Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
dr. Ljubica Jelušič (foto: ARO)
dr. Ljubica Jelušič

Jelušič: Želje po tem, da bi vojsko zapuščali ni več

Slovenija | 31.10.2011, 14:12

Pred sklepom mandata smo v pogovoru na Radiu Ognjišče gostili ministrico za obrambo dr. Ljubico Jelušič. Spregovorila je o večini zadev, ki so zaznamovale delovanje obrambnega resorja, tako je povedala, da želje po tem, da bi vojaki zapuščali Slovensko vojsko, ni več, da novemu ministru zapušča težko stanje, glede zgodbe Patria pa: Imamo zelo veliko ljudi, ki so bili v tem omadeževani.

Obstaja manjšina najbolj glasnih, ki hočejo pokazati, da je vojska odveč

Ministrica Jelušičeva je naprej pohvalila pripadnike Slovenske vojske, ki so pogosto v tujini sprejeti bolje kot pa v domovini. „Velikokrat smo v preteklosti dejali in naj to ponovim še enkrat, da so vojaki pogosto lepše sprejeti v tujini, kot pa na njih gleda vsaj del slovenske javnosti. Ne bom rekla, da vsi, kajti ta velika večina je vidna v raziskavah javnega mnenja, ki kažejo na veliko zaupanje v Slovensko vojsko. Toda obstaja tudi manjšina najbolj glasnih, ki hočejo pokazati, da je vojska odveč,“ opozarja ministrica.

Želje po tem, da bi zapuščali vojsko, ni več

Leta 2008 so ministrstvo za obrambo zaznamovali tudi številni odhodi vojakov. Ti so se po besedah ministrice umirili že v drugi polovici leta 2009, danes pa jih skorajda več ni. „Želje po tem, da bi vojsko zapuščali, ni več. Sedaj je nova situacija, zdaj vojska iz svojih vrst izloča tiste, ki niso dovolj profesionalni in ne sledijo njenim vse višje postavljenim standardom. Pripadniki se zelo borijo in dokazujejo ter skrbijo, da izpolnijo zahteve iz službene ocene zato, da bi lahko ohranili službo.“

Naslednjemu ministru zapuščamo zelo težko situacijo

Ministrica je bila kritična tudi do nenehnih rebalansov proračunov, ki so največ vzeli prav ministrstvu za obrambo. Po njenih ocenah njen naslednik ne bo imel lahkega dela. „Prihajamo v situacijo, ko smo vsako leto z rebalansi in tudi sicer s popravki proračunov močno zmanjševali svoje izdatke in ti so bili v glavnem namenjeni za tisti del vojske, ki pomeni njeno napredovanje, razvoj in modernizacijo, torej odpovedovati smo se morali opremi.“ Povedala je še, da je ob prihodu na ministrstvo za obrambo poznala trditev, ki jo poznajo tudi v tujini, da vsak minister za obrambo plačuje račune za prejšnjega in izstavlja račune naslednjemu. „Posebnost tega našega mandata je v tem, da teh računov za naslednjega ministra ne bo veliko, kajti v teh treh letih nismo začeli niti enega projekta opremljanja. Edina stvar, ki smo jo naredili v tem mandatu, je nakup 12 humveejev, ki smo jih poslali v Afganistan zato, da so bili naši vojaki tam bolj varni. Za nove projekta pa v tem mandatu ni bilo denarja. Se pravi, da naslednjemu ministru zapuščamo zelo težko situacijo,“ je povedala Jelušičeva in dodala, da so vse to „posledice krize.“

Imamo zelo veliko ljudi, ki so (v projektu Patria) omadeževani

„Pri projektu 8X8 oziroma pri projektu Patria je veljalo in še vedno velja za vsakogar, ki se bo z njim ukvarjal, da drugače kot umazan iz njega ne more priti,“ je glede zgodbe o Svarunih, kot so v Slovenski vojski poimenovali oklepnike 8x8, dejala ministrica. „Za prevelike vložke gre, za prevelik denar, da bi lahko poraženci v tem projektu kar tako odpovedali, ne da bi poskušali na vse načine preobrniti usodo.“

