Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Moamer Gadafi (foto: Wikimedia Commons)
Moamer Gadafi

Gadafijev padec – nov začetek Libije?

Slovenija | 20.10.2011, 16:48

V mestu Sirta so danes ujeli in ubili nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Slednji naj bi podlegel strelom uporniških sil, medtem ko je v konvoju vozil hotel pobegniti iz mesta. Prvi je novico sporočil tiskovni predstavnik libijskega Nacionalnega prehodnega sveta. Ljudje se tako veselijo padca avtoritarnega voditelja z najdaljšim stažem.

"Svetu sporočamo, da je Gadafija ubila roka revolucionarjev. Gre za zgodovinski trenutek, konec tiranije in diktature. Gadafi je mrtev," je medijem povedal tiskovni predstavnik libijskega Nacionalnega prehodnega sveta Abdel Hafiz Goga. Arabski televiziji Al Džazira in Al Arabija sta že prikazali fotografijo mrtvega Gadafija s krvavim obrazom, medtem ko je TV-mreža Al Arabija sporočila, da je dobila dovoljenje za snemanje trupla. Vodja njegove vojske Abu Bakr Junus je bil ubit med poskusom prijetja, Gadafijev tiskovni predstavnik Muso Ibrahima pa naj bi prijeli živega, prav tako Gadafijevega sina Motasima. Arabske televizije prikazujejo ljudi, predvsem borce libijskih prehodnih oblasti, ki se na ulicah veselijo novice o Gadafijevem prijetju in streljajo v zrak. NATO še preverja podrobnosti o Gadafijevem prijetju in smrti še ni potrdil.

42 let na oblasti, dva meseca na begu

Gadafi in njegov najvplivnejši sin Saif Al Islam sta bila na begu vse od padca Tripolisa 23. avgusta. Čeprav se je govorilo, da se skriva v puščavi na jugu države, kjer naj bi užival podporo zvestih plemen, so ga prijeli v Sirti na severu. Gadafijev sin Sadi je zbežal v Niger, hčerka Aiša pa je z bratoma Hanibalom in Mohamedom ter materjo pobegnila v Alžirijo. Al Islam je še vedno na begu.

Ljudje so se uprli, ker večina Libijcev ni bila zadovoljna z življenjem v državi. Pritoževali so se zaradi razširjene korupcije, prav tako se jim je zdelo nepravično, da je v tako bogati državi toliko revežev. Manjšine so bile pod Gadafijem režimom po podatkih številnih organizacij za človekove pravice prav tako na udaru, posebna zgodba so bili begunci in migranti. Gadafi je lani od Evropske unije zahteval najmanj pet milijard evrov na leto, da uredi problem nezakonitega preseljevanja iz Afrike v Evropo.

EU: To je konec despotizma

Evropski voditelji v prvih odzivih na današnjo smrt libijskega samodržca Moamerja Gadafija poudarjajo, da se je s tem končalo tudi neko obdobje. Predsednika Evropskega sveta in Evropske komisije tako govorita o koncu zatiranja libijskega ljudstva in despotizma, italijanski premier pa o koncu vojne v Libiji. "Libija zdaj lahko obrne novo stran," sta zapisala Van Rompuy in Barroso. Ob tem sta pozvala libijski nacionalni prehodni svet, naj si prizadeva za spravni proces, ki bo v državi omogočil demokratično, mirno in pregledno tranzicijo oblasti.

„Njegova smrt pomeni simbolično novo rojstvo za Libijo in libijsko prebivalstvo, hkrati pa je to za Libijce izziv, kako v prihodnje urediti svojo državo po štirih desetletjih življenja brez demokracije,“ je dejal direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije Zijad Bečirović.

Papež Benedikt XVI. že pred meseci pozival h končanju nasilja

Papež Benedikt XVI. je najprej marca pozval k takojšnjemu začetku dialoga v Libiji in prekinitvi ognja ter izrazil zaskrbljenost nad varnostjo civilistov. Marca letos je tako poudaril: „V času povečane napetosti je treba uporabiti vsa diplomatska sredstva, ki so na voljo, in pokazati željo po spravi med vsemi vpletenimi stranmi pri iskanju mirne in trajne rešitve. S tega vidika - medtem ko molim za vrnitev harmonije v Libiji in celotni Severni Afriki - iskreno pozivam mednarodne organizacije, politične voditelje in vojsko za takojšen začetek dialoga in prekinitev uporabe orožja.“ Že marca je zagotovil svojo zavzeto molitev za vrnitev miru in sloge v Libiji in na celotno področje Severne Afrike.

Tudi avgusta je sveti oče izrazil svojo veliko zaskrbljenost zaradi nasilja v Libiji ter spomnil, da moč orožja ni rešila perečih razmer. „Pozivam mednarodne organe in odgovorne na političnem in vojaškem področju, naj se s pomočjo pogajanj in konstruktivnega dialoga prepričljivo in odločno znova lotijo iskanja miru za deželo.“

Slovenija, Svet, Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...