Longar: Povsod je potrebno zagotoviti sodne postopke, ki ne bodo kršili človekovih pravic
Slovenija | 12.10.2011, 13:00
Po svetu še vedno odmeva novica o obsodbi nekdanje ukrajinske premierke Julije Timošenko. Na ulicah Kijeva se že od včeraj, ko je sodišče Timošenkovo obsodilo na sedem let zapora zaradi zlorabe pristojnosti ob podpisu pogodbe o dobavi plina z Rusijo leta 2009, zbirajo protestniki. Ti zahtevajo takojšnjo izpustitev, na nespoštovanje pravne države pa sta opozorila tako Zahod kot Evropska unija.
Spomnimo, da je sodišče v Kijevu Timošenkovo obsodilo zaradi pogodbe, s katero se je leta 2009 končal spor glede cene ruskega plina, zaradi katerega je bila tri tedne motena dobava z ruskim plinom v Ukrajini in nekaterih članicah Evropske unije. V Ukrajini ta desetletna pogodba ni priljubljena, saj je zaradi nje polagoma rasla cena ruskega plina, potem ko so desetletja veljale nižje, subvencionirane cene. Timošenkovi je sodišče ob zaporni kazni tudi za tri leta prepovedalo opravljanje uradnih dolžnosti ter ji naložilo plačilo skoraj 200 milijonov dolarjev odškodnine za škodo, ki jo je pogodba povzročila ukrajinski naftni družbi Neftegaz. Ogorčenja nad obsodbo se vrstijo iz številnih držav, kritični pa so tudi v Evropski uniji, kjer napovedujejo sankcije zoper Ukrajino.
„Evropska ljudska stranka poudarja, da so bile v procesu proti Timošenkovi kršene človekove pravice. Ravno tako Evropska ljudska stranka ugotavlja, da sodišča v Ukrajini delujejo pod političnim pritiskom, za izločanje političnih tekmecev,“ je povedal predsednik zunanjepolitičnega odbora pri Novi Sloveniji in nekdanji generalni konzul v Avstriji Matjaž Longar. Dodaja, da Evropska unija Ukrajino že poziva, da naj v vseh sodnih procesih zagotovi poštena in neodvisna sojenja, tudi v luči predvidenih volitev v naslednjem letu. Sicer so poleg unije razočaranje nad procesom izrazile tudi Združene države Amerike, ravno tako pa je začudenje nad obsodbo izrazil ruski predsednik vlade Vladimir Putin. „Nova Slovenija se pridružuje tem pozivom Ukrajini in podarjamo, da je vedno in povsod potrebno zagotoviti sodne postopke, ki ne bodo kršili človekovih pravic, ki bodo pošteni in transparentni in ne bodo služili političnim namenom,“ je povedal Matjaž Longar iz NSi.