Jelušičeva je zagotovila, da so v treh letih njenega mandata pri tem projektu poskušali ves čas zasledovati tisto, kar je bil temeljni namen in to je, da je potrebno pogodbe, ki so bile podpisane, spoštovati in da je potrebno najprej dokazati v ustreznih sodnih postopkih, da s pogodbami oziroma razpisom nekaj ni v redu. „Ta država se je tudi v parlamentu zavezala, da bo zgradila srednje bataljonske bojne skupine in to ne eno, ampak dve. Zavezala se je za to, da bo imela bojne zmogljivosti zaradi sebe, zaradi svoje obrambe in zato se ni mogoče kar tako preprosto odpovedati takšnim projektom. Zato sem pričakovala in upala, da bomo lahko dokaj hitro prišli do jasne slike, ali je bilo v nastajanju tega projekta kaj korupcijskega. Na žalost še danes, konec leta 2011, glede tega nismo prišli bistveno naprej. Imamo zelo veliko ljudi, ki so omadeževani, ne vemo, če po pravici ali krivici, imamo omadeževan sam projekt in tudi bojno sredstvo, ki je samo po sebi zelo dobro, učinkovito in uporabno,“ opozarja obrambna ministrica. „Če se bo izkazalo, da so vse obtožbe krivične, potem bo država v velikih težavah, kajti odškodnino bo potrebno plačati in težko bo ostati brez sredstev, ki se jih potrebuje za bojne zmogljivosti. V primeru pa, da pride do dokazov, da je korupcija bila, potem pa se bomo dvakrat držali za glavo. Najprej zato, ker bomo zgubili čas, ko bi bilo treba te zmogljivosti graditi, zgubili bomo vozilo in zgubili bomo verjetno tudi voljo pri ljudeh, da se oprijemljejo tovrstnih projektov.“

Falcon je na žalost sredstvo, s katerim v tem trenutku delamo samo stroške

Ministrstvo za obrambo je moralo v tem mandatu pod svoje okrilje nehote sprejeti še en, za davkoplačevalce zelo težak projekt, to je vladno letalo Falcon. Spomnimo, da vladi ni uspelo najti podjetja, ki bi letalo ali kupilo ali vzelo v najem. „Mi smo včasih rekli, da smo neke vrste komunalna služba vlade, kajti res je bilo veliko stvari, predvsem slabih, odloženih na ministrstvo za obrambo,“ je dejala Jelušičeva in pri tem spomnila tudi na vojaško ladjo Triglav. „Spomnite se samo, kako smo vojaško ladjo, ki je prihajala s salvami sovraštva in nesprejemljivosti, spremenili v naš pomorski čudež, v dokaz naše pomorskosti, v ladjo Triglav, se pravi v naš ponos. Pri Falconu se tega ni dalo narediti. Falcon je na žalost sredstvo, s katerim v tem trenutku delamo samo stroške. Skrbimo za njegovo plovnost, spravljen je v najboljšem hangarju v vojašnici Cerklje ob Krki. Zaradi tega, ker skrbimo za njegovo plovnost in dobro vzdrževanje, smo morali v slabše kapunirje spraviti nekaj pilatosov in drugih plovil Slovenske vojske. Ni opravičila za stroške, ki nastajajo ob hkratnem zavedanju, da bi lahko Falcon stroške, ki jih povzroča, tudi povrnil.“

