Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Udeleženci zbora za vrednote opozarjali na moralno krizo slovenske družbe

Slovenija | 26.10.2011, 22:10

V Ljubljani je bil v sredo zvečer v organizaciji Nove Slovenije vseslovenski Zbor za vrednote. Na njem so filozof Bojan Žalec, zgodovinar Stane Granda, psiholog Hubert Požarnik, teolog Stanko Gerjolj in doktorica znanosti za področje zakonske in družinske terapije Katarina Erzar ugotavljali, da je slovenska družba v globoki moralni krizi.

V svojih nagovorih so opozorili, da je treba na parlamentarnih volitvah izbrati stranke, katerih programi temeljijo na krščanskih vrednotah. Filozof dr. Žalec je ocenil, da je glavni problem slovenske družbe moralni, zato za izboljšanje razmer ne bodo zadostovali sistemski ukrepi. „Iz vidika demokratizacije v Sloveniji nismo dosegli potrebnega napredka, še več v zadnjem času, smo začeli v tem pogledu vidno nazadovati, kar so zaznale tudi tuje ustanove, ki se strokovno ukvarjajo z njenim merjenjem. Gledano z očmi družboslovja sta glavna negativna dejavnika demokratizacije Slovenije prisotnost oseb bivšega režima in njihovih naslednikov z isto krvno skupino na odločilnih položajih moči ter velika razdeljenost naše družbe. Oba dejavnika sta vzajemno povezana, temeljna ovira za njuno odpravo pa je neustrezno moralno stanje v naši družbi. Demokratizacija je pogoj za razcvet slovenske družbe na vseh področjih. Od gospodarskega, vključno z odprtjem novih delovnih mest, preko pravičnejših razmer za upokojence, do izboljšanja slovenskih družin in mladih sploh,“ je povedal Žalec.

Ljudem s krščanskimi vrednotami je tako po besedah Žalca jasno, kako globoko v moralni krizi se je znašla Slovenija. "Kot odgovorni državljani in domoljubi ne moremo stati križem rok," poudarja Žalec in dodaja, da je prvo pomembno dejanje udeležba na volitvah. „Ne pozabimo, da je odgovorna udeležba na volitvah sestavni del življenja vsake osebe, ki ji je mar za demokracijo. Koga boste volili je seveda stvar vsakega posameznika. Pozivam pa vsa, da pri svoji odločitvi temeljito premislite, katera od strank izkazuje zavest, da je temeljni problem slovenske družbe moralni in kakšna je njena moralna podlaga,“ je povedal.

Tudi zgodovinar dr. Stane Granda poudarja, da biti kristjan pomeni biti aktiven državljan, ki je stalno prisoten v družbi. „Kaj je temeljna naloga slovenskega kristjana v tem času? Ker imamo svobodno voljo, hkrati pa verske dolžnosti, mora biti naša temeljna naloga soustvarjati tako družbo, kjer je človek najvišja vrednota, da je vsak vreden enakega spoštovanja, da življenje nobenega ni last drugega človeka. Le tako bomo lahko ustvarili demokracijo, ki bo presegla periodično glasovanje, ki ne bo posredno,“ je opozoril Granda. Dodal je še, da so pred nami trenutki, ko se „bomo morali kot državljani in Slovenci, izjasniti o naši prihodnosti.“ „Pri iskanju odločitve izbora poti in oseb, ki nas bodo v njo vodile, pa moramo izhajati iz našega krščanskega prepričanja. To ni klerikalizem, ker ne želimo na oblast postaviti duhovnikov, to ni zahteva po konfesionalni državi - rekatolizaciji, ker je vera milost, to je zgolj soustvarjanje možnosti, da bomo v svobodni in demokratični družbi lahko uresničevali tisto, na čemer sloni vsa postava in preroki, skratka naše versko prepričanje in delovanje,“ je povedal Granda.

Tudi psiholog dr. Hubert Požarnik soglaša, da upravičeno govorimo o krizi vrednot. Slovenska družba po njegovih besedah etično nazaduje, vzrokov za to pa je več. Eden od njih je splošni trend zahodne civilizacije, ki prinaša etični in moralni subjektivizem. Poleg tega so v slovenski družbi relativno močne subkulturne skupine, ki širijo svoje nazore in vrednote ter "oznanjajo patološki individualizem". Velik del krivde po njegovem mnenju nosijo tudi mediji, ki so "velik povzročitelj etičnega vandalizma v slovenski družbi".

Požarnik ocenjuje, da je stanje alarmantno, zato je treba dvigniti glas ter na volitvah glasovati za tisto stranko, ki ima v svojem programu posebej zapisane vrednote.

Zbrane je nagovorila tudi predsednica NSi Ljudmila Novak. Dejala je, da je Zbor za vrednote odgovor in protiutež aktualnemu političnemu in gospodarskemu dogajanju v državi.

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...