.
Veličastno evharistično bogoslužje je ob oltarju zbralo romarje malodane z vseh koncev sveta, zlasti iz dežel novih svetnikov. O njihovi življenjski zgodbi je v minulih dneh že bilo mogoče kaj slišati. Papež Benedikt XVI je v kratkem nagovoru po sveti maši pred opoldansko molitvijo angelovega čaščenja prisotne nato še spomnil, da je slavje kanonizacije vedno vesel dogodek. Svetost namreč ne pomeni odtujitve, temveč povezovanje in je za nas povabilo, naj tudi mi v svojem življenju damo prostor Kristusovi odrešujoči ljubezni. Svetniki so namreč ljudje, ki so v teku zemeljskega življenja živeli zares krščansko in so zdaj povzdignjeni na čast oltarja. Sveti oče je povabil, naj nove svetnik prosimo za pomoč, da bi tudi mi mogli rade volje odpreti svoje srce za vedno tesnejše občestvu z Bogom.
Podobno je papež Benedikt XVI. spodbudil tudi špansko govoreče romarje. Priprošnja in zgled novih svetnikov naj bodo vsem v spodbudo za prenovljeno zavzetost živeti z vsem srcem vero v Kristusa in zanj pričevati v različnih okoljih civilne družbe.
Prisrčno je nato pozdravil še Poljake, ki so prišli v Rim ob včerajšnjem bogoslužnem spominu blaženega Janeza Pavla II. in so danes prisostvovali tudi pri slavju kanonizacije treh novih svetnikov.
Materi Božji, ki je vodnica Jezusovih učencev na poti svetosti in njeni priprošnji je papež Benedikt XVI. ob koncu svojega opoldanskega nagovora izročil še bližnji dan razmišljanja, pogovora in molitve za mir in pravičnost na svetu. Ob tej priložnosti, ko obhajamo 25. obletnico podobnega dne, ki ga je sklical blaženi Janez Pavel II, bo tudi sveti oče poromal v Assisi.
Poudarki iz papeževega nagovora med sveto mašo
Današnji evangelij nas spominja, da se celotni Božji zakon lahko povzame z ljubeznijo, je med homilijo po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan dejal sveti oče. Na vprašanje učitelja postave, katera je največja zapoved, Jezus odgovori s popolno preprostostjo: „Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vsem mišljenjem. To je največja in prva zapoved.“ (Mt 22,37-38) „V resnici je poglavitna potreba za vsakogar izmed nas, da je Bog prisoten v našem življenju. Kot pravi Sveto pismo mora prodreti v vse plasti našega bitja in jih popolnoma napolniti: srce ga mora poznati in dopustiti, da se ga dotakne; in tako tudi duh, sile našega hotenja in odločanja, kot tudi um in misli.“ Jezus v evangeliju nato doda še drugo zapoved, za katero pravi, da je podobna prvi: „Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe.“ (Mt 22,39) Po papeževih besedah želi Jezus s tem opozoriti, da je ljubezen do bližnjega prav tako pomembna kot ljubezen do Boga. Vidno znamenje, s katerim kristjan svetu pokaže in pričuje o Božji ljubezni je prav ljubezen do bratov. Dejstvo, da Cerkev ravno na današnji dan praznuje razglasitev treh novih svetnikov, je torej delo Božje previdnosti. V različnih okoliščinah in z različnimi karizmami so namreč vsi trije dopustili, da jih je Božja ljubezen preoblikovala in k njej so usmerili celo svoje življenje. Tako so postali „zgled vsem verujočim“ (1 Tes 1,7).
Sveti Guido Maria Conforti nam je lahko zgled, kako se z zaupanjem prepustiti v Gospodove roke. Benedikt XVI. je dejal, da je ta notranja drža vodila celotno njegovo življenje in poslanstvo. Bil je odločen, da bo sledil Božji volji. Globoko je občutil nujnost oznanjevanja Njegove ljubezni tistim, ki še niso slišali za veselo novico. Z vsemi svojimi močmi se je predajal služenju ljudem, ki so mu bili zaupani, še zlasti tistim, ki so se oddaljili od Gospodovih poti. Kljub težkim življenjskim preizkušnjam je vsako okoliščino sprejemal s krotkostjo in kot znamenje na poti, ki mu jo je začrtala Božja previdnost, kot del Božjega načrta.
Poseben milosten dar za Cerkev je tudi človeško in duhovno pričevanje svetega Luigija Guanelle. Zapoved, o kateri govori današnja Božja beseda, je namreč živel pogumno in odločno. Zahvaljujoč globoki in stalni povezanosti s Kristusom je postal tolažba in podpora najbolj ubogim in slabotnim. Božja ljubezen je v njem razvnemala željo po dobrem za vse ljudi. Po papeževih besedah nam je Gospod v njem dal "preroka in apostola ljubezni. V njegovem pričevanju, tako polnem človečnosti in pozornosti do zadnjih, prepoznamo svetlo znamenje dobrodejne Božje navzočnosti in Njegovega delovanja." Lahko nam je zgled rodovitne sinteze med kontemplacijo in akcijo. Razkriva, kako se v podarjanju sebe drugim nič ne izgubi, ampak se prav s tem v polnosti uresniči naša prava sreča. Uči nas rasti v prijateljstvu z Gospodom, da bi človeška družba tako vse bolj postajala družina Božjih otrok.
Sveta Bonifacija Rodriguez de Castro pa nam je zgled življenja v ljubezni preko vsakodnevnega dela. Ko je zaradi mnogih nasprotovanj hodila po poti križa, je svoje življenje povsem izročila Bogu. S tem pa je svetu podarila veliko znamenje upanja.
„Ljubim te, Gospod, moja moč.“ To so bile besede današnjega psalma in besede, ki nam govorijo o ljubezni do Boga, ki je zaznamovala vse tri nove svetnike: Guida Mario Confortija, Luigija Guanello in Bonifacijo Rodriguez de Castro. „Pustimo, da nas njihovi zgledi pritegnejo, pustimo se voditi njihovemu učenju, da bi vse naše bivanje postalo pričevanje resnične ljubezni do Boga in do bližnjega.“