Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Alenka Jeraj (foto: ARO)
Alenka Jeraj

V poslih Jankovićevih sum zlorabe javnih pooblastil

Slovenija | 18.10.2011, 20:00

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje gradbene posle, je z dvotretjinsko večino sprejela končno poročilo. Kot je znano, so njeni člani ugotavljali politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi naložb, financiranih z javnimi sredstvi v ljubljanski mestni občini in na primorski univerzi. Pod drobnogledom komisije naj bi bilo še nekaj drugih primerov, a njena predsednica Alenka Jeraj je pojasnila, da do njih niso prišli zaradi izteka mandata in obsežnosti prvih dveh zastavljenih sklopov.

Komisija je sprejela dva sklepa. V prvem ministrstvu za pravosodje predlaga, naj uporabi vsa obstoječa pravna sredstva in mednarodne sporazume, da bo preprečil, onemogočil in učinkovito pridobil vse podatke v zvezi s slovenskimi državljani, ki ustanavljajo gospodarske družbe v davčnih oazah. V drugem pa je zapisala, da pridobljeni podatki iz poročila in tisti, ki so zaupne narave, izkazujejo utemeljeni sum, da so bili ljubljanski župan Zoran Janković in člani njegove družine vpleteni v uspešne in neuspešne spremembe namembnosti zemljišč, nakupov in vsega drugega, pri tem pa so bili uspešni izključno zato, ker se je uporabilo Jankovićeva javna pooblastila. "To opiram na ugotovitve oziroma na dokumentacijo, ki smo jo po izdaji vmesnega poročila pridobili od določenih organov, med drugim od davčne uprave in urada za preprečevanje pranja denarja," je na novinarski konferenci poudarila Jerajeva.

Pridobljeni podatki po njenih navedbah tudi dokazujejo, da je županov sin Jure Janković upravičeni lastnik v nekaterih družbah, ki imajo v lasti zemljišča v prestolnici, katerim se je spreminjala ali poskušala spremeniti namembnost. "Razmišljanje, da je Jure Jankovič kar sam po sebi vedel, katera kmetijska zemljišča v Mestni občini Ljubljana so zanimiva in bodo jutri zazidljiva, ne da bi pri tem odigral vlogo njegov oče, ki te podatke imel kot župan Mestne občine Ljubljana, je verjetno precej naivno."

Jerajeva še pojasnjuje, da je komisija opazila velik razkorak med prihodki in odhodki na računu Jureta Jankovića od leta 2006. "Od tega leta so bili namreč njegovi osebni prejemki 18-krat manjši od izdatkov. V dokumentacij so dokazila o transakcijah, ki to trditev potrjujejo," je dodala.

Za končno poročilo komisije so poleg Jerajeve, ki je poslanka SDS-a, glasovali še poslanci SLS-a, SNS-a in DeSUS-a, Franc Pukšič, Silven Majhenič in Anton Urh. Proti je glasoval Anton Colarič iz SD-ja, glasovanja pa se je vzdržal Franci Kek iz Zaresa. Jerajeva je z delom komisije zadovoljna, dvomi pa, da bo poročilo obravnaval državni zbor, saj so se dogovorili, da sej ne sklicujejo več.

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...