Mussomeli: Problem Slovenije je korupcija na visokih položajih
Slovenija | 10.10.2011, 17:28
V Sloveniji je problem korupcija na visokih položajih, kjer se ljudje poznajo med seboj, vedno poskrbijo za svoje prijatelje. Vsi so nekako v poslih med seboj. Takšno korupcijo je težje izpostaviti in se tudi boriti zoper njo, saj ni tako očitna, je v pogovoru za tednik Reporter dejal ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli.
"Slovenija lahko sprva preslepi nekoga, ki prihaja iz držav tretjega sveta. Tam skoraj vsak policist, gasilec, nižji javni uslužbenec pričakuje podkupnino. V Sloveniji ni tako, slovenski policisti, gasilci, nižji uradniki so zelo pošteni ljudje z integriteto," je še dejal Mussomeli. Menil je tudi, da bi lahko v Sloveniji veliko stvari delovalo še veliko bolje.
O slovenskem sodnem sistemu je ameriški veleposlanik menil, da ima Slovenija odlične sodnike in odvetnike, "toda težava je v sistemu, saj se lahko nekdo v nedogled pritožuje. Gre za slabo ureditev celo v primerjavi z groznimi ameriškimi standardi, kjer se sodni postopki vlečejo zelo dolgo." Pomembno se mu tudi zdi, da bi se morala tako levica kot desnica v Sloveniji odkrito pogovarjati o dogajanju med drugo svetovno vojno in po njej.
Na vprašanje o odločbi slovenskega ustavnega sodišča, ki je odpravilo odlok mestne občine Ljubljana o poimenovanju ene od ljubljanskih vpadnic po Titu, in rezultatih javnomnenjske raziskave, da naj bi se večina Ljubljančanov strinjala s poimenovanjem, pa Mussomeli odgovarja, da "če je v Sloveniji kaj, kar me spominja na države tretjega sveta, so to javnomnenjske raziskave, ne moreš jim zaupati. Če postaviš "pravo vprašanje "pravi" skupini, boš dobil izid, kakršnega bi rad". Odločba ustavnega sodišča pa se mu zdi zelo pogumna in zgodovinska.
O slovenskem podjetništvu je ocenil, da so Slovenci "dejansko bolj inovativni in pripravljeni na tveganje kot povprečni Američani, žal pa za to nimate pravega okolja, torej podjetništvu prijazne birokracije". Nesprejemljivo se mu tudi zdi, kako težko je glede tujih vlaganj v Sloveniji dobiti vsa potrebna dovoljenja, kako veliko težje je odpustiti ljudi, ki ne delajo dobro. "Trg dela je preveč tog, birokracija pa je velikanska," je opozoril ameriški veleposlanik.
Glede sprejema kakšnega zapornika iz Guantanama v Sloveniji je Mussomeli razkril, da so se pripadniki slovenske obveščevalne službe že pogovarjali s tistimi zaporniki iz Guantanama, ki bi lahko prišli v Slovenijo. Bili so v Guantanamu, pregledali so njihove dosjeje in ugotovili, da nikakor niso nevarni. "Gre za politično vprašanje, tako v ZDA kot v Sloveniji, ne gre za vprašanje varnosti," pravi. To so ljudje, ki so "trenutno nasedli na Guantanamu, niso v zaporu, ker bi bili zločinci, toda nimajo kam iti, saj ne morejo domov".
Na vprašanje, na kakšen način so ZDA vplivale na sklenitev arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško, je Mussomeli dejal, da sta državi ZDA prosili, naj pomagajo najti skupne točke. "Pomagali smo do točke, do katere sta nas državi prosili."
"Mislim, da je bolj oster pritisk na Slovenijo prišel od vaših evropskih zaveznikov, saj niso hoteli, da Slovenija ovira Hrvaško pri približevanju Evropski uniji. Toda v nobenem primeru ni bilo nobenih groženj. Ljudje mislijo, da se Slovenijo zlahka ustrahuje, to ne drži," je za Reporter še dejal ameriški veleposlanik v Sloveniji.