Konvencija SLS
Žerjav na predčasnih parlamentarnih volitvah pričakuje vrhunski rezultat
Slovenija | 30.10.2011, 10:51
Predsednik SLS Radovan Žerjav je ob robu sobotne konvencije stranke v Celju povedal, da tokrat na predčasnih parlamentarnih volitvah pričakuje vrhunski rezultat. Po njegovi oceni SLS, ki je prva razkrila listo kandidatov za volitve, kaže dobro učinkovitost, vrhunsko organiziranost in to želijo prenesti tudi v vodenje države.
Na vprašanje, koliko županov iz vrst SLS bo kandidiralo na državnozborskih volitvah, je Žerjav dejal, da v pretežni meri župani ne kandidirajo, čeprav so se v zadnjem času trem županom, ki so bili poslanci, pridružili še štirje župani. To pomeni, da bo iz vrst SLS na volitvah kandidiralo sedem županov, med njimi tudi župani Krškega, Destrnika in Litije Franc Bogovič, Franc Pukšič in Franci Rokavec. Mariborski in celjski župan Franc Kangler in Bojan Šrot se za kandidaturo nista odločila. Glede novih političnih akterjev na letošnjih volitvah je Žerjav poudaril, da se v stranki z njimi ne ukvarjajo oz. se ukvarjajo sami s seboj in z njihovim delovnim načrtom. "Smo optimistični in gremo z dvignjeno glavo naprej," je še dodal prvak SLS.
Presenečenje na kandidatni listi SLS je nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik, ki je za STA povedal, da ni član stranke, kljub temu pa se je odločil v peti volilni enoti kandidirati za SLS. "Stranka ima ves čas zelo dobro smer, vedno nas je podpirala v Šaleški dolini, in če so oni toliko podpore namenili mojemu delovanju kot gospodarstveniku, se čutim dolžnega pomagati in skupaj lahko veliko naredimo," je prepričan Rotnik.
Na listi SLS bo znova kandidiral Jakob Presečnik, ki v parlamentu deluje že od leta 1996. Presečnik je za STA dejal, da se je za vnovično kandidaturo, ki je njegova peta, odločil po temeljitem premisleku. Meni, da lahko s svojimi izkušnjami še nekaj doprinese k razvoju Slovenije, ki rabi dobre ukrepe. In prav v SLS imamo tovrstne ukrepe, ki bodo prinesli gospodarski preboj, pravi Presečnik.
Starosta SLS Ivan Oman je pojasnil, da nikakor ne more računati s tem, da bi stranka na predčasnih parlamentarnih volitvah "pogorela". "Veliko je tistih, ki rešujejo Slovenijo in se postavljajo za odrešenike, vendar je vprašanje, če so res odrešeniki. Mi v stranki imamo zdravo kmečko pamet in to državo je treba spraviti v red," pravi Oman.
Vidnejšega člana SLS Franca Zagožna pa skrbi in jezi, da po napovedih mladih ekonomistov vse kaže, da se nam obeta totalna razprodaja države s 50-odstotnim popustom. Ocenjuje, da slovenski narod potrebuje močno SLS, da bo dobil močno narodno gospodarstvo in se tako izognil temu, da bi postal kolonija.
Program SLS za kulturo pa je pripravil Luka Novak, ki meni, da mora slovenska kultura pridobiti novo vizijo in strategijo, odpraviti uravnilovko in premisliti sistem subvencij.
Del nagovora predsednika SLS:
"Izzivov in konkretnih nalog, ki sem si jih zastavil s svojo ekipo kandidatk in kandidatov za poslance, imamo še veliko. Med njimi izpostavljam tudi samooskrbo z domačo hrano, ki jo bomo obravnavali kot tisto strateško surovino države, ki lahko nahrani svoje ljudi. Prepričan sem tudi, da v Sloveniji imamo svojo »nafto«. To sta les in gozd. Samo z malverzacijami ponarejanja podatkov o kakovosti izvoženega lesa država letno izgubi nekaj deset milijonov evrov. Hkrati pa je to edino področje, kjer ima Slovenija izjemno prednost: na desettisoče kakovostnih novih delovnih mest v predelavi lesa ostaja v tem trenutku popolnoma neizkoriščenih in prepuščenih špekulantom.
Vsekakor pa se bom z mojo ekipo, ki kandidira na letošnjih parlamentarnih volitvah potrudil, da v mandatu, ki nam bo zaupan na volitvah, zapolnimo tisto vrzel v družbi, ki tare ljudi in je cokla uspešnejšemu ter odgovornejšemu sistemu upravljanja države: lažno socialo bomo obsodili, a spodbudili tisto, katero so znali spodbujati tudi slovenski razumniki izpred sto let. Janez Evanglist Krek, ko je ustanavljal zadruge, delavske hranilnice – jih je ustanavljal zato, da bi ljudje preživeli, danes pa - kako naj človek preživi, če mu ne daš kisika, pa zahtevaš, da naj diha?
V teh razmerah totalnega liberalizma, ki se ga danes prodaja kot rešitev za problem, je preprosto nekaj, kar je lahko v drugačnih razmerah ena izmed preprostih rešitev, a ni uporabna. Mi moramo zato, da tisti, ki so danes pod pragom revščine in ostalih pol milijona Slovenk in Slovencev, ki se bojijo, da bodo tja zdrsnili, da delajo in živijo, ne pa da v paničnem krču čakajo doma, kaj se bo zgodilo. Dokler Slovenija ima dele svojega gospodarstva, v času krize, ki se še poglablja, mora to biti v funkciji in na razpolago: podjetjem, obrtnikom, zaposlenim …
Kajti ljudje v resnici želijo delati. Varljivi je občutek, da nočejo. Delo je v naravi ljudi, se jih pa je pri nas zatrlo. Mladi danes vedo, da bodo morali zaslužiti še malo več, da bodo pomagali starim staršem, da bodo svojo starost lepo preživljali ob peči.
S svojo ekipo kandidatk in kandidatov Slovenske ljudske stranke in s tem zavedanjem, da ljudje želijo delati, bomo naredili vse, da bomo ustvarili takšno okolje, kjer bo gospodarstvo obstalo, zacvetelo in bo ustvarjalo nova delovna mesta."