Kosovo še ni končana zgodba; mandat zveze Nato v Libiji je potekel

Glede Kosova, kjer so se razmere v zadnjih mesecih zaostrile, pa je opozorila, da nam ti dogodki sporočajo, da je potrebno „biti vedno previden in da Kosovo sploh še ni končana zgodba.“ Kosovo je lahko po njenih besedah vir konflikta, ne samo med Kosovim in Srbijo, ampak tudi širše na Balkanu. „Miru na zahodnem Balkanu še ni in ga ne bo, dokler ne bomo uspeli z vključitvijo vseh držav zahodnega Balkana tako v Evropsko unijo kot v zvezo Nato,“ poudarja. „Iz zadnjih dogodkov julija, avgusta in septembra sledi, da Evropa mora razumeti, da dokler ne bo sanirala situacije na Kosovem in dokler ne bo vzpostavila enotnega mnenja glede Kosovske države, ne bo miru.“

Države članice zveze Nato so prejšnji teden odločile, da se bo danes sklenila operacija Združeni zaščitnik v Libiji. Ministrica Jelušičeva je prepričana, da je zveza Nato naredila dovolj. „Mislim, da je zveza Nato naredila dovolj, morebiti celo preveč. Naredila je tisto, kar je bil njen mandat s strani Varnostnega sveta Združenih narodov in je prav, da se umakne, da svoje sile in svoje naloge prekine takoj, ko ta mandat poteče in ta mandat je pretekel. Če bo Varnostni svet Združenih narodov na poziv ali na prošnjo libijskih oblasti dobil kakršnokoli novo nalogo, potem bo najbrž tudi zveza Nato, če bo to potrebno, še naprej pomagala pri graditvi politične infrastrukture v Libiji. Nisem pa za to, da bi vsiljevali naše poglede še njim,“ je sklep Natove operacije v Libiji komentirala Ljubica Jelušič. „Nisem zato, da bi jim vsiljevali svoje poglede na svet ali celo svoj tip političnega sistema. S tem vsiljevanjem se je mednarodna skupnost, zveza Nato in tudi zahodna demokracija opekla že marsikje. Zato sem pristaš tega, da politični sistemi morajo rasti od znotraj, od spodaj navzgor, ker je to tisto, kar smo si želeli tudi mi pred 20 leti.“

Vsak odhod je bil v bistvu ena rana več in eno upanje manj za skupno delovanje

Ministrica je komentirala tudi odhode svojih ministrskih kolegov. Dejala je, da vsak odhod predstavljal „eno rano več.“ „Moram pa reči, da ni bilo lahko takrat, ko so kolegi in kolegice odhajali. Vsak odhod je bil v bistvu ena rana več in eno upanje manj za skupno delovanje, za skupen uspeh te vlade. Zato smo tisti, ki smo ostajali, vedno čutili, da lahko en del skupne odgovornosti prevzamemo na svoja ramena, ni se pa dalo dopolniti vrst. Vedeli smo, da je potrebno počasi, razmeroma urejeno, pripeljati državo do točke, ko se razmerja na novo določijo na podlagi novih volitev,“ je povedala Ljubica Jelušič, ki se je ob sklepu zahvalila sodelavcem in medijem za sodelovanje.

Bili smo presenečeni, kako profesionalno zna Radio Ognjišče delovati do našega resorja

Ob sklepu oddaje je ministrica nekaj besed namenila tudi sodelavcem Radia Ognjišče: „Mi smo imeli v teh treh letih priložnost spoznavati različne vrste medijev in moram reči, da smo bili presenečeni, kako profesionalno zna prav Radio Ognjišče delovati do našega resorja in koliko pravzaprav tukaj novinarje veste o našem resorju in kako zelo natančno spremljate vse naše poteze. Razumeli smo, da je vredno biti povezan z vami, ker smo vedeli, da je mogoče z vašo pomočjo priti do vseh tistih ljudi, zaradi katerih obstaja obrambni sistem in zaščitno reševalni sistem. Za to smo vam tudi zelo hvaležni. Zavedamo se torej, da je obrambi sistem lahko profesionalen, če lahko deluje in če lahko o svojem delu poroča svojim državljanom preko profesionalnih medijev in to ste vi gotovo bili.“

Slovenija, Radijski utrip, